< 11. Poglavlje Sadržaj

 

12. Pobjeda

 

            Dvanaesto poglavlje Danijelove proročke knjige najkraće je poglavlje u njoj. U jevrejskoj književnosti zaključak uvijek odzvanja kao eho početka knjige. Knjiga završava kako je započela.

 

            Izraz "podići će se" iz prvog stiha (jevrejski amad) spada u rječnik rata i ratovanja. Jedanaesto poglavlje puno je tih glagola koji govore kako su se carevi podizali u rat (l l, 2-4; 11, 13-17.20.21.31). Ovaj izraz se posljednji puta koristi u prvom stihu posljednjeg poglavlja, i to u vezi s imenom Mihaela koje sadrži oznaku pobjede - Onaj koji je kao Bog.

 

            Podizanje Mihaela na početku poglavlja ima svoj eho na kraju poglavlja gdje je riječ o uskrslim mrtvima (12, 13). Njegova pobjeda je svemirskih razmjera.

Vrijeme tjeskobe i nevolje

            12, l - Veličanstvena pobjeda je popraćena izuzetnom dramatikom, jer poslije velikih patnji i očajanja dolazi "vrijeme tjeskobe kakvog nije bilo otkako je naroda". Naše iskustvo ne poznaje takav očaj i tjeskobu o kakvoj je riječ u tom tekstu. Ono jednostavno nema povijesnog presedana. Međutim, sam izraz tjeskoba ili nevolja nije nepoznat. On se pojavljuje mnogo puta u Starom zavjetu (Iz. 33, 2; Jer. 14, 8; 15, 11; Ps. 37, 39).

 

            U Jeremiji 30. glavi opisuju se događaji tog veoma teškog vremena. "Jaoh, jer je veliki onaj dan, nije bilo takoga, i vrijeme je muke Jakovljeve, ipak će se izbaviti iz nje. "(Jer. 30, 7) Poglavlja koja joj prethode sadrže proročanstvo o odvođenju Izraela u babilonsko ropstvo.

 

            U Novom zavjetu sam Isus ukazuje na to proročanstvo: "Kad dakle ugledale mrzost pustošenja, o kojoj govori prorok Danijel, gdje stoji na mjestu svetome... Jer će biti nevolja velika kakva nije bila od postanja svijeta dosad niti će biti. " (Mat. 24, 15.21)

 

            Vrijeme kraja će biti slično vremenu odvođenja Izraela u babilonsko ropstvo. To je vrijeme kad više nema Jeruzalema i Hrama - vrijeme kad je Bog odsutan. Božji narod se nalazi u čeličnom zagrljaju Babilona. To je vrijeme apsurda kad vjera gubi ono u što je vjerovala i to je trenutak kad smo potpuno sami, prepušteni sebi. Boga kao da nema. Zemlja postaje poprište velike bitke dviju zaraćenih strana. Izgleda kao da će zlo pobijediti dobro. Kakvog onda smisla ima ići dalje? Sumnja napada posljednje plamičke vjere. Nade kao da više nema. Mi nikada nismo bili tako blizu da doživimo nešto o čemu govori ovo proročanstvo kao što smo to sada! U isto vrijeme kao da nije postojala takva ravnodušnost kao što je sada.

 

            • Ekolozi promatraju raspadanje naše planete, ali se ništa ne radi da se stanje promijeni.

            • Ekonomiste ne napušta pesimizam.

            • Svjetska nezaposlenost je u porastu.

            • Tri .četvrtine stanovništva planete ugroženo je od smrti glađu.

            • Politička situacija svijeta posrće.

            • Mir je cilj koji se postavlja na sastancima najodgovornijih političara svijeta, ali nakon svili sastanaka i pregovaranja oružje i dalje prijeti.

            • Ne postoji gotovo nijedna zemlja koja nije upletena u rat s nekom drugom.

            • Sve političke akcije povlače za sobom posljedice internacionalnih razmjera.

            • Moralno stanje društva krajnje je prožeto kriminalom, silovanjima, drogama, alkoholom, aidsom. Nijedan sloj društva nije više siguran.

