< 2. Poglavlje Sadržaj 4. Poglavlje >

 

3. BOŽIJE OTKRIVENJE KROZ ISTORIJU

"Pamtite što je bilo od starine; jer sam ja Bog, i nema drugoga Boga, i niko nije kao ja, koji od početka javlja kraj i izdaleka što još nije bilo; koji kažem: namjera moja stoji i učiniću sve što mi je volja." (Isaija 46,9-10. [Tevrat] )

 "Jer Gospod, Gospod ne čini ništa ne otkrivši tajne svoje slugama svojim, prorocima." (Amos 3,7. [Tevrat] )

Čitajući Svete Spise, zapazićemo da je naš Stvoritelj itekako zainte-resovan za nas. On nije odbacio čovjeka ni poslije pada u grijeh, nego još intenzivnije djeluje u njegovu korist, otkrivajući mu sve ono što će mu pomoći da upozna svog Stvoritelja, stekne povjerenje u Njega i vrati Mu se ostvarivši, vjerom, zajednicu s Njim. Bog je preko Svojih proroka otkrivao neke skorije i neke buduće događaje, koji će se tek desiti. To su proročanstva preko kojih je Sveznajući otkrio Svoje namjere ili namjere ljudi; ono što će se sigurno desiti, jer On tako želi, ili dopušta ljudima da urade ono što oni žele. On time pokazuje da Mu ništa nije nepoznato: ni prošlost, ni sadašnjost, pa ni budućnost. Sve je pod Njegovom kontrolom i rezultat je Njegove volje ili dozvole. To što Bog prorekne, pa se do kraja tako i ostvari, pomaže nam da Mu nepokolebljivo i čvrsto vjerujemo.

U Bibliji postoje mnoga proročanstva koja su se ispunula, zapanjujuće precizno. Pošto je Biblija pisana u rasponu od oko 1600 godina, tačno se može pratiti vrijeme kada je šta objavljeno i kada se po proročanstvu ispunilo do detalja. To su svojevrsna čuda Božija. Navešćemo samo neka od njih da bi vidjeli da su to, ujedno, i istorijski događaji. Pozabavićemo se jednim proročanstvom koje je zapisano u Knjizi proroka Jezekilja (Tevrat), a odnosi se na drevni grad Tir.

"A jedanaeste godine prvi dan mjeseca dođe mi Riječ Gospodnja govoreći: Sine čovječiji, što Tir govori za Jerusalimom: ha, ha! Razbiše se vrata narodima, obratiše se k meni, napuniću se kad opustje; Zato veli Gospod Gospod: evo mene na te, Tire, i dovešću mnoge narode na te kao da bih doveo more s valima njegovijem. I oni će obaliti zidove Tirske i kule u njemu raskopati, i omešću prah njegov i pretvoriti ga u go kamen. I postaće mjesto da se razastiru mreže usred mora, jer ja govorih, veli Gospod Gospod, i biće grabež narodima. I kćeri njegove po polju izginuće od mača, i poznaće da sam ja Gospod. Jer ovako veli Gospod Gospod: evo, ja ću dovesti na Tir Navuhodonosora cara Vavilonskoga sa sjevera, cara nad carevima, s konjma i kolima i s konjicima i s vojskama i mnogim narodom. Kćeri tvoje po polju pobiće mačem, i načiniće prema tebi kule, i iskopaće opkope prema tebi, i podignuće prema tebi štitove. I namestiće ubojne sprave prema zidovima tvojim, i razvaliće kule tvoje oružjem svojim. Od mnoštva konja njegovijeh pokriće te prah, od praske konjika i točkova i kola zatrešće se zidovi tvoji, kad stane ulaziti na tvoja vrata kao što se ulazi u grad isprovaljivan. Kopitama konja svojih izgaziće sve ulice tvoje, pobiće narod tvoj mačem, i stupovi sile tvoje popadaće na zemlju. I poplijeniće blago tvoje i razgrabiti trg tvoj, i razvaliće zidove tvoje i lijepe kuće tvoje razoriti, i kamenje tvoje i drva tvoja i prah tvoj baciće u vodu. I prekinuću jeku pjesama tvojih, i glas kitara tvojih neće se više čuti. I učiniću od tebe go kamen, bićeš mjesto gdje se razastiru mreže, nećeš se više sazidati; jer ja Gospod govorih, veli Gospod Gospod... Učiniću da budeš strahota kad te nestane, i tražiće te i nećeš se naći dovijeka, govori Gospod Gospod." (Jezekilj 26,1-21. [Tevrat] )

