< 13. Poglevlje Sadržaj

 

Zaključak

ORGANIZOVANJE I POKRETANJE VOJSKE MOLITVE U MESNOJ CRKVI

 

Šta ne treba činiti
Počni lično da se moliš
Nađi partnera za molitvu
Razgovaraj sa svojim pastorom
Pokreni jednu ili više grupa ratnika molitve
Održavaj raznovrsnost i ravnotežu
Primena knjige ratnika molitve
Borbeni poklič
Moj lični plan vojevanja

 

Šta ne treba činiti:

*

Kako se organizuju i pokreću grupe ratnika molitve na nivou mesne crkve? Moramo, najpre, naglasiti šta ne treba činiti:

1.              Ne očekuj da svi vernici crkve postanu ratnici molitve u isto vreme. I ti si sâm morao da rasteš da bi dospeo dotle gde se sada nalaziš — zainteresovan za ratovanje u molitvi. Daj i drugima pravo da rastenjem napreduju do tog istog mesta.

2.              Nemoj koristiti elemente krivice, straha ili pritiska da bi motivisao ljude za pristupanje molitvenim grupama. Lako je pokušati da se u ljudima izazove osećanje stida, kako bi na taj način pristupili molitvenoj grupi. U svakom slučaju, grupe koje počinju da rade samo na temelju osećanja dužnosti retko traju dugo, odnosno, retko rade efikasno. Molitva je prednost i nastaje na tlu zdravog odnosa s Bogom.

3.              Ne očekuj da se svako moli na isti način ili za iste stvari. Bog polaže različita bremena odgovornosti u molitvi na različite ljude. On daruje svakog hrišćanina različitim darovima za silu molitve. Neki imaju dar molitve za obraćenja, drugi dar molitve za izlečenje, za finansije, za duhovno probuđenje, ili za misije. Dopusti neka svaki pojedinac utvrdi svoje breme i svoj dar i dopusti da ljudi sa sličnim darovima budu vođeni jedni ka drugima, kao partneri u molitvi, odnosno, kao molitvene grupe.

Počni lično da se moliš:

*

Počni lično da se moliš, pre pokušaja da pokreneš molitvene grupe u crkvi. Duh molitve je pre nešto što se mora dokučiti, nego nešto čemu se treba naučiti. U tim svojim tajnim molitvama počni da tražiš, da moliš i da kucaš (Luka 11,9.10) pred Božjim prestolom, da u tvojoj crkvi i tvome kraju izbije osećanje gladi molitve. Tada očekuj da to počne i traži znake koji pokazuju da počinje.

Nađi partnera za molitvu:

*

Zatraži od Boga da te odvede do neke posebne osobe koja može postati tvoj partner u ličnoj molitvi — do kolege, ratnika molitve. To treba da bude neko čije se duhovno iskustvo nalazi otprilike tamo gde i tvoje. (Ponekad je manje zreo hrišćanin sklon prevelikom oslanjanju na zrelije Božje dete.) Tada odredite vreme kada ćete se moliti zajedno i razmenjivati šta svakome od vas Bog otkriva u svojoj Reči i tokom vaših perioda zajednice s Bogom u molitvi. Ako možete da se molite na istom mestu, odlično, ali i molitva uz pomoć telefona sadrži element snage i utehe. Zovite jedni druge kada su prisutne posebne potrebe za molitvu. Složite se međusobno o onome šta ćete tražiti od Boga, za šta ćete ga slaviti i očekujte da vidite kako se to ostvaruje. Molite se zajedno, a molite se i odvojeno. U svakom slučaju, uvek se držite reči u Mateju 18,18.19. Setite se da je, kada se dvoje mole u saglasnosti s Božjom voljom i u Isusovo ime, obećano da će njihova sloga zapaliti eksplozije duhovne sile pred Božjim prestolom.

Razgovaraj sa svojim pastorom:

*

Budi oprezan! Ne svaljuj breme organizovanja i pokretanja partnerstva u molitvi i molitvenih grupa na leđa pastora. Njegove odgovornosti su velike. Prema tome, zatraži njegovo odobravanje i savet u prilikama kada ti i drugi pokrećete molitvene grupe. Imajte na umu da je pastor zapravo pastir stada. Ne podiži se kao zamenik pastira. Vodi računa da se vođe tvoje molitvene grupe kreću istim pravcem kojim Bog upućuje i pastora. Kada se pastor složi i kada te posavetuje, zatraži od njega sugestije koje treba preneti vernicima koji su izrazili da imaju potrebu za boljim i dubljim molitvenim iskustvom. Isto tako, moli se Bogu da te povede ka takvim ljudima. Nemoj se opterećivati brigom za sve vernike u crkvi. Snažni pokreti molitvenih grupa počinju s malim brojem ljudi, a onda rastu, dok u srcima i na licima članova molitvene grupe postaje sve vidljiviji žar te sile. Molitva kao proces napreduje i raste po sistemu zaraze, a ne prema nekom utvrđenom programu.