            • Novi sloj ljudi i žena, poslovno uspješnih, istovremeno se pojavio po cijelom svijetu. Njihov jedini cilj je novac.

 

            Savremeno društvo postaje sve više efektivno a sve manje humano.

 

            Cvijeće zla niče na sve strane. Vizija Danijela je globalnih proporcija i odnosi se na sve narode. Nema zemlje, nema otoka ili toliko dalekih plemena i nacija koji mogu uteći. To vrijeme je vrijeme nevolje i tjeskobe.

Sud

            Ipak, ovo poglavlje ne završava tragično. Danijelova knjiga vidi "vrijeme nevolje"m perspektivi božanske nade. Poslije vremena nevolje koje doživljuju prognanici Jude, prorok Jeremija proročkim je pogledom predvidio povratak prognanika, "...vrijeme je muke Jakovljeve, ali će se izbaviti iz nje. "

 

            Prorok predviđa dolazak Sina Čovječjega. Sam Isus kaže: "Odmah će po nevolji^ dana tih Sunce pomrčati... l tada će se pokazati znak Sina Čovječjega na nebu." (Mat. 24, 29.30) I u posljednjem poglavlju Danijela spasenje dolazi odozgo i prekida nevolju i tjeskobu. "... i u to će se vrijeme izbaviti tvoj narod, svaki koji se nade zapisan u knjizi." (12, l)

 

            Poput sedmog, i dvanaesto poglavlje stavlja dolazak Mihaela, Sina Čovječjega, u okvir suda. U oba poglavlja knjige su otvorene (7, l i 12, 1). Međutim, u dvanaestom poglavlju sud proširuje svoju aktivnost i van nebeskih prostora koje nalazimo u sedmom poglavlju. Mi postajemo svjedoci izricanja božanske presude nad zlom. Sada shvatamo da je sve što se dešavalo imalo svoje značenje, i da je svaki događaj imao svoje uzroke i posljedice. Svako je u knjizi bio zapisan i izmjeren. Sud odvaja dobre od zlih, život od smrti. Jedino je radikalna promjena mogla pripremiti put za novi život. Jedino će uništenje smrti učiniti novi život mogućim. Sud ima svemirske razmjere. Spasenje dotiče sve, i ono pripada određenom trenutku povijesti:

 

            12, 3 - "Mnogi od onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se... razumni će se sjati kao svjetlost nebeska, i koji mnoge privedoše pravdi kao zvijezde vazda i dovijeka. "

Koliko dugo?

            Iz dubine tame, dopire pitanje: "Koliko će dugo sve to još trajati?" To pitanje dva puta se postavlja u Danijelovoj knjizi. Jednom je ovo pitanje postavio Danijel, a drugi puta isto pitanje postavlja anđeo. Danijel 12. poglavlje odgovara na to pitanje predstavljajući nam tri perioda vremena.

 

            Prvi period vremena nam je već poznat - vrijeme, vremena i pola vremena (1260 dana zgodina). To je ono isto vrijeme koje se spominje u sedmom poglavlju. U to vrijeme mali rog uspostavlja svoju vlast, koja će trajati sve do 1798. godine. Međutim, Danijel ne razumije. "I ja čuh, ali ne razumjeh, i rekoh: Gospodaru moj, kakav će biti kraj tome?" (12, 8)

 

            Druga dva period pokrivaju sličnu dužinu vremena:

            • Drugi period iznosi 1290 dana zgodina.

            • Treći period iznosi 1335 dana zgodina.

 

            Drugi i treći period vremena su povezani s prvim. Isto su tako drugi i treći period blisko povezani: "A od vremena kad se ukine žrtva svagdašnja i postavi gnusoba pustošna, biće tisuća i dvjesta i devedeset dana. Blago onome koji pretrpi i dočeka tisuću i tri stotine i trideset i pet dana. "(12, 11.12)

 

            Ako period od 1290 godina i period od 1335 godina imaju istu polaznu tačku u vremenu označenu događajem: "Kad se ukine žrtva svagdašnja", to znači da se prvi period ranije završava a drugi, duži period se nastavlja za narednih 45 godina.

