< 6. Poglavlje Sadržaj 8. Poglavlje >

 

Sedma glava

BOLJA KRV

Jevrejima 9,11 – 10,18

 

Baš kao što su prve dve glave Poslanice Jevrejima u jednom nizu veličanstvenih iskaza izložile saznanja o Hristovoj ličnosti, tako i tekst 9,11 – 10,18 opisuje i objašnjava slavno delo koje je On učinio za naše spasenje. I baš kao što je biranim rečima iznosio činjenice o Isusovoj uzvišenoj ličnosti, nasuprot ličnosti anđelâ, tako apostol i ovde govori o Njegovom delu spasenja, nasuprot nižem sistemu životinjskih žrtava.

 

Ovaj deo Poslanice Jevrejima dovodi do kulminacije i završetka dugo teološko izlaganje, započeto 7,1. I evo, uz izlaganje izuzetnih misli, sama teologija propovedi dolazi do svog zaključka. Sve što posle toga dolazi može se posmatrati kao naknadno objašnjavanje nečega ašto je več rečeno. Posle 7,1-28, gde počinje izlaganje o Hristovom prvosvešteničkom redu, izlaganje o samom Njegovom delu kreće od 8,1. I tako, kao što smo već videli, 8,1 – 10,18 predstavlja celinu za sebe, ali koju smo odlučili da podelimo na dva dela radi lakše obrade materijala.

 

Prema tome, rasprava na osnovu 9,11 – 10,18 direktno se nadovezuje na raspravu vođenu na osnovu 8,1 – 9,10, koju smo upravo završili. Ti stihovi su pripremili teren, iznošenjem starozavetnih citata i informacijâ o službama u svetilištu koje su upućivale na Isusa, kao Božju slavnu Žrtvu za greh, Onoga koji je uzeo na sebe naš strašni problem greha i omogućio nam rešenje za večnost.

 

Tekst iz Jevrejima 9,11 – 10,18 predstavlja neprekidni misaoni tok. Pred sobom gledamo čudo našeg otkupljenja u Isusu Hristu, Bogočoveku koji umire umesto nas; žrtvu za greh, savršenu, potpunu, učinjenu jednom za svagda. On svojom smrću donosi očišćenje koje nije samo spoljno, nego i očišćenje unutrašnjeg bića; širom otvara vrata u nebeski hram svakome ko prihvati Njegovu krv pomirenja, čime najavljuje i kraj celokupnog sistema životinjskih žrtava.

 

ULAŽENJE U REČ

Jevrejima 9,11 – 10,18

Ovaj deo Poslanice Jevrejima jedan je od najdetaljnije obrazloženih tekstova u celom Svetome pismu. Ako ga pažljivo, intenzivno istražuješ, bićeš bogato nagrađen! Kada uđeš u sferu njegovih veličanstvenih misli, tvoje će srce biti zadivljeno onim što je Bog u Hristu učinio za tebe i bićeš obuzet radošću zbog sigurnosti koju donosi Njegova prolivena krv. Tekst u Jevrejima 9,11 – 10,18 pročitaj dva puta u nekom kvalitetnom savremenom prevodu (npr. NIV). A onda, bez prekidanja, pročitaj tekst u 8,1 – 10,18. Tom prilikom potraži odgovore na sledeća pitanja:

 

1.             Potraži sva pominjanja krvi u 8,1 – 10,18. Potraži i druga mesta gde se u poslanici Jevrejima pominje krv. Načini spisak u koji ćeš uneti svako javljanje te reči uz napomenu šta krv čini u svakom pojedinom slučaju. Proveri da li krv ima pozitivnu ili negativnu ulogu.

2.             Tokom proučavanja podseti se da NIV, u delu 9,11 – 10,18, reč ta hagia dosledno prevodi rečju "svetinja nad svetinjama" (Most Holy Place), dok bi prevod te reči u nekom neutralnijem prevodu glasio "svetilište" (sanctuary). Prouči svako mesto gde NIV pominje "svetinju nad svetinjama" i na osnovu konteksta zaključi kako bi prevod trebalo da glasi po tvom mišljenju.

3.             Potraži aluzije na Dan pomirenja u 8,1 – 10,18, i načini odgovarajući spisak.

4.             Načini spisak izraza koji se odnose na Hristovu žrtvu, kao odlučujući odgovor na problem greha.

5.             Načini spisak izraza koji definišu način na koji nam Njegova žrtva omogućava pristup u Božju prisutnost.

6.             Načini spisak izraza koji izražavaju misao da je Golgota predstavljala jedinstvenu, neponovljivu, potpunu žrtvu za grehe.

7.             Grafički, pomoću dijagrama, prikaži tekst iz Jevrejima 10,11-14, praveći dva spiska kojima ćeš prikazati kontrast između aktivnosti starozavetnih sveštenika i Hristovog dela. Početak tih spiskova izgledao bi ovako:

 

zemaljski sveštenici

Hristovo delo

svaki sveštenik (mnogi)

taj sveštenik (jedan)

dan za danom (ponavljanje)

jedna žrtva

 

 

 

 

 

8.             Istraži pominjanja savršenstva u 10,1.14. Uporedi ih s onim u 7,11.19. Isto tako, obrati pažnju i na 9,9, gde, prema grčkom tekstu, stoji "savrši (učini savršenom) savest". Kakve zaključke izvodiš u pogledu "usavršavanja" hrišćana?

9.             Kakvo je značenje Hristove "krvi" u 9,11 – 10,18? Znači li ona stvarnu, fizičku krv? Ako ne, kakvo je njeno značenje?

10.         Tekst u Jevrejima 9,11 – 10,18 možda je najpodrobniji, najsadržajniji, najsistematičniji tekst u celoj Bibliji o Hristovom delu spasenja. Na osnovu svog proučavanja te teme, pokušaj da jednostavno i jasno formulišeš kako nas Bog spasava kroz Isusa Hrista. Daje li taj tekst odgovor na sva tvoja pitanja u vezi s planom spasenja? Imaš li na umu neka pitanja na koja on ne daje odgovor?

 

ISTRAŽIVANJE REČI

Budući da blok teksta 9,11 – 10,18 čini gusto izatkanu celinu, mi ćemo je najbolje shvatiti usredsređujući se na njegove najistaknutije teme, a ne pokušavajući da ga razbijemo na pasuse, u svrhu konsekutivnog proučavanja. Mi ćemo se, stoga, prihvatiti razmatranja onoga što taj tekst govori o problemu greha (opoganjenje), ulozi krvi, suprotstavljanju starog i novog, napomene o "konačnosti", i savršenstva. Na kraju, razmišljaćemo o značajnim mislima iz teksta koje utiču na adventističku teologiju, kao i o našem učenju o nebeskom svetilištu.

 

Dilema ljudskih bića — opoganjenje

Apostol je u Jevrejima 1,3 sumirao zemaljsko delo Sina rečima: "On  . . .  je osigurao očišćenje grehâ.” Ovde, podrobno govoreći o tom delu, Pavle ponovo ističe njegovu ulogu (o)čišćenja.