Pokreni jednu ili više grupa ratnika molitve:

*

Razvij potpuno jasnu zamisao o tome šta hoćeš da ostvariš. Za molitvenu grupu koju planiraš postavi jasne ciljeve i smernice, a posle toga pozovi druge da pristupe takvoj grupi. Možeš to činiti privatno, nasamo s nekim, sve dotle dok izbegavaš stvaranje ekskluzivnog kluba molitvene grupe, koji isključuje druge, umesto da ih uključuje. Takođe, možeš staviti i obaveštenje u crkveni bilten, ili na oglasnu tablu, kojim ćeš naznačiti vreme okupljanja za “one koji su zainteresovani za izgrađivanje svog života molitve”. Upriliči s takvima sastanak i izloži im jednostavnim rečima šta je Gospod učinio za tebe a što žarko želiš da dožive i iskuse i drugi vernici. Privuci ih molitvi, svojom radošću i oduševljenjem. Preporuči im da se upišu na spisak, ako su zainteresovani, i da tamo unesu svoje ime i prezime, adresu, telefonski broj i predlog termina kada bi im bilo najlakše da se okupe kao molitvena grupa. Osim toga, traži od njih da navedu područja potreba za molitvu koja osećaju i za koja postoji najveća potreba u tom smislu.

Sortiraj dobijena imena prema oblasti interesovanja u pogledu molitve i prema mogućim terminima za okupljanje. A potom, u molitvi Bogu i u dogovoru s pastorom, pronađi po jednu osobu u svakoj grupi koja bi bila u mogućnosti da tiho predvodi aktivnosti u grupi. Uspostavi kontakte s tim ljudima i pokušaj da ugovoriš poseban sastanak s njima, radi davanja smernice za aktivnosti molitvenih grupa. Preporuči im ovu knjigu, kao i druge knjige o molitvi. Za pokretanje molitvene grupe njima nije neophodno savlađivanje svega ovoga. Sve što je neophodno jeste voljnost da ohrabruju druge na molitvu. Oni mogu da uče zajedno sa svojom grupom, jednostavno, moleći se. Međutim, svakoj grupi je potreban određen način vođenja, kojeg će se držati na svojim okupljanjima. Pokušajte prema sledećem programu, kao predlogu:

1.    Otpočnite sastanak grupe kratkom molitvom (1 minut).

2.    Proučavajte neki od odseka iz ove knjige, razgovarajte o njemu i njegovoj primeni ili izaberite posebno obećanje za molitvu ili stih i proučavajte ga, dopuštajući da svaki pojedinac objasni značenje stiha, na način kako ga on ili ona vidi (15-20 minuta).

3.    Formulišite cilj molitava grupe i sakupite zahteve za molitvu koje donose članovi grupe pojedinačno. Uvek imaj pri ruci glavni spisak, za slučaj da drugi ne mogu da “smisle” ništa posebno. Ispiši te zahteve, zajedno sa datumom kada ste počeli da se molite za njih (5 minuta).

4.    Odredi zapisničara koji će voditi zapisnik o molitvama grupe. Tim zapisnikom treba da budu obuhvaćeni datum i suština svakog zahteva za molitvu. Kad je molitva uslišena ili ako više nije potrebna, i to treba da bude zapisano. Takav spisak treba redovno pregledati, budući da je on izvor znanja o odgovorima na molitve i veri. Uvek zahvaljuj Bogu i proslavljaj ga za odgovore koje daje.

5.    Odlučite šta ćete tražiti od Boga u vreme svog molitvenog okupljanja, i odredite biblijski osnov za svaki od zahteva, koji će biti što je moguće određeniji (5-8 minuta). Svaka grupa bi trebalo da ima posebnu žižu za svoje molitve, kako se ne bi izgubili u mećavi opštih potreba. Usredsredi se na molitvu za rešenja, umesto na same potrebe i probleme. Iznesite pred Boga rešenja čije biste ostvarenje rado voleli da vidite, a onda te zahteve prepustite Njemu za rešavanje, onako kako ste tražili — ili da On donese nešto što bi bilo još bolje od toga.