Grad Tir, smješten na obali Sredozemnog mora, bio je glavni grad feničanskog carstva i jedan od najrazvijenijih gradova antike. Nazivali su ga "Kralj mora" zbog svoje dominacije na polju pomorske trgovine, svog bogatstva i kolonija, među kojima je bila i Kartagina. Iz Tira su kretali brodovi prema svim obalama Mediterana, natovareni raznim tkaninama i drugim materijalima. Arheolozi su pronašli i identifikovali grobnicu poznatog cara Hirama, koji je vladao u Tiru za vrijeme cara Davida i Solomuna. On je sa njima sarađivao u trgovini, a Solomunu isporučio kedrovinu za izgradnju prvog jerusalimskog Hrama. Po Herodotu, grad Tir je osnovan negdje oko 2750. godine prije Hrista.

U vrijeme kada je proročanstvo o propasti Tira objavljeno, ovaj grad se, zbog svog položaja i uticaja, osjećao potpuno sigurno. Moćni vavilonski car Navuhodonosor, bez mnogo poteškoća, zauzima Jerusalim i odvodi Jevreje u ropstvo. U bici kod Karkemeša, 604. godine prije Hrista, ubio je egipatskog Faraona Nekaoa i time potpuno slomio drevnu i moćnu državu Egipat. Tir je odolijevao. Vavilonska vojska ga je bezuspješno opsijedala od 585. do 573. godine prije Hrista. Kada je Jerusalim pao i njegovi stanovnoci bivali odvođeni u ropstvo, građani Tira su se radovali toj katastrofi. Bog nije ostao ravnodušan likovanju Tiraca, i preko proroka Jezekilja, koji je i sam bio među izgnanicima, objavio propast Tira. U to vrijeme, 586. godine prije Hrista, ostvarenje takvog proročanstva izgledalo je nemoguće.

Ovo nedvosmisleno i precizno proročanstvo se ipak ostvarilo do najmanjeg detalja. Baš onako kako je Bog objavio. Najprije je Navuhodonosor, napokon, uspio da uđe u grad i sravni ga sa zemljom, ali Tirci su prethodno uspjeli da se, sa svojim bogatstvom, povuku na jedno kameno ostrvce pokraj obale. Vješti moreplovci Tira, gospodari mora, s lakoćom su odolijevali. Navuhodonosor se morao odreći bogatstva, koje je i dalje pristizalo na to ostrvce, jer su Tirci i dalje mogli uspješno da se bave trgovinom. Izgledalo je kao da se proročansto neće ispuniti. Dva i po vijeka kasnije, Aleksandar Veliki, makedonsko-grčki osvajač, pronalazi rješenje za neuspjelu vojničku taktiku vavilonskog cara, koji je trinaest godina bezuspješno pokušavao da osvoji Tir. Aleksandru Velikom je bilo dovoljno samo sedam mjeseci da u prah i pepeo pretvori kontinentalni dio Tira. Kao i uvijek, u sličnim situacijama, građani Tira su se povukli na svoje ostrvo. Međutim, ovoga puta nisu računali na genijalnost vojskovođe. Potpomognut brodovima sa Kipra i Sidona, on počinje izgradnju nasipa širokog 60 metara, i na taj način povezao je ostrvo s kopnom. Tada su zidovi, kamenje, kule i drvo starog Tira, bukvalno, kao što je prorečeno, bačeni u more. Ostaci drevnog grada poslužili su da se načini nasip. Nekadašnji Tir je bio zbrisan sa lica zemlje. Kameno ostrvo je postalo neka vrsta poluostrva. I dan-danas se mogu vidjeti kako vire iz vode kapiteli stubova i ostaci različititog materijala, kao i djelovi kipova koji su predstavljali feničanske bogove. Aleksandar je preko nasipa poslao svoju vojsku i, bez većih teškoća, ostrvo je bilo zauzeto. Grad na ostrvu je bio spaljen i potpuno uništen. Oko 15 000 ljudi uspjelo je da pobjegne čamcima; oko 8 000 je bilo ubijeno; 2 000 razapeto kao primjer drugima i oko 30 000 odvedeno u ropstvo. Božije proročanstvo, objavljeno dva i po vijeka prije toga, potpuno se ispunilo s nevjerovatnom tačnošću.