 

§         9,13 — životinjska krv donosi obredno očišćenje onima koji su spolja nečisti.

§         9,14 — Međutim, Hristova krv čisti savest.

§         9,22 — Krvlju je, u okviru starozavetnog sistema, bilo čišćeno gotovo sve.

§         9,23 — Zemaljske tvari, kao slike nebeskih, bile su čišćene životinjskim žrtvama, dok su nebeske zahtevale nešto bolje.

§         10,2 — Da su životinjske žrtve mogle postići potpuno očišćenje, ne bi bilo potrebe za njihovim prinošenjem svake godine.

 

Tim stihovima koji zadiru u duboku teološku argumentaciju iz 9,11 – 10,18 trebalo bi dodati sledeći citat iz izlaganja koje odmah potom sledi: "... očišćeni u srcima od zle savesti, i umiveni po telu vodom čistom" [... sa srcem poškropljenim radi očišćenja od nečiste (krivicom opterećene) savesti i telom opranim vodom čistom] (10,22).

 

Mi, dakle, vidimo da je, u Poslanici Jevrejima, čovekov problem — dilema koju je u nama izazvao greh — to što smo opoganjeni. Zbog toga što smo nečisti, mi ne možemo biti u Božjoj prisutnosti. Jednako kao što je spoljašnja ili obredna nečistota starim Izrailjcima bila prepreka za bogoslužbene aktivnosti u svetilištu, i nas naša nečistota, kojom je obuhvaćena ukupnost našeg bića, onemogućava da doživimo nebesku realnost.

 

Iako u Poslanici Jevrejima, povremeno, nailazimo na neke druge izraze (kao što je otkup) koji se koriste za opisivanje Hristovog dela spasavanja (9,15), najvažniji opis je očišćenje, kako je to već na početku naznačeno tekstom iz 1,3. Izuzetak nije ni 9,22: "... bez prolivanja krvi ne biva oproštenje". Reč ovde prevedena rečju "oproštenje", na grčkom aphesis, nosi u sebi ideju otpuštanja ili uklanjanja. Apostol je u tom stihu upotrebljava paralelno s rečju "čisti (očišćenje)"; njeno značenje, dakle, mora biti slično.

 

Iskaz u vezi sa čovekovom dilemom za mnoge hrišćane je iznenađenje kad se s njim prvi put susretnu. Protestanti, nekako, više naginju proučavanju poznatih knjiga Reformacije — poslanicama Rimljanima i Galatima. Pavlov prikaz plana spasenja u tim poslanicama gravitira oko jednog drugačijeg izraza — opravdanje. Opravdanje upućuje na sudski obrazac, gde stojimo optuženi zbog kršenja zakona, ali gde nas Neko zastupa i gde dobijamo oslobađajuću presudu.

 

U stvari, Biblija nam daje čitav niz slika ili metafora o Hristovom delu. Svaka od njih ima svoje mesto u svakodnevnom, običnom životu. Uzmimo, npr., praštanje. Problem u slučaju praštanja je dug koji mi nikako ne možemo da vratimo, ali Hristovo delo otpisuje naš dug i nama biva oprošteno. Upravo se zbog toga u molitvi Očenaš molimo — "oprosti nam dugove naše".

 

Pomirenje nam se pruža sasvim drugačiju sliku. Uzeta je iz sfere međuljudskih odnosa, pri čemu greh predstavlja nepomirljivo neprijateljstvo koje nas odvaja od Boga. U ovom slučaju Hristovo delo uklanja otuđenost, što nama donosi pomirenje s našim Tvorcem. Ostale slike su otkup (plaćanje cene), izbavljenje (slično kao otkup), oslobođenje, usvojenje, posvećenje (jedan od izraza u kontekstu svetilišta koji označava svečanu namenu ili odvajanje za službu Bogu) i izgubljen/nađen. U svakom od tih slučajeva greh se slika drugačijim bojama, da bi u svakom od njih u nama ljudima izazivao strašnu dilemu od koje ne možemo pobeći. Međutim, mi u Isusu Hristu nalazimo izlaz — On, u sebi samome, svojom smrću, donosi potpuno rešenje.

 

Istraživači religija sveta primetili su da se sinovi i kćeri naših prvih roditelja i danas muče s opšte prisutnim osećanjem opoganjenosti. Društva kojima je slika suda možda strana, ipak imaju to osećanje o nečistoti pred svetim Bogom. Francuski biblista Pol Riker istraživao je jezik konfesija među narodima sveta. Zaključuje da najelementarnije priznanje, nesvodivo na bilo koje drugo, glasi: Ja sam nečist; potrebno mi je da me Bog očisti.

 

Poslanica Jevrejima se, stoga, usredsređuje na taj čovekov problem na jedan univerzalan način. Njen jezik na temu opoganjenosti i očišćenja odjek je starozavetne knjige 3. Mojsijeve, s kojom ona ima mnogo dodirnih tačaka i u odnosu na koju predstavlja novozavetni pandan. Međutim, Poslanica odlazi i dalje — upućuje se svakom čoveku u svim krajevima sveta.

 

Taj govor odzvanja i u ljudima naših dana — u nama. Mi koji verujemo, pevamo zajedno s pesnikom Džejmsom Nikolsonom: "Operi me i biću belji od snega.” Ili, pevajmo, iz "Sionske pesmarice", broj 168:

 

Da su gresi kao skerlet

biće beli kao sneg.

Krvlju Isus opraće ih

da su belji nego sneg.

O dođi sad i reci:

Kriv sam, Oče moj.

(:Tvoje grehe kao skerlet:)

Krvlju Isus opraće

da su belji nego sneg.

 

Ovakve pesme dotiču srodne strune unutra u nama. One izražavaju realnost našeg problema greha i Hristovog dela otkupljenja.

 

Međutim, jezik na temu opoganjenosti i očišćenja svojom primenom nije ograničen samo na hrišćane. Mi i danas nailazimo na njegove odjeke u izrazima tipičnim za svetovno društvo: "prljav novac", "smrdljiva priča", "izaći čist" i "prljava politika". Psiholozi u svojim ordinacijama često razgovaraju s ljudima koje muči nesavladivo osećanje prljavštine. A onda imamo i često prisutnu strast za čistoćom, naročito u Americi, koja se ogleda u ogromnim kupatilima i u ogromnoj potrošnji vode — da i ne pominjemo svoje negodovanje zbog zagađivanja vazduha i vode.

 

Poslanica Jevrejima obraća se našem vremenu s neverovatno uverljivom primenom!

 

Bolja krv

Upravo dok govori o ljudskoj dilemi u vezi sa opoganjenjem, apostol nam predstavlja apsolutno sredstvo očišćenja — krv. Ali ne bilo koju krv, svakako ne životinjsku koja obavlja spoljašnje ili obredno očišćenje, a ne može da očisti savest. Naprotiv, Poslanica Jevrejima govori o boljoj — Hristovoj krvi.

