Uvod Sadržaj 1. Poglavlje >

 

Zašto proučavati medjuljudske odnose?

 

Zašto proučavati medjuljudske odnose?
Nema ništa loše u tome da vas vole
Slaganje
Ne budi ostrvo

 

 

Mnogi misle da proučavanje medjuljudskih odnosa nije neophodno za hrišćane. Možda zato što ih podseća na izveštačenost ili korišćenje metoda za obmanjivanje ljudi da čine stvari koje mi želimo da čine. Ali, smemo li biti ravnodušni u odnosu na nezadovoljavajuće medjuljudske odnose. Isus ističe ljubav, koja  obično, ako ne i uvek stvara dobre medjuljudske odnose, koja je i sam test učeništva tj. apostolstva. »Po tom će svi poznati da ste moji učenici ako uzimate ljubav medju sobom.«[1]   Kojom god da se profesijom bavi, nijedan čovek ne može da gaji čistu ljubav prema Bogu, ako ne gaji nesebičnu ljubav prema svom bratu. Kada je ličnost stopljena s Hristovom, onda se ljubav spontano javlja.

 

 

Nema ništa loše u tome da vas vole

 

Iako prava dobrota ne izaziva uvek ljubav bližnjih, svakako treba da radimo sve što možemo a da pritom ne žrtvujemo principe da bismo rasli ''u milosti kod Boga i kod ljudi.''[2]

»Naročito bi oni koji su iskusili Hristovu ljubav trebali da razvijaju svoje društvene uticaje, jer na ovaj način mogu da zadobiju mnoge duše za Spasitelja.''[3]

Ne, proučavanje medjuljudskih odnosa nije pogrešno, već ispravno. Njihovo pažljivo razmatranje će nas povesti bliže Hristu i pokazati se kao proučavanje deset zapovesti u svoj njihovoj širini.

J. C. Penney, vlasnik neke robne kuće, rekao je: »Od samog početka moje poslovne karijere pre više od pola veka, shvatio sam da odnosi izmedju poslodavca i zaposlenih zasnovani na hrišćanskim principima su harmonični i profitabilni. Iako ne tvrdim da sam ih sprovodio u potpunosti iskustvo me uči da, kada su motivisani i poslodavac i zaposleni da se pošteno pridržavaju hrišćanskih principa, poteškoće i problemi se lako rešavaju. Ako medjuljudski odnosi imaju veze sa hrišćanskim principima u poslu, to je još više tačno za rad crkve. Sigurno da je Bog zadovoljan kad proučavamo ovu temu.

 

 

Slaganje

 

Neki sebi čestitaju što nemaju poteškoća u slaganju sa ljudima uopšte, ali postoje odredjene osobe sa kojima ne mogu da se druže bez svadje. U suštini, ovo je svaljivanje krivice pre na drugu osobu nego na sebe. Kad bi on bio drugačiji, ti bi mogao da se slažeš sa njim. R. R. Benz je jednom rekao: “Reći da ne možeš sa nekim da se slažeš je znak ego-centrizma. Mnogi od nas nemaju probleme sa ljudima sve dok smo sa onima koji se sa lakoćom druže sa nama. Mi često ostavljamo odgovornost na drugu osobu, a ako se stvari ne odvijaju dobro, mi ne volimo ni da pomislimo da bi greška mogla biti naša.

 

 

Ne budi ostrvo

 

Bog je čoveku dao da ima uticaj, tako da mu je nemoguće da živi samo za sebe. “Mi smo pojedinačno povezani sa svojim prijateljima, kao deo Božje velike celine, i imamo obostrane obaveze.”[4] Ni jedan čovek nije ostrvo. Niti možemo, niti treba da želimo da izbegavamo ljude u ovom svetu. Svako od nas mora da se uhvati u koštac sa našim problemima u medjuljudskim odnosima i rešava ih kao što bi Hristos.

Ova knjiga nije zamorna studija o problemima u medjuljudskim odnosima ili razlozima njihovog postojanja. Komentari, citati i ilustracije upotrebljeni su u nameri da povedu čitaoca u produktivno razmišljanje o njegovim ličnim problemima sa ljudima koji mogu spadati u neke od predloženih kategorija. Nadam se da će u svakom diskutovanom problemu videti poziv na molitvu i potpunije posvećenje Onome koji čezne da se uselu u nas. Bog može učiniti da svaki naš kontakt sa drugima bude obostran korak napred ka srećnijem životu na zemlji, i ka večnom životu.

 

                                                                                                                   Autor


 

 

[1] Jovan 13:35.

[2] Luka 2:52.

[3] E. Vajt, “Poruka Mladima,” 405.

[4] E. Vajt, “Hristove Očigledne Pouke,” 339.

 

 

 

 Uvod Sadržaj Zasto proučavati medjuljudske odnose>