Iz susjednog sela Sira, nedaleko od nekadašnjeg Tira, ribari već vije-kovima dolaze da suše svoje mreže na golim stijenama nekadašnjeg grada, nesvjesni da na taj način ispunjavaju jedno biblijsko proročanstvo staro dvije i po hiljade godina.

U Bibliji postoji proročanstvo koje je proreklo propast još jednom velikom, starom gradu, čiji su vladari i stanovnici prkosili Bogu svojim idolopoklonstvom i ugnjetavanjem Izrailjaca, koji su tada bili Božiji zavjetni narod. Navuhodonosor, najmoćniji vavilonski vladar i monarh toga vremena (krajem VII vijeka stare ere), bio je i veliki graditelj. Taj legendarni grad postojao je i prije tog cara. Smatra se da je Vavilon jedan od najstarijih gradova svijeta i da je njegove temelje postavio Nevrod poslije potopa . Treba razlikovati dva vavilonska carstva: prvo, koje je poznato po caru Hamurabiju, koji je živio u vrijeme patrijarha Avrama (Ibrahima), i drugo, koje je dostiglo vrhunac svoje slave za vrijeme cara Navuhodonosora. Ovaj nije žalio, ni truda, ni novca, da Vavilon izgleda još veličanstvenije i raskošnije. Grad je postao ponos i dika moćnoga cara. O tome je zapisano u Bibliji:

"I progovori car i reče: Nije li to Vavilon veliki što ga ja sazidah jakom silom svojom da je stolica carska i slava veličanstvu mojemu?" (Danilo 4,30. [Tevrat] )

Kad su jevrejski robovi stigli u Vavilon, ni u čemu se nisu razlikovali od drugih ratnih zarobljenika. Ustvari, nad njima se ispunilo ono što je prorečeno i zapisano preko Mojsija, Božijeg proroka:

"Ako ne uzdržiš i ne ustvoriš sve riječi ovoga Zakona, koje su napisane u ovoj knjizi, ne bojeći se slavnoga i strašnoga imena Gospoda Boga svojega...I rasijaće te Gospod po svim narodima s jednoga kraja zemlje do drugoga, i ondje ćeš služiti drugim bogovima, kojih nijesi znao ti, ni oci tvoji, drvetu i kamenu." (Peta Mojsijeva 28,58.64. [Tevrat] )

Vavilonska imperija je poslužila samo kao ''batina'' u Božijim rukama, preko koje je On kaznio svoj narod, zbog duhovnog i moralnog otpada, dozvolivši da budu porobljeni i rasejani po imperiji. Međutim, ispunjavalo se vrijeme kada će čaša grijeha i bezakonja, mnogobožačkog Vavilona, biti prelivena. O njegovoj propasti stigla je objava od dvojice Božijih proroka; Jeremije i Isaije.

"Da se Vavilon i na nebo popne, i na visini da utvrdi silu svoju, doći će od mene na nj zatirači, govori Gospod. Čuje se velika vika iz Vavilona, i velik polom iz zemlje Haldejske. Jer Gospod zatire Vavilon, i ukida u njemu veliku vrevu; i vali će njihovi bučati kao velika voda, vika će se njihova razlijegati. Jer dođe na nj, na Vavilon, zatirač, junaci se njegovi zarobiše, lukovi se njihovi potrše; jer je Gospod Bog koji plaća, doista će platiti. Opojiću knezove njegove i mudrace njegove, vojvode njegove i vlastelje njegove i junake njegove, da će zaspati vječnijem snom i neće se probuditi, govori Car kojemu je ime Gospod nad vojskama. Ovako veli Gospod nad vojskama: široki zidovi vavilonski sasvijem će se raskopati, i visoka vrata njegova ognjem će se spaliti, te će biti da su ljudi uzalud radili, i narodi se trudili za oganj." (Jeremija 51,53-58. [Tevrat] )