 

Možemo posmatrati kako se apostolovo izlaganje preusmerava na krv, na ključnim tačkama u ovom tekstu i izvan njega:

 

§         9,7 — Starozavetni prvosveštenik nikada u svetinju nad svetinjama nije ulazio bez krvi.

§         9,12 — Hristos u nebesko svetilište nije ušao s krvlju "jarčijom, niti telećom" nego "kroz svoju krv".

§         9,13.14 — Životinjska krv obavlja obredno očišćenje, dok je očišćenje savesti ono što čini Hristova krv.

§         9,18-21 — Prvi zavet bio je potvrđen krvlju.

§         9,22 — Gotovo sve se — u uslovima starog sistema — čistilo krvlju.

§         9,22 — Bez krvi nema uklanjanja greha.

§         9,25 — Hristos u nebesko svetilište nije ulazio s tuđom krvlju.

§         10,4 — Nemoguće je životinjskom krvlju ukloniti grehe.

§         10,19 — Imamo "slobodu" da zahvaljujući krvi Isusa Hrista ulazimo u nebesko svetilište (svetinju).

§         10,29 — Neko ko prezre krv novoga zaveta zaslužuje tešku kaznu.

§         11,28 — Mojsije je držao Pashu i vršio škropljenje (prolivanje) krvi.

§         12,24 — Isusova prolivena krv "bolje govori".

 

Razgledajući ove citate, vidimo da tokom celog izlaganja krv ima izuzetno pozitivnu ulogu — ona je prožeta božanskom silom. Krv čisti, omogućava pristup, overava zavet, prenosi nam dobre reči Božje.

 

Vidimo, takođe, da krv u raspravi o temi Hristovog dela zauzima centralno mesto. Iako s vremena na vrema koristi govor "žrtve" (npr. 9,23.26; 10,1.3.8.10.12), pa i "tela" (10,5), Kada hoće odlučno da potkrepi ono o čemu govori, Pavle se vraća na "krv". Tri su velika iskaza koji objašnjavaju kako Bog kroz Isusa Hrista obezbeđuje rešenje za našu strašnu grehom izazvanu dilemu.

 

§         9,13.14 — "Jer ako krv junčija i jarčija i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu; akamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu živome i istinome?” [Krv jaraca i junaca i pepeo junice, kojima se škrope obredno nečisti, posvećuje ih, pa su spolja čisti. A koliko će tek krv Hrista, koji se Duhom večnim prineo bez mane Bogu, očistiti našu savest od dela koja vode u smrt, kako bismo služili živome Bogu!]

§         9,22 — "Bez prolivanja krvi ne biva oproštenje.”

§         10,4 — "Jer krv junčija i jarčija ne može uzeti grehâ.”

 

Ovi iskazi stoje kao duhovni aksiomi. Oni otvaraju prozor na Božjem umu i daju nam mogućnost da zavirimo u Njegov plan pomirenja. Ti iskazi se, razumljivo, povezuju na sledeći način:

 

Osnovni aksiom:

Samo se krvlju može ukloniti greh (9,22).

 

Srodni aksiomi:

1.             Životinjska krv može jedino da obezbedi čišćenje obredne, spoljašnje prirode, a ne može da u konačnom smislu reši problem greha (9,13; 10,4).

2.             Međutim, Hristova krv donosi konačno rešenje, uklanja greh jednom za svagda (9,14).

 

Zahvaljujući ovakvim mislima mi zavirujemo u Božje srce. Vidimo, a ipak ne vidimo. Nema drugog načina — eto, to je ono što vidimo. Nema drugog izlaza iz našeg haosa. Nema drugog načina za očišćenje. Nema drugog načina osim Hristove krvi.

 

A ipak, ne vidimo. Ne vidimo zašto ne bi bilo drugog načina, zašto bez prolivanja krvi ne može biti uklanjanja greha.

 

No, Bog nam je pokazao sve što je odlučio da pokaže. On je jasno izložio kako se možemo spasti, što znači da nam je obezbedio put. Nije nam rekao zašto se opredelio za taj put. Ne, jednostavno nam kaže da je to put. Saopštava nam da je uzeo na sebe naš strašni problem, i sâm je osigurao rešenje problema.

 

 I to je sve što je potrebno da znamo. Verujući, prihvatajući Njegovo rešenje, mi nalazimo ono što nam je najpotrebnije. Krv Isusa Hrista, Njegovog Sina, čisti nas od svake "poganštine".

 

Evo i jedne od završnih misli na temu "bolje krvi". Izraz krv, kako izgleda, ne može se svesti ni na šta drugo. Ona simbolizuje Hristovu smrt — ali ne samo to, nego i Njegovu smrt primenjenu na naš problem opoganjenja. Taj izraz upućuje na izlivanje Hristovog života za nas — i ne samo to, života koji nama daje život, koji nam donosi očišćenje i isceljenje. Kao što jezik na temu opoganjenja i očišćenja izaziva u našoj svesti duboku reakciju, tako se i jezik bolje krvi neposredno bavi našom religijskom potrebom na jedan način koji se ne može zameniti drugom terminologijom.

 

Hrišćani — uključujući i neke adventiste — koji se gnušaju gledajući kako se Poslanica Jevrejima, u svojoj ključnoj argumentaciji, usredsređuje na krv, treba da zavire u nju dublje. Udaljenost izlaganja o krvi od bilo kog koncepta o paganskom, krvožednom božanstvu meri se svetlosnim godinama. Ono je puno blagodati i istine. Jasno i sa silom, ono se obraća svakome od nas danas.

 

Prednosti Hristove krvi

Kroz ceo tekst u Jevrejima 9,11 – 10,18 rezultat koji postiže Hristova žrtva pojavljuje se kao kontrast u odnosu na stari sistem. Sve što stari sistem nije učinio — tačnije, nije mogao učiniti — učinila je Isusova bolja krv.

 

Dve slabosti starog sistema, videli smo to ranije, bile su njegov ograničeni pristup i ograničeno čišćenje. Tekst u Jevrejima 9,1-10 prikazao je stari kult na način kojim su posebno osvetljena ta dva nedostatka. Međutim, ovde, u 9,11 – 10,18, Pavle objašnjava kako te nedostatke uklanja novi sistem u Isusu.

 

Hristu je Njegova krv — autor nam to odmah kaže — omogućila da uđe u nebesko svetilište — u "bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovoga stvorenja" (9,11). Onda se na tu misao vraća u 9,24: "Jer Hristos ne uđe u rukotvorenu svetinju, koja je prilika (koja je bila samo kopija) prave, nego u samo nebo, da se pokaže sad pred licem Božjim za nas.”

 

Uočavamo radikalni kontrast koji autor pravi u odnosu na starozavetno svetilište. Tamo je samo jedna osoba, u jednom danu u godini, mogla ući u sferu Božje prisutnosti. A to prvosveštenikovo ulaženje u svetinju nad svetinjama, na Jom Kipur, svake godine, bilo je utoliko više ograničeno u svom pristupu stvarnosti što je svetilište u kojem je prvosveštenik služio bilo samo senka konačne stvarnosti.