 

            Ovaj treći period od 1335 godina je odgovor na pitanje "kakav će biti ishod tome" iz šestog i osmog stiha. Prvo pitanje postavilo je nebesko biće čovjeku obučenom u platno. Ranije je nebesko biće postavilo isto pitanje drugom. Korištene su iste riječi na jevrejskom ad matai, čudesne stvari (8, 13). Nebesko biće postavilo je to pitanje prvosvećeniku koji je direktno sudjelovao u Jom Kipuru. Vidjeli smo da je ključna tema osmog poglavlja Dan suda - Jom Kipur.

 

            Period od 2300 godina i 1335 godina daju odgovor na isto pitanje "Koliko dugo?" Oni nas vode do 1844. godine.1 Vizija o 2300 večeri i jutara govori o početku nebeskog suda. Tada će početi suđenje ljudskom rodu i time će biti pripremljen dolazak vječnog carstva. Prema tome, period Kipura ili nebeskog suda počinje 1844. godine.

 

            Završna Danijelova proročka riječ otkriva da 1335. godina doseže do istog svečanog početka suda. Dok je period od 2300 godina dat iz nebeske perspektive, period od 1335 godina je dat iz zemaljske perspektive: "Blago onome koji pretrpi i dočeka tisuću i tri stotine i trideset i pet dana." (Dan. 12, 12)2

 

            Period vremena koji je počeo 1844. godine nije samo vrijeme ispunjenja proročanstva o sudu nego je isto tako vrijeme čekanja i nade. U biblijska vremena, Izraelac je čekao i nadao se spasenju u vrijeme Jom Kipura: "Čekam Gospoda; čeka duša moja; uzdam se u riječ njegovu. Duša moja čeka Gospoda većma nego straže jutarnje, koje straže jutrom. Neka čeka Izrael. Gospoda; jer je u Gospoda milost, i velik je u njega otkup. " (Ps. 130, 5-7)

 

            Dok gledamo na 1844. godinu kao na krajnju tačku kojom započinje Jom Kipur ili sud, od te godine oduzmimo 1335 godina. Rezultat računanja dovodi nas u 508/9 godinu. Prema Danijelu, taje godina početna godina od koje se računa ukidanje prinošenja svagdašnje žrtve i uspostavlja gnusoba pustošna. Međutim ta dva događaja: ukidanje svagdašnje žrtve i uspostavljanje gnusobe pustošne (ili otpada pustošnog, otpada od žrtve svakodnevne, mrzost opustošenja) nisu ista. U čemu se razlikuju? Prvi događaj priprema teren drugom događaju. Biblijski tekst doslovno kaže da je svakodnevna žrtva ukinuta s ciljem da se uspostavi gnusoba pustoš. U Danijelovoj knjizi "gnusoba pustošna" je tehnički izraz koji se koristi za silu koja tlači (8, 11.13; 9, 27; Mat. 24, 15; Mark 13, 14).

 

            Prema proročanstvu ovo tlačenje će trajati tri i po godine, što znači 1260 godina. Taj period se završava 1798. godine, a početna tačka ovog perioda je 538. godina Međutim, već 508. godine, srednjovjekovna crkva značajno je osnažila svoj položaj. Ona je naime dobila pomoć od Klodovika, cara Franaka koji je porazio arijsko pleme (Zapadne Gote), koje je prijetilo opstanku te crkve. Od te godine pa nadalje, papstvo je neometano napredovalo u učvršćivanju svog političko-religioznog uticaja. Prema tome 508. godina je početna godina od koje počinje teći period od 1335 godina. Ali tek 538. godine imperator Justinijan konačno uklanja prijetnju papstvu od strane preostala dva arijanska plemena. Prema Danijelovom proroštvu, tek kada su ta tri roga (plemena) otpala, vlast maloga roga postaje potpuna.