 "I Vavilon, ures carstvima i dika slavi haldejskoj, biće kao Sodom i Gomor kad ih Bog zatre. Neće se u njemu živeti niti će se ko naseliti od koljena do koljena, niti će Arapin razapeti u njemu šatora, niti će pastiri počivati onuda. Nego će počivati ondje divlje zvijeri, i kuće će njihove biti pune velikih zmija, i ondje će nastavati sove, i aveti će skakati onuda. I dovikivaće se buljine u pustijem kućama i zmajevi u dvorima veselijem. A doći će njegovo vrijeme, i blizu je, i dani njegovi neće se protegnuti." (Isaija 13,19-22. [Tevrat] )

Proroci Isaija i Jeremija živjeli su u VII vijeku p.n.e. Kad su ova proročanstva izrečena, Vavilon je još bio jak. Kada je prorok Isaija umro, Vavilon je bio još jači, veći, ljepši nego ikada. Bio je glavni grad univerzalne imperije. Čitaoci Isaijinog proročanstva, u to vrijeme, mogli su pomisliti da se prorok prevario. Persijski car Kir je 539. god. prije Hrista, zauzeo grad lukavstvom. Pošto je grad opasavala i štitila rijeka Eufrat, bilo je nemoguće prići, a kamoli ući u njega. Kir je došao na originalnu i sjajnu ideju. Odlučio je da skrene tok rijeke Eufrata. Te kobne noći kada su svi unutar grada slavili i pili osjećajući se bezbjedno, nivo rijeke se smanjio, tako da je Kirova vojska, kroz rječno korito, ušla nesmetano u grad i gotovo bez borbe ga zauzela. Pijani i pospani Vavilonci nisu bili spremni da pruže otpor. Tako se proročanstvo djelimično ispunilo. Da li je Bog mogao da pogriješi? Da li je Sveznajući, koji upravlja svim događajima i prilikama, mogao da se prevari? Nipošto!

Godine 482. prije Hrista, dogodile su se dvije bune Vavilonaca protiv Persijskog jarma. Tada je ogromnim carstvom Persijanaca i Miđana vladao car Kserks. On je u krvi ugušio pobune velikom okrutnošću. Na hiljade mrtvih, srušeni zidovi i palate, hramovi pretvoreni u prah i pepeo. Međutim, potpuno ispunjenje proročanstva desilo se nakon 150 godina. Najprije je Aleksandar Veliki planirao da obnovi Vavilon, ali ga je prerana smrt spriječila u tome. Malo po malo, ljudi su odlazili iz grada. Veliki Vavilon je postao kamenolom. Iz obližnjih sela ljudi su dolazili da sakupljaju opeke i kamen, za izgradnju svojih kuća. Danas je Vavilon velika ruševina. Arheolozi su nešto malo uspjeli da restauriraju. Grad je uglavnom pust, čak ga i beduini izbjegavaju i ne logore u njemu. Životinje su jedini njegovi stanovnici; baš onako kako je Gospod Bog kazao.

U naše vrijeme bilo je nekih informacija da je bivši predsjednik Iraka, Sadam Husein, planirao da obnovi Vavilon. Ako je zaista bilo tako, očigledno je da mu se nije dalo.