 

Najvažnija tačka teksta u 9,11.12.24 zapravo je neometani pristup božanskoj prisutnosti. A taj pristup nije omogućen samo Isusu, koji je prineo svoju bolju krv — nego i nama. Rezimirajući svoje dugo izlaganje, započeto u 8,1, apostol izjavljuje u 10,19: "Mi imamo slobodu  . . .  ulaziti u [nebesko svetilište] krvlju Isusa.”

 

Ovi stihovi su odjek i dopuna potvrđenog iz 4,16: "Da pristupimo dakle slobodno k prestolu blagodati, da primimo milost i nađemo blagodat za vreme kad nam zatreba pomoć.” I evo, reč u 4,16 prevedena sa "pristupimo" ista je kao ona koja je u 10,22 (takođe) prevedena rečju "pristupamo". Grčka reč proserchomai označava ulazak prvosveštenika u samu Božju prisutnost.

 

Apostol nam kaže da smo mi hrišćani sada slični zemaljskom prvosvešteniku, jedinom koji je mogao ući u svetinju nad svetinjama. Ali dok su tu prednost oni uživali u samo jednom danu u godini, mi je imamo svakoga dana u godini. I dok su oni ulazili u svetinju nad svetinjama koja je bila samo senka, "prilika" prave, mi dolazimo, "pristupamo" u nebesku, stvarnu.

 

Mi ne "pristupamo" u strahu i puzeći. Ne dolazimo sa šeširom u ruci. Dolazimo slobodno, s pouzdanjem. Naša sveta sloboda ne potiče od nas nego od dve činjenice u vezi s Isusom Hristom. Prvo, On nas razume. On, naš veliki Poglavar sveštenički, bio je kao jedan od nas; On razume naša iskušenja i bol, i tačno zna šta nam je najpotrebnije. Drugo, Njegova krv je oborila stare prepreke koje su ljudski rod odvajale od Boga. Njegova krv donosi potpuno, savršeno očišćenje od greha; Njegova krv otvara vrata u nebesko svetilište, i to — nama!

 

Jasno je, mi u nebeski hram danas ne ulazimo fizički. Ulazimo verom, a vera nas čini sigurnima u ono što ne vidimo (11,1). Ne hodamo zahvaljujući onom što vidimo, jer gledamo u konačnu stvarnost. Nju nam je garantovao Isus, Božji Sin, koji je postao jedno s nama. Upravo zato mi "pristupamo s istinitim srcem u punoj veri (u potpunoj sigurnosti vere)" (10,22).

 

U stvari, Njegova krv obezbeđuje temeljito očišćenje od greha — i to je njena druga vrhunska prednost. Ta misao se za nas u tekstu od 9,11 do 10,18 ponavlja više puta:

 

§         9,14 — Hristova krv ne obezbeđuje samo obrednu čistotu (9,13) nego i potpuno očišćenje.

§         9,15 — Hristova smrt ljude oslobađa greha učinjenih "u prvom zavetu" (tj. u eri starozavetnog svetilišta).

§         9,23 — Nebeska svetinja traži bolje prinose od krvi životinja.

§         9,25.26 — Hristos nije ušao u nebo s tuđom krvlju, nego sa sopstvenim prinosom. Taj prinos, Njegova krv, uklanja greh.

§         9,28 — Hristos je bio jednom "prinet" da bi uzeo grehe.

§         10,10 — Hristovim prinosom, Hristovom žrtvom mi smo osvećeni.

§         10,14 — Hristov prinos "savršio" nas je, učinio savršenim za večnost.

§         10,18 — Hristov prinos, Njegova žrtva ukida sve ostale prinose, pošto više nisu potrebni.

 

Dakle, kakav je ishod ovoga, kada je reč o svakodnevnom životu hrišćanina? Mi Bogu, u Njegovom nebeskom stanu, pristupamo sa svetom slobodom, "u punoj veri", "očišćeni u srcima od zle savesti, i umiveni po telu vodom čistom" [... sa srcem poškropljenim radi očišćenja od nečiste (krivicom opterećene) savesti i telom opranim vodom čistom] (10,22).

 

Poslanica Jevrejima odzvanja hrišćanskim pouzdanjem. Njene tvrdnje o pristupanju i čišćenju od greha, po snazi i lepoti, nemaju premca. A evo i jednostavnog razloga za to: ta knjiga, nadahnuta Svetim Duhom, posvećuje veoma mnogo pažnje kako ličnosti tako i spasonosnom delu našeg Gospoda.

 

Zaokružujući ovu raspravu o prednostima Hristove krvi, dobro je da zakratko obratimo pažnju na tekst u 9,16.17. Veoma su velike razlike u prevodima tih stihova i mada one ne utiču na naše ukupno razumevanje teksta od 9,11 do 10,18, dobro je da saznamo šta iza njih stoji.

 

Deo problema u prevođenju je grčka reč diatheke, s kojom smo se već ranije susreli. Ta reč može značiti ili "zavet" ili "testament", pa, iako je prevodioci NIV na svim ostalim mestima u Poslanici Jevrejima prevode rečju "zavet", u 9,16.17 prevode je rečju "testament" [poslednja volja]. Pošto u 15. i 18. stihu reč svakako treba da znači "zavet" — a oni su je tako i preveli — oni u 16. i 17. stihu daju tumačenje po kojem se autor igra dvostrukim značenjem te reči. Mnogi autori komentara slažu se s takvim razmišljanjem, nalazeći se pod utiskom povezanosti reči diatheke i smrti u ta dva stiha.

 

Smatram da pomenuti stav u ovom razmišljanju ima manu. Veoma je neuhvatljiv i prekida razradu ideje zaveta započetu u 8. glavi, a koja u 10,18 stiže do svog raspleta. Apostol sve vreme govori o zavetu — ne prelazeći na "testament" [poslednju volju] zbog samo dva stiha da bi se odmah zatim ponovo vratio na zavet. Veza između zaveta i smrti je upravo poenta njegovog izlaganja u tom delu: jedino je Hristova smrt ta koja stavlja na snagu novi zavet. *U 15. stihu se tvrdi: "Hristos je posrednik novoga zaveta  . . . kroz smrt.”

 

Konačnost — jednom za svagda

Suprotstavljanje starog i novog u Poslanici Jevrejima zaoštrava se u jednom izrazu — jednom za svagda. Taj pojam prvi put vidimo u 7,27, gde saznajemo da se Hristos prineo jednom za svagda. Međutim, u 9,11 – 10,18 to postaje vodeća misao:

 

§         9,12 — Hristos je u nebesko svetilište ušao svojom krvlju, jednom za svagda.

§         9,26 — Došao je jednom za svagda da ukloni grehe.

§         9,28 — Bio je prinet jednom da ukloni grehe.

§         10,10 — Mi smo jednom za svagda osvećeni Hristovim prinosom. Poslanica Jevrejima Hristovu službu 'jednom za svagda' u nebeskom svetilištu prikazuje u očiglednom kontrastu prema neprekidnom služenju sveštenika u zemaljskom svetilištu.