6.    Održite svoj molitveni sastanak. Zatražite od svake osobe da se moli, ali ne insistirajte na tome da svaki pojedinac treba da se moli, budući da neki to možda neće želeti. Poštujte pravo svakog pojedinca da se ne moli ako ne želi. Međutim, ako neki član grupe nikada ne želi da se moli, razgovaraj s njime nasamo o razlogu za to. Neki se nikada nisu molili naglas pred drugima i prosto ne znaju kako to treba učiniti. Oduševite ih da se mole naglas kad su sami kod kuće, a onda i da se mole naglas u grupi, makar pritom izgovorili i samo jednu rečenicu. Vođa treba da se moli poslednji, kako bi rezimirao potrebe za molitvom (20-39 minuta).

7.    Neka svake sedmice jedan član grupe ponese sa sobom kući primerak spiska za molitvu i neka ga se posebno seća svakoga dana tokom sedmice, ili do dana kad se molitvena grupa ponovo okuplja. Pružite tu prednost naizmenično svim članovima grupe. Zadivićete se kada vidite kakav napredak to sobom donosi. To istovremeno ohrabruje druge članove grupe u saznanju da se za njihove zahteve posebno moli osoba koja za tu sedmicu ima pomenutu prednost.

Održavaj raznovrsnost i ravnotežu:

*

Ako biste se molili sve vreme na isti način, to bi moglo dovesti do stagnacije procesa molitve i ona bi postala dosadna, kako za pojedince, tako i za samu grupu. Unosi raznovrsnost u metode molitve; uči članove grupe različitim pristupima molitvi. Pre svega, razume se, vežbaj te metode sâm, u svojim ličnim molitvama. Evo nekih načina za unošenje raznovrsnosti u vaše periode molitve:

1.    Održite molitveni sastanak zahvalnosti Bogu, za protekle i sadašnje blagoslove i uslišene molitve, kao i za sadašnje nezadovoljene potrebe. Neka svaki vernik zahvali Bogu za ono što je On učinio i što namerava da učini.

2.    Održite sastanak slavljenja Boga, usredsređujući se na sve ono što je Bog učinio u prošlosti i na Njegovu silu da čini sve što čini za nas.

3.    Pokušajte s molitvama od po jedne rečenice, kakve će uputiti svaki od članova. Ponovite to u više krugova molitve.

4.    Upućujte biblijske stihove natrag Bogu u molitvi. Neka svaki vernik uzme određeno molitveno obećanje ili neki drugi omiljeni stih i neka ga uputi natrag Bogu u molitvi. Ili uzmite jedan biblijski tekst, kao što je 23. psalam, i neka se svaki član grupe, svojim rečima, moli u smislu jednog od stihova. Za to je potrebno malo vežbanja, ali zapravo predstavlja jedan od potencijalno najmoćnijih i najkorisnijih oblika molitve.

5.    Postavite na papiru ispisane zahteve za molitvu u sredinu vašeg molitvenog kruga. Pođite od toga da Bog zna za sve vaše potrebe i ne dopustite da tokom svoje molitve iko pomene neku potrebu. Od svakoga se traži da se moli samo za rešenje koje će zadovoljiti potrebu. Za kraj takvog tipa molitvenog časa pročitajte tekst iz Efescima 3,20. Ima još mnogo drugih metoda; potražite ih i primenite ih.

Izbegavajte preterivanje u naglašavanju životnih problema — naročito onih koji se usredsređuju na ljudske slabosti. Mnoge molitvene grupe su izazvale osećanje teške žalosti, zbog degeneracije svojih sastanaka u sastanke za kritikovanje. Imajte na umu da je svrha molitve — omogućiti Bogu pristup situaciji ili potrebi, kako bi On mogao da primeni sopstveno rešenje. Usredsredite se na takvo rešenje i na Njegovu snagu, umesto na slabosti, krizne situacije i probleme kod ljudi.