Jerusalim,što u prevodu znači: "Grad Mira", bio je takođe drevni grad Palestine i Hananske zemlje, čije se ime spominje još za vrijeme patrijarha Avrama (Ibrahima), oko 2000. godine prije Hrista. Vrhunac slave i moći ovaj grad dostiže u vrijeme cara Davida, pjesnika i Božijeg proroka, koji je uspješno vladao Izraelom 40 godina. Jerusalim je bio poznat kao "Grad Velikog Cara" i prijestonica Izraela. Ono što ga je činilo posebnim i važnim, bio je velelepni Hram podignut na slavu jedinom, pravom i živom Bogu, Stvoritelju i Izbavitelju. U njemu su se održavale bogoslužbene ceremonije i bio je centar religiozne aktivnosti Izraelaca. Oni su tri puta u toku godine, u vrijeme velikih praznika, dolazili iz svih krajeva svijeta da bi se poklonili, slavili i molili Velikom Bogu – Jahvi. To su činili prinoseći svoje žrtve (kurbane) i druge prinose, koje su imale dubok smisao i značaj, jer su pokazivale da vjeruju i sa zahvalnošću prihvataju Božju milost i plan spasenja koji je Bog ponudio grešnom ljudskom rodu. Na osnovu tog plana i tih otkrivenja, čovjek je mogao da se vrati svom Stvoritelju, pomiri se i bude u zajednici s Njim, imajući obećanje vječnog života ostvarenog Božijim aktom milosti. Nažalost, Jevreji su često zaboravljali na smisao i značaj obreda i svih drugih aktivnosti u tom Hramu. Odvajajući se tako od Boga, poprimili su uticaj idolopokloničkih naroda. Zadržavši samo formu ceremonijalnih propisa, izgubili su suštinu. Bog je preko svojih proroka činio sve kako bi ih vratio na pravi put pobožnosti, ali njegov narod je sve dublje tonuo u zabludu i duhovnu tamu. Hiljadu godina dramatične istorije Jevreja, od cara Davida do Isusa Hrista, kroz male uspone i velike padove, zavjetni narod prelijeva svoju čašu otpadništva i doživljava potpunu katastrofu. Bog im je ukazao posebnu milost poslavši im Isusa Hrista (Mesih Isa), koji bi bio ispunjenje svih njihovih nada. Dugo očekivani Izbavitelj, koga, kada je došao, nisu prepoznali ni prihvatili.

"K svojima dođe, i svoji ga ne primiše." – glasi izvještaj apostola Jovana (Jovan 1,11. [Indžil])

 Naime, narodne vođe su ga lažno optužile, uhvatile i predale rimskom namjesniku Pontiju Pilatu, da ga osudi na smrt raspećem. Narod se s tim složio. Tako su Izraelci na sebe navukli prokletstvo, da su samo 39 godina nakon toga doživjeli katastrofu, strašan progon i rasejanje koje će vjekovima trajati. Ali, šta je bilo sa gradom Jerusalimom i s velelepnim Hramom u njemu?

Nekoliko dana prije svog raspjeća, Isus Hristos je svojim učenicima otkrio što će biti do kraja istorije svijeta, a posebno je dao strašno proročanstvo vezano za Hram i grad Jerusalim. Mi ćemo se sada zadržati na tom djelu proročanstva:

"I kad se približi, ugleda grad i zaplaka za njim govoreći: kad bi i ti znao u ovaj tvoj dan što je za mir tvoj! Ali je sad sakriveno od očiju tvojijeh. Jer će doći dani na tebe, i okružiće te neprijatelji tvoji opkopima, i opkoliće te, i obuzeće te sa sviju strana; i razbiće tebe i djecu tvoju u tebi, i neće ostaviti u tebi kamena na kamenu, zato što nijesi poznao vremena u kojemu si pohođen." (Luka 19,41-44. [Indžil] )

Strašna nevolja je zadesila Jerusalim, kada ga je rimski voskovođa Tit, sedamdesetih godina prvog vijeka nove ere, opsjeo. Bilo je to za vrijeme velikog jevrejskog praznika, Pashe, kada se mnoštvo naroda sa svih strana skupilo unutar gradskih zidina. Opsada grada je uzrokovala da su zalihe hrane brzo nestale. Zavladali su glad i nasilje među stanovništvom. Jači i bogatiji su otimali od slabijih. Glad je bila tako velika da su ljudi jeli kožne prevlake sa štitova, opasače i sandale od kože. Oni koji su se preko zidina spuštali noću i sakupljali biljke, da bi se prehranili, uglavnom su bivali uhvaćeni od strane Rimljana i završavali svoj život u strašnim mukama.

Hiljade njih je umrlo od gladi i kuge. Najintimnije veze bile su uništene. Muževi i žene su potkradali jedni druge; djeca svoje starije roditelje. Ispunilo se i ono što je Bog preko Mojsija objavio prije četrnaest vjekova, da žena koja je bila vrlo nježna i meka "...prozliće se prema milome mužu svom i prema sinu svom i prema kćeri svojoj, i posteljici koja izide između nogu njezinijeh, i djeci koju rodi; jer će ih jesti krišom u oskudici svakoj od nevolje i od tjeskobe, kojom će ti pritužiti neprijatelj tvoj po svijem mjestima tvojim." (Peta Mojsijeva 58,56-57. [Tevrat] )