§         9,6 — Sveštenici obavljaju redovnu, odnosno, službu koja se redovno ponavlja.

§         9,25 — Zemaljsko svetilište tražilo je stalno ponavljanje prinošenja žrtava. 

§         10,1 — Iste žrtve prinosile su se neprekidno, iz godine u godinu.

§         10,3 — Godišnje žrtve bile su prinošene na Dan pomirenja.

§         10,11 — Sveštenici su iste žrtve prinosili uvek iznova.

 

Pročitavši ovo, mi dolazimo do trećeg apostolovog kontrasta, u tekstu 9,11 – 10,18 — ne samo slobodan pristup nebeskoj svetinji umesto ograničenog pristupa njenoj senci, i ne samo temeljno, potpuno očišćenje od greha umesto očišćenja koje je imalo samo obredni karakter, nego i jednu žrtvu umesto mnogih. Jedna žrtva za sva vremena, koju nikada više ne treba ponoviti. Jedna žrtva za sve ljude, samo jednom, jednom za svagda. To je žrtva koja rešava problem. Žrtva kojom se obustavljaju sve ostale žrtve, pošto više nisu potrebne.

 

Napomena u Poslanici, "jednom za svagda", naglašava nešto što se već dogodilo. U teološkoj upotrebi to nazivamo "ostvarenom eshatologijom" — nečim što je Hristos već ostvario. Svakako, apostol potvrđuje da će biti još događanja, da plan spasenja tek treba da dospe do svog finala. (Tekst iz Jevrejima 9,27.28 upućuje na Drugi dolazak, kada će Isus ponovo doći "bez greha" [ne da bi nosio grehe].) Ipak, njegov naglasak se odnosi na nešto što već biva. Upravo zato NIV tekst iz 9,11 prevodi korektno: "Kad je Hristos došao kao Prvosveštenik dobara koja su već tu", za razliku od prevoda KJV (Karadžićevog): "Došavši Hristos, Poglavar sveštenički dobara koja će doći.

 

Poređenja i suprotstavljanja starog i novog možemo videti u 9,23-26, a onda ponovo u 10,11-14. Zapazimo kako u 9,23-26 apostol ističe superiorni karakter i prednosti Hristove krvi:

 

Stari sistem

Novi sistem

čiste

čiste

krvlju

krvlju

ali

samo prilike (kopije) realnosti

pravo svetilište

"tuđa krv"

sopstveni prinos

ponavljanje prinosa

jednom za svagda

zemaljska — svetinja nad svetinjama

nebeska — Božja prisutnost

 

Ti kontrasti još su izraženiji u Jevrejima 10,11-14. U tom pasusu autor spaja različite niti razmišljanja koje su tekle od 8,1 nadalje, da bi posle toga zaključio citatom iz Starog zaveta, kao završnim adutom u svom izlaganju. Apostol rezimira prednosti Hristove žrtve, nasuprot celokupnosti starog sistema:

 

Stari sistem

Novi sistem

svaki sveštenik (tj. mnogi)

Hristos (samo jedan)

stoji (nezavršeno delo)

sedi (završeno)

prinoseći (posao koji traje)

prinesavši (završeno)

jedne žrtve

jedinu žrtvu

mnogo puta

(jednom za) svagda

svaki dan

jednim prinosom savršio je

služeći (ograničeni pristup)

s desne strane Bogu

koje nikad ne mogu uzeti grehâ

savršio je zauvek

 

Dok razmišljamo o maestralnom izlaganju u Jevrejima 9,1 – 10,18, zapažamo dve stvari. Prvo, vidimo koliko je dragocena Isusova krv i kako su slavne prednosti koje s njom dolaze! Ljudi su se, tokom cele ljudske istorije, osećali otuđeni od Boga, potpuno odvojeni od Njega, nedostojni da pred Njega stanu. Pokušavali su da mu priđu preko sveštenika i šamana, kroz hodočašća, pokore, samokažnjavanja, ritualna pranja i samoponižavanja. Međutim, Poslanica Jevrejima ima veličanstvenu vest, da je put ka Bogu već otvoren! Kroz Isusa Hrista, u Isusu Hristu, imamo neograničen pristup i potpuno neograničeno očišćenje od naše strašne opoganjenosti.

 

Drugo, stari sistem, koji u ovom izlaganju izgleda tako neprimeren, ipak je bio od Boga, jer ga je Bog uspostavio. On je, u svoje vreme, bio put opravdanja verom. Osoba koja se uzdala u Boga Jahve činila je ono što je On tražio, a to je bilo pronišenje životinjske žrtve za grehe. Ovde se ne govori o prednostima tog sistema — o njegovom učenju o ozbiljnosti greha i ulozi krvi, o njegovom ukazivanju na Hrista, i tako dalje. Ipak, te prednosti su bile realnost. Kad bismo odbacili starozavetnu službu u svetilištu, zbog toga što je smatramo stranom našem savremenom poimanju stvari, to bi bilo omalovažavanje Starog zaveta i Boga tog Starog zaveta — koji je i Bog Poslanice Jevrejima.

 

Kako, pa zar već savršeni?

Pavle u Jevrejima 10,14 daje iznenađujući iskaz, zaključujući svoje izlaganje o prednostima Hristove žrtve: "Jer jednim prinosom [žrtvom] savršio je zauvek one koji bivaju osvećeni.” Ovde, kao da trenutno dobijamo trajno savršenstvo koje se ne može izgubiti!

 

Međutim, proučavanje drugih njegovih iskaza u Poslanici, koji se odnose na "dovođenje u savršenstvo" vernih, otkriva nam dosledan obrazac — a on otkriva koliko su bezumne mnoge rasprave o savršenstvu koje danas vode hrišćani. Prva pominjanja nalazimo u 7. glavi, gde čitamo da se savršenstvo nije moglo dostići kroz Levitsko sveštenstvo (11. stih) i da "zakon [sveštenstva pod starim sistemom] nije ništa "savršio", "učinio savršenim" (19. stih).

 

Tekst u Jevrejima 9,11 - 10,18 sadrži još tri druga pominjanja savršenstva. Prvog nema u NIV, ali grčki tekst za 9,9 glasi doslovno "da se 'savrši' savest" umesto "da se očisti savest". Taj tekst je očigledno paralelan s tekstom u 9,14, gde čitamo da, za razliku od krvi jaraca i junaca, Hristova krv može "očistiti savest našu". Drugim rečima, u 9,9.14 savršenstvo i savest su povezani, pri čemu se "dovođenje u savršenost" izjednačava sa čišćenjem.

 

Sledeće pominjanje savršenstva nalazimo u 10,1, gde nam autor poručuje da ponavljanje žrtava staroga sistema nije moglo "savršiti one koji pristupaju da služe". Sledeća dva stiha razrešavaju nedoumicu. Drugi stih nam kaže: da su životinjske žrtve mogle postići svoju svrhu, "oni koji služe bili bi očišćeni jednom za svagda", a 3. stih: ponovljenim žrtvama se "svake godine čini spomen za grehe". Ovde nalazimo tačno isti zaključak kao u 9,9.14 — da "savršivanje", "dovođenje u savršenost", označava "očišćenje".