Primena knjige ratnika molitve

*

Kada pokrenete grupe ratnika molitve u svojoj crkvi ili svom kraju, pozivamo vas da ovu knjigu proučavate zajedno, kao grupa. Upravo zato je ona i pisana — da se koristi kao priručnik za proučavanje. Odredite za to jedno poglavlje knjige, ili deo nekog poglavlja. Pročitajte to i neka tada članovi grupe kažu ostalima ono što osećaju s time u vezi. Oduševljavajte ih da razmenjuju primere iz sopstvenih duhovnih iskustava ili ilustracije iz duhovnih iskustava ljudi koje poznaju. Potrudite se da, na nivou članova grupe, formulišete praktično uputstvo za svoje aktivnosti u grupi, primenjujući u svakodnevnom životu principe o kojima je bilo reči u knjizi. Kad je poglavlje završeno, obradite pitanja za razmišljanje na završetku poglavlja i upotrebite ih za razgovor.

Oduševite članove grupe da čitaju knjigu unapred, brzinom koja samo njima odgovara. Na taj način će biti sposobniji za učešće u razgovorima grupe. Pazite: vodite računa i nemojte dopustiti da proučavanje knjige “pojede” vreme potrebno za molitvu. Ratovanje u molitvi je bitno, a ne knjiga. Nikada ne skraćujte vreme za molitvu. Konačno, obaveštavajte nas o onome što se događa. Pišite izdavaču ove knjige — na adresu u početku knjige — o svojoj grupi i o manifestacijama Božje sile koje ste zapazili. Pišite nam kako vam je Bog pokazao kako se treba moliti i kako treba koristiti knjigu o ratnicima molitve. Izdavač će se pobrinuti da ja dobijem ta pisma. Ta iskustva ćemo razmeniti s hiljadama drugih na seminarima za molitvu.

Borbeni poklič

*

Ratnici molitve, ovim smo vam uputili izazov. Sada je sve na vama! Prihvatite izazov i krenite u bitku. Mi treba da služimo velikom Gospodu Savaotu. Treba da savladamo moćnog neprijatelja. Isus je postigao pobedu na Golgoti i prilikom vaskrsenja. Ovo je za tebe prilika da tu pobedu primeniš na sopstveni život i na život drugih ljudi. Moraš naneti poraz sotoni i njegovim slugama. U pitanju su život i večna sudbina, tvoji, tvoje dece, tvojih prijatelja, društvene zajednice u kojoj živiš i nebrojenog mnoštva po celome svetu. Tvoje molitve su potrebne zakonodavcima, kako bi Bog dobio pun i slobodan pristup odlukama vlasti. Podrška tvojih molitava neophodna je predsednicima država i drugim vođama u svetu. Ali iznad svega, tvoj Gospod i Spasitelj se moli kraj Božjeg prestola i od tebe traži da mu se pridružiš svojim molitvama na Zemlji u dogovoru s Njim.

Najveći neiskorišćeni izvor sile na Zemlji je sila molitve Božjih ratnika molitve. Tvoja današnja molitva i molitve tvoje molitvene grupe mogu danas da dotaknu tas koji će preći na Božju stranu. Moli se uz pripremu, moli se u “svem oružju Božjem”, moli se istrajno, moli se žarko, moli se s ozbiljnošću, “moli se bez prestanka”. Tvoje molitve će preokrenuti tok završne bitke i ubrzati dolazak našeg Gospoda i Spasitelja na nebeskim oblacima. A tada će se začuti naš poklič pobede; razgovaraćemo s Njime licem k licu i ući u nasledstvo koje je On za nas pripremio.

Molite se, ratnici molitve, molite se!

 

 

Moj lični plan vojevanja

*

 

1.    Evo kratkog pregleda “prepreka za molitvu” (zaokruži svoje odgovore):

a.     Da li sam svestan ijednog omiljenog/tajnog greha u svom životu?

 

DA          NE

b.    Da li sam propustio da tražim od Boga nešto što mi je stvarno potrebno?

DA          NE

c.     Da li sam tražio od Boga nešto iz sebičnih pobuda?

DA          NE

d.    Da li sam “dvoumio”, bio kolebljiv, izražavajući sumnju ili ispoljavajući suprotnost između onoga što ispovedam i načina na koji živim?

DA          NE

 

2.    Kako možeš upotrebiti sledeće kao ratnu opremu?

a.     Krv Jagnjetova (Otkrivenje 12,11).

 

b.    Reč svoga svedočanstva (Otkrivenje 12,11).

 

c.     Tvoja vera (Jevrejima 11,6).

 

d.    Isusovo ime.

 

 

3.    Da li su tvojoj crkvi potrebne grupe ratnika molitve? Ako jesu, objasni zbog čega?

 

 

 

4.    Nabroj korake koje možeš lično preduzeti u organizovanju i pokretanju grupa ratnika molitve u svojoj crkvi:

a.

 

b.

 

c.

 

d.

 

e.