 

            Ako 508. godini dodamo drugi proročki period od 1290 godina, dolazimo u 1798. godinu. Te godine papa je odveden u ropstvo, i tako je politička sila srednjovjekovne crkve doživjela smrtnu ranu.

 

            Godina 1844. poznata je po internacionalnom i multikonfesionalnom buđenju nade u drugi Kristov dolazak.

 

            • Povjesničar John B. Me Master procjenjuje da je blizu jedan milion ljudi od ukupno 17 miliona, koliko ih je živjelo u Sjedinjenim Američkim Državama, bilo uključeno u taj pokret.3

 

            • S druge strane u judaizmu Jevreji doživljuju slično iskustvo. Hasidski pokret judaizma Istočne Evrope očekivao je dolazak Mesije 1843/1844. godine.4

 

            • Bahai muslimani dolaze do sličnog zaključka. "Bab" ili otvorena vrata, to jest izlaženje u javnost skrivenog imama, dogodilo se 1843/1844. godine.

 

            • U isto vrijeme u sekularnom svijetu su marksistički pokreti u procvatu. Oni pozivaju na progres pjevajući svoju melodiju nade.

 

            Kakvim se god razlozima može objasniti taj povijesni fenomen, interesantno je zapaziti da su svi oni u skladu s Danijelovim proročanstvom. Sve su to očigledno bili simptomi intenzivne čežnje i čekanja.

Način čekanja

            To intenzivno čekanje je sada iza nas. Ono je izgubilo svoju svježinu! Mi više ne čekamo čežnjivo, i zaboravili smo kako se čeka! S druge strane, što se Isusov dolazak više približava, toliko više ima razloga za čekanje i više potrebe za nadanjem. Čekanje je jedini način za opstanak. To je posljednja poruka koju je anđeo imao za Danijela.

 

            Danijelova sreća bila je ukorijenjena u čekanju. Ali ono što je on čekao još se nalazi u pravcu horizonta. Njegove oči nisu vidjele obećanu Zemlju. Poput Mojsija na planini Nebo (5. Moj. 34, 1), i on vidi obrise buduće slave, ali još nije bilo vrijeme da bude njezin učesnik. Ipak, on zna da je kraj slavan. Prorok Danijel je proveo cijeli svoj život očekujući događaj udaljen od njega stoljećima u budućnosti. Čekanje je bilo bit njegove egzistencije.

 

            Kao jevrejski ratni zarobljenik, on je čekao da se vrati u Jeruzalem. Inspirisan Duhom Svetim, on još čeka ispunjenje vizije koju mu je Bog dao.

 

            12, 13 - Čekanje nije pasivno. Anđeo zaključuje: "A ti (što se tebe tiče) idi ka kraju svome." U čekanju.nema ravnodušnosti. Naprotiv, ono je hodanje naprijed! To je životna akcija! Takvo čekanje čini hodanje mogućim. Danijel može hodati zato što čeka! Zato što gleda konačni cilj: uskrsenje na kraju vremena!

 

            Posljednje riječi anđela nose sveukupnu težinu ove knjige. Poruka nije upućena samo Danijelu, već važi za svakoga. Fizički i lični kraj Danijela se istovremeno spaja s univerzalnim svemirskim krajem posljednjih dana (12, 13a i 13b). Bog se preko Danijela obraća cijelom čovječanstvu. Cijeli ljudski rod kreće se poput Danijela ka svome kraju - umire. Svi smo mi poput Danijela zatvoreni u babilonskoj civilizaciji beznađa. Bilo da neko čeka ili ne, bilo da je muškog ili ženskog roda, bilo da je bogat ili siromašan, judaista, musliman ili kršćanin, svi čekamo nešto bolje. Svi smo mi zasad, poput jevrejskog princa Danijela, u zarobljeništvu u očekivanju konačne slobode.

 

            1 Vidi Doukhan, p. 187.

            2 Ibid, p. 188.

            3 J. B. McMaster, A History of the People of the U.S. From the Revolution to the Civil War (New York: 1920), vol. 7, p. 136.

            4 Machiah Maintenant Jan. 30, 1993.

 

< 11. Poglavlje Sadržaj