 

U stvari, paralela sa 9,9.14 odlazi i dalje. Iako je NIV propustio da to prevede, ista reč za savest kao u 9,9.14. — grčki suneidesis — pojavljuje se u 10,2. Tamo gde NIV prevodi: "... ne bi se više osećali krivima za svoje grehe", originalni tekst kaže doslovno: "... ne bi više bili svesni [upotrebljena reč 'savest'] grehâ" [Karadžić: ne bi više imali nikakve savesti za grehe]. Po mome sudu, oni koji su radili na NIV tačno su ovde uhvatili apostolovu misao, kao i u 9,9, gde su upotrebili očistiti umesto savršiti, ali njihova odluka da iste grčke reči (za 'dovođenje u savršenost' i savest) prevedu na različite načine, ometa pažljivog istraživača Poslanice Jevrejima, koji želi da ovlada apostolovom terminologijom.

 

Sada vidimo šta Pavle u ovoj knjizi podrazumeva pod savršenstvom. Njegovih pet pominjanja izraza povezuju tu misao sa svetilištem — prva dva pominjanja (7,11.19) sa starim sistemom uopšte i ostalih tri sa posebnim osvrtom na žrtve (9,9; 10,2.14). Savršenstva pod starim sistemom nije bilo, objašnjava autor, zato što životinjske žrtve jednostavno nisu mogle očistiti unutrašnje biće. Da su mogle, ne bi bilo neophodno ponavljati ih iz godine u godinu. Ali Hristos je došao i prineo sebe na žrtvu, i ta Njegova žrtva čini ono što ni sva krv pod starim sistemom nikada nije mogla — donela je očišćenje savesti. Dakle, tom jednom žrtvom, "savršio je zauvek one koji bivaju osvećeni" (10,14).

 

Te ideje su merom svetlosnih godina udaljene od konteksta u kojem neki hrišćani razmišljaju o savršenstvu. Savršenstvo se, ovde, ničim ne odnosi na pobedonosni način života niti na uzastopno uklanjanje grehâ iz života. Koliko god ta misao bila opravdana, ona nije ono što apostol u tom tekstu hoće da istakne. Savršenstvo je, ovde, nešto već dostignuto, nešto već utvrđeno i sigurno. Osim toga, ono nema nikakve veze s onim što  mi nastojimo da dostignemo, pošto je došlo putem onoga što je Hristos već učinio za nas.

 

U našem istraživanju u ranijem delu knjige, o Isusovoj ličnosti, primetili smo kako je za Njegova ljudska iskustva bio upotrebljen govor savršenstva. U Njegovom slučaju, savršenstvo se nije odnosilo na grešne navike koje treba pobediti, nego na sazrevanje radi stupanja na funkciju Prvosveštenika. Osim toga, izlaganje na temu "dovođenja u stanje savršenosti" Njegovih sledbenika, u Jevrejima 9. i 10. glavi, dodatno pokazuje kako su pogrešno koncipirane mnoge današnje debate na tu temu.

 

Za mnoge iskrene vernike koji se muče u ratu s grehom, ovo učenje Poslanice Jevrejima doći će kao iznenađenje i svojevrstan šok. Međutim, pustimo li da ono pronađe put do naše duše, shvatićemo to kao poruku oslobođenja — poruku nade i pouzdanja. To će nas preusmeriti, okrenuti od nas samih ka Isusu; vratiće nas unazad — ne unapred — na ono što je On već za nas učinio svojom smrću, umesto da nas uputi na nešto što mi moramo učiniti.

 

Pomiriti se s Bogom i osećanje da smo pomireni s Bogom — to je težnja koja je obuzimala ljudska bića tokom čitave istorije. U tekstu koji čini vrhunac misli Staroga zaveta, prorok Mihej je formulisao vekovno pitanje: "Sa čim ću doći pred Gospoda  da se poklonim Bogu višnjemu?” A onda, u jednom ubrzanom ritmu, prorok nabraja kako je sve čovečanstvo pokušavalo da dođe do odgovora: "Hoću li doći preda Nj sa žrtvama paljenicama? s teocima od godine? Hoće li Gospodu biti mile tisuće ovnova? desetine tisuća potoka ulja? hoću li dati prvenca svojega za prestup svoj? plod utrobe svoje za greh duše svoje?” (Mihej 6,6.7).

 

I tako, na svaku opciju koju on navodi, naša srca vape: Ne! ne! ne! Nikakvo žrtvovanje teleta ili jagnjeta ne može nas učiniti dostojnima da se nađemo u Božjoj prisutnosti, pa ni hiljadu ili deset hiljada, a pogotovo ne prinošenje sopstvenog deteta kao ljudskog prinosa! Jer, greh je moralni problem. Ako u nastupu besa ustanem i ubijem drugo ljudsko biće, šta mogu učiniti da ispravim učinjeno? Mogao bih zaklati jagnje — ali kako to može pomoći? Ispred sebe ćemo na zemlji imati mrtvo jagnje, zajedno s mrtvim čovekom! Moju krivicu ne može ukloniti ni hiljadu, ni deset hiljada, niti milion žrtava.

 

To je poruka Poslanice Jevrejima nama, dok nam izlaže predmet o savršenstvu i savesti. Ni sve uredbe starog sistema, ni sve žrtve iz godine u godinu ponavljane, nikada ne mogu doneti konačnost, staviti tačku na problem greha. I eto, sâmo njihovo ponavljanje poručivalo je da je problem i dalje ostajao prisutan, da savest ljudi — ili svest o grehu — nikada nisu bili na miru.

 

Jedino je Bog mogao doneti odgovor, a to je i učinio. Poslavši svog Sina da postane kao jedan od nas i da umre umesto nas, On je učinio ono što nisu mogle postići ni milijarde prinetih žrtava. Bog je na sebe uzeo naš problem, našu dilemu. Van svake sumnje, Njegovo prinošenje sebe na žrtvu donosi "bolju krv"! Njegova žrtva nas već sada čini celima! Nema više mučne svakodnevice prinošenja žrtava — čovekovog beskrajnog, neprekidnog zapućivanja ka nepostojećem odredištu. To je zauvek prestalo, zato što je tom jednom Žrtvom greh očišćen zauvek a na kraju će biti i prognan zauvek.

 

Pitanja za ozbiljno samoispitivanje

Okrećemo se sada područjima od posebnog interesovanja za adventiste. Poslanica Jevrejima je, imajući na umu naše interesovanje za nebesko svetilište, u kojem Isus služi kao naš veliki Poglavar sveštenički, privlačila veliku pažnju još od vremena naših pionira. Ta knjiga po tumačenju, objašnjavanju i primeni starozavetnih obreda predstavlja pandan 3. Mojsijevoj.

 

Predmet od posebnog interesovanja je Dan pomirenja. Adventisti veruju i uče da je ostvarenje Jom Kipura — najvažnijeg praznika u jevrejskom kalendaru — počelo 1844. godine, kad je Isus otpočeo svoju službu u drugoj odaji svetilišta, u delu suda koji neposredno prethodi Njegovom ponovnom dolasku na Zemlju.

 

Ove istaknute doktrine bile su izložene napadima tokom čitave adventističke istorije, pri čemu su neki od najubitačnijih udara dolazili od samih adventista ili od bivših adventista. U ovo naše vreme, dr Dezmond Ford  sakupio je kritike iz prošlosti i pooštrio ih. On svoje tvrdnje snažno temelji na Poslanici Jevrejima.

 

Prema Fordu, Dan pomirenja igra bitnu ulogu u izlaganju Poslanice Jevrejima. On kaže da apostol Hristovo delo na Golgoti opisuje kao ostvarenje Jom Kipura, tako da je prilikom svog vaznesenja Hristos ušao u Svetinju nad svetinjama u nebeskom svetilištu. Kad bi sa svojim tumačenjem Ford bio u pravu, adventističko razumevanje 1844. godine očigledno ne bi imalo podršku Biblije.

 

Po mojoj oceni, dr Ford pogrešno tumači mesto Dana pomirenja u Poslanici Jevrejima. Dan pomirenja jeste uključen u raspravu Poslanice, ali ne u meri ili na način kako to on smatra. Dan pomirenja nije (taj) ključ starozavetne simbolike, na osnovu koje apostol uobličava svoju raspravu, već je samo jedan iz ukupnosti obredâ koji su činili stari sistem. Rasprava se, u svojoj ukupnosti, ne odvija kao Golgota i Dan pomirenja nego kao Golgota i starozavetni žrtveni sistem. U Poslanici Jevrejima nalazimo mnogo pominjanja žrtava:

 

§         5,1-3 — "Dari i žrtve za grehe".

§         7,27 — Svakodnevno prinošenje žrtava.

§         9,9.10 — "Dari i žrtve  . . .  jela i pića  . . .  različno umivanje i pravdanje tela".

§         9,12 — "Krv jarčija  . . .  teleća".

§         9,13 — "Krv junčija i jarčija, i pepeo juničin".

§         9,18-21 — Potvrđivanje prvog zaveta krvlju teladi.

§         10,8 — Prilozi, prinosi i žrtve, i žrtve za grehe.

§         10,11 — Svakodnevno služenje u starom sistemu.

§         10,29 — "Krv zaveta".

§         11,4 — Žrtva koju je prineo Avelj.

§         11,28 — Pasha i prolivanje krvi.

§         12,24 — Krv novoga zaveta.

§         13,11 — Žrtve koje prinosi prvosveštenik.

 

Tako vidimo da apostol svoju raspravu izlaže na osnovu celokupnog spektra starozavetnih obredas koji su uključivali krv. Među njima je bio Dan pomirenja, koji se spominje na najmanje tri mesta (9,7.25; 10,1-3). Pominjanje prvosveštenika i/ili godišnjeg obreda grupiše te tekstove kao one koji upućuju na Jom Kipur. Mislim da, samo ovde, nama već dobro poznatu reč ta hagia treba da prevedemo izrazom "Svetinja nad svetinjama", a ne onim neutralnijim izrazom "svetinja" (tekst u 13,11 mogao bi predstavljati četvrtu aluziju na Dan pomirenja; međutim, apostolovo izlaganje u tom delu, kako zaključujemo, ide drugačijim tokom, što ćemo kasnije i videti.)

 

Prema tome, Dan pomirenja bio je samo jedan od mnogo obreda. On je bio vrhunac Izrailjevog žrtvenog (ceremonijalnog) sistema, ali ipak — što je apostol želeo da istakne — nije mogao obezbediti pristup Bogu ili konačno rešiti problem greha. Što se tiče prinošenja žrtava, Isusova smrt na Golgoti poslužila je kao ispunjenje svih njih — uključujući i Dan pomirenja. Isus je umro 31. godine n.e., a ne 1844. godine. Međutim, u izrailjskom svetilištu Dan pomirenja podrazumevao je više od ubijanja životinja. Središte tog obreda bilo je uklanjanje greha iz logora ("okola") i nov početak za ceo narod. Prema adventističkom viđenju stvari, ti aspekti Božjeg Dana pomirenja počinju 1844. godine, kad je sâm Gospod preuzeo brigu o završnim zbivanjima u dugoj borbi između dobra i zla.

 

Neki adventisti su, tokom proteklih godina, pokušavali da u Poslanici Jevrejima nađu više nego što tekst pruža, za podršku našim posebnim doktrinama o svetinji i sudu. Njihovi pokušaji pothranjivani su različitim prevodima Biblije, među kojima su KJV i RSV, koji sadrže nedosledne pa i pogrešne prevode grčke reči ta hagia. S druge strane,, Ford i drugi koji su pokušavali da na osnovu Poslanice Jevrejima diskredituju te doktrine, bili su u zabludi.

 

Poslanica Jevrejima daje najjasniji mogući iskaz o nebeskom svetilištu. Ona nedvosmisleno potvrđuje postojanje tog svetilišta i Isusove službe u ulozi našeg velikog Poglavara svešteničkog. Poslanica, time, čini osnov na kojem se gradi naše jedinstveno viđenje uloge koju naš Gospod obavlja na nebu.

 

Osim toga, Poslanica Jevrejima ide i dalje od toga. U 9,23 ona govori o neophodnosti očišćenja nebeskog svetilišta. Taj tekst naveo je egzegete i autore komentara da daju sve od sebe u nastojanju da ga objasne — što je obično značilo da za njega nađu neki izgovor, da ga prikažu kao nevažan. Neki su pokušali da ustvrde kako su "nebeske stvari" koje treba da se očiste, zapravo isto što i "savest" u 9,9.14 ili da "čiste" iz 9,23 znači "inaugurisati", uvesti u službu. Obe tvrdnje potpuno padaju u vodu u svetlu rasprave u celini, koja ide od 8,1 do 10,18, gde se izlaganje nedvosmisleno okreće oko opoganjenja, očišćenja i Hristovog nebeskog dela.

 

Međutim, za adventiste, koji su izuzetno svesni značenja te terminologije zahvaljujući tekstu iz Danila 8,14 — "Do dve tisuće i tri stotine dana i noći; onda će se svetinja očistiti" — iskaz iz Jevrejima 9,23 uopšte ne predstavlja problem. Mi razumemo da su nebo i Zemlja međusobno povezani, pri čemu događaji na Zemlji imaju svemirske implikacije i dotiču sâmo nebo. To što Bog čini na rešavanju problema greha, po našem viđenju, dopire do samog središta svemira. Tako Hristova žrtva — bolja krv — daje potpun odgovor i čisti sve što treba da bude očišćeno, bilo na Zemlji ili na nebu.

 

Tekst u Jevrejima 9,23 ostavlja otvorenim vreme nebeskog očišćenja. Mi na osnovu proučavanja Danila i Otkrivenja zaključujemo da je ono otpočelo 1844. godine.

 

Čitalac će u ostatku Poslanice Jevrejima uzalud tražiti razradu teksta iz 9,23. Reč je o usputnoj napomeni, bremenitoj značenjem, zagonetnoj i uznemirujućoj za mnoge autore komentara i druge hrišćane, ali za adventiste punoj značaja. Kao što smo zapazili kroz tekst 8,1 – 10,18, apostol pre svega gleda unazad. Njegov pogled prikovan je za Golgotu, za taj odlučujući trenutak istorije, koji on opisuje kao "svršetak veka" (9,26). Tamo je, na žrtvu, Bogočovek prineo sebe. On je tamo prineo za sve dovoljnu žrtvu-pomirnicu, koja je jednom za svagda pružila odgovor na čovekovu dilemu. Tamo je izvojevao odlučujuću bitku i zagarantovao ishod duge borbe sa zlom.

 

Pavle povremeno gleda i u budućnost. Već nam u početnom delu poslanice iznosi da Sin, koji svome Ocu sedi s desne strane — na mestu časti, koje označava da je Njegovo delo uspešno obavljeno — iščekuje trenutak kad će mu se vratiti celi svemir (1,12.13). On govori o Drugom dolasku, kada "će se (drugi put) javiti, ne da bi nosio greh nego da bi doneo spasenje onima koji ga čekaju" (9,28). On osim toga govori o budućem sudu (10,30.31; 12,25-29). Doduše, on te teme ne razrađuje. Kroz celu poslanicu više se usredsređuje na prošlost — Golgotu — nego na budućnost.

 

I tako mi, konačno, dolazimo do zaključka teološke rasprave u Poslanici Jevrejima o Hristovom delu, započete tekstom u 8,1. Izlaganje je od 9,11 do 10,18 bilo posebno neposredno i snažno — svakako ne lako za čitanje! Ali kakvih li divnih misli u tom delu, koje izranjaju na radost i bogatu duhovnu korist ozbiljnog istražioca! Kakvih li neverovatnih misli, kakve li sigurnosti, kakve li nade!

 

Da, čak i u ovo naše današnje vreme, mi negde pripadamo, kako to apostol kaže. Da, mi i danas imamo slobodan, neometan pristup u prestonu dvoranu svemira. Da, danas nas je Isus očistio od krivice, skinuo s naših pleća teško breme i oslobodio nas. Nema potrebe za traženjem ma kojeg drugog hrama, svetilišta, ma koje druge žrtve, dela, ili božanstva. Potrebno je da samo gledamo u Isusa. Njegova krv — o, ta divna, bolja krv! — ona nas je učinila celima, dala nam novi status kod Oca, otvorila nam vrata neba i dala božansko pouzdanje.

 

S tekstom u 10,18 teologija Poslanice Jevrejima dostiže svoj vrhunac i svoj zaključak. Od slavnih osnova koji se odnose na hrišćanski život, ona je formulisala odgovarajuće primene koje slede i koje će potrajati do završetka propovedi.

 

Primena Reči

Jevrejima 9,11 – 10,18

1.             Shvatiti učenje da je Isus naš veliki Poglavar sveštenički znači osloboditi se straha i živeti u nadi. Razumeti Njegovo delo kao sveobuhvatnu žrtvu za nas, znači zameniti sumnju potpunim pouzdanjem. Koji stihovi u tekstu 9,11 – 10,18 na poseban način pružaju tu nadu i pouzdanje?

2.             Šta je krv žrtvenog jagnjeta morala značiti osobi u vreme Starog zaveta? Šta meni danas znači Hristova "bolja krv" (9,11-14)? Imajući tu razliku na umu, u kom smislu moje "hodanje" s Bogom može biti bolje od onog koje je uživao neko ko je živeo pre Hrista?

3.             Šta meni znači što imam pristup u nebeski hram? Šta mogu učiniti, ako je to uopšte moguće, da već sada dobijem prednost ulaska u Božju prisutnost?

4.             Kako mi pouke iz Jevrejima 9,11 – 10,18 pomažu da se osećam dostojnim, prihvaćenim i dobrodošlim, kada pristupam Bogu u molitvi?

5.             Da li je moja savest očišćena od krivice i neizvesnosti? Ako nije, kako mi taj deo poslanice može pomoći da doživim takvo iskustvo?

6.             U kom se smislu poboljšalo moje razumevanje predmeta greha i čuda Božjeg plana spasenja, tokom mog proučavanja ovog dela Poslanice Jevrejima?

7.             Koja mi himna ili evanđeoska pesma pada na um dok razmišljam o veličanstvenim idejama ovog teksta?

8.             Kako me to Hristova žrtva "savršuje za uvek" (10,14)? U kom smislu mogu s pouzdanjem tvrditi da sam savršen? Kako mogu biti savršen u istom onom periodu kada me Bog posvećuje?

 

Istraživanje Reči

1.             Prouči predmet Dana pomirenja u 3. Mojsijevoj 16. glavi. A potom, pročitaj ceo tekst Poslanice Jevrejima i navedi sva pominjanja tog dana. Šta je rečeno u 3. Mojsijevoj o značenju i svrsi toga dana, a šta se kaže u Poslanici Jevrejima, što prelazi okvire objašnjenja datog u 3. Mojsijevoj?

2.             Uz pomoć konkordancije, potraži sva pominjanja reči savršen i savršenstvo (savršiti) (perfect, perfection) u Novom zavetu, van Poslanice Jevrejima. Načini spisak tekstova u kojima je naglasak na hrišćanskom savršenstvu. Načini odvojen spisak gde se sve pominje savršenstvo u Poslanici Jevrejima. Kako tekstovi u Novom zavetu — van Poslanice Jevrejima — doprinose tvom razumevanju onoga što Poslanica Jevrejima govori o savršenstvu, i kako ta poslanica obogaćava tvoja saznanja o onome što govore ostali delovi Novog zaveta?

 

Dalje proučavanje Reči

1.             Za dalje proučavanje u vezi s Danom pomirenja u Poslanici Jevrejima, vidi, W. G. Johnsson, "Day of Atonement Allusions", u publikaciji Issues in the Book of Hebrews, 105-120.

2.             Za raspravu u vezi s tekstom iz Jevrejima 9,23, vidi, W. G. Johnsson, "Defilement/Purification and Hebrews 9,23", u publikaciji Issues in the Book of Hebrews, 79-104.

3.             Radi razmatranja ključnih tekstova, vidi H. Kiesler, "An Exegesis of Selected Passages", u publikaciji Issues in the Book of Hebrews, 53-78.

4.             Za teološko razmatranje, posebno u vezi sa svetilištem, vidi A. P. Salom, "Sanctuary Theology", u publikaciji Issues in the Book of Hebrews, 199-218.

 

< 6. Poglavlje Sadržaj 8. Poglavlje >