Prije nego što će narediti odlučujući napad, Tit poziva narod unutar zidina da napuste grad i prenesu borbu na neko drugo mjesto. Želio je da pošto-poto sačuva velelepni Hram, čak je i svojim vojnicima izdao zapovjest da ga ne diraju. Na sve to Jevreji su odgovarali gorkim kletvama. Oni koji su odbacili pozive Božijih poslanika, i samog Mesiju, sada još upornije odbacuju svaku molbu i poziv, ma od koga ona došla. Odlučili su da se usprotive do kraja. Titova namjera da sačuva Hram bila je uzaludna, jer je ''Neko Veći'' od njega objavio da tamo neće ostati kamen na kamenu. U jeku žestoke i nemilosrdne borbe, neko je od rimskih vojnika bacio baklju unutar predvorja Hrama; kedrovina koja je okruživala Hram buknula je i požar se neumoljivo širio. Tit je naredio legionarima da ugase požar, ali na njegove naredbe niko nije obraćao pažnju. U svom bijesu, vojnici su bacali upaljene baklje u Hram i mačevima ubijali one koji su tamo htjeli da se sklone. Potoci krvi tekli su niz stepenice Hrama. Poginulo je na hiljade Jevreja. Vatra je zahvatila čitav grad, i zgrade su se rušile i nestajale jedna za drugom. Krovovi od kedrovine i pozlaćeni tornjevi, klizili su u talasima, poput vatrenog mora, u bezdan. Broj ubijenih nadmašio je broj ubica, koji su čak, i preko njihovih mrtvih tjela, nastavili sa nemilosrdnim uništavanjem i paljenjem.

Razoren i spaljen Jerusalim je konačno bio u rukama Rimljana. Zemlja na kojoj je stajala ''sveta kuća'' izgledala je kao napuštena njiva. Za vrijeme opsade i pokolja poginulo je preko milion ljudi. Ostali su odvođeni i prodavani kao roblje, ili pak rasejani po cijeloj zemlji kao beskućnici.

"Jerusalime, Jerusalime koji ubijaš proroke i zasipaš kamenjem poslane k sebi! Koliko puta hteh da skupim čeda tvoja, kao što kokoš skuplja piliće svoje pod krila, i ne htjeste! Eto će vam se ostaviti vaša kuća pusta. " (Matej 23,37-38. [Indžil] )

Jevreji su sami sebi iskovali okove, sami sebi napunili čašu osvete i požnjeli ono što su sami posijali.

Da doslovno, nije ostao ni kamen na kamenu od veličanstvenog Hrama, uticalo je i to što su zidovi unutrašnjeg djela bili obloženi kedrovinom, koja je bila presvučena zlatom. Vatra je topila dragocjeni metal i on se razlijevao niz kamene blokove, zavlačeći se na mjesta gdje su se oni spajali. Možete da zamislite što su morali da urade rimski vojnici, da bi došli do ovog zlata vadeći ga ispod svakog kamenog bloka. Tako se ispunilo ono što je predvidio Onaj koji ne može da pogriješi, do najmanjeg detalja.

Iz ovih, a i svih drugih Božijih proročanstava zapisanih u Njegovoj Riječi, možemo steći još veće povjerenje i sigurnost da ono što Bog kaže, to i bude. Međutim, ovi prorečeni događaji, koji su se potpuno ispunili, upravo dokazuju da svi oni koji odbacuju Božiju Riječ i Njegovu milost, i gaze Njegove zapovijesti, navlače na sebe naizbježnu kaznu i sopstvenu propast. Užasne su posljedice odbacivanja Božijeg autoriteta. Mračni su izvještaji ljudske bijede, čiji je svjedok bila zemlja, kroz duge vjekove zločina. Po svemu sudeći, ljudi se zavaravaju kada misle da isključivo oni upravljaju i utiču na sve događaje i zbivanja u svijetu. U zabludi su, takođe, ako misle da je sve to samo splet slučajnosti ili sudbine, koja je unaprijed određena i negdje zapisana i da mora baš tako da bude, bez nekog određenog smisla.

Na ovom našem svijetu, u nama samima, postoje zakonitosti, principi po kojima sve funkcioniše, kao što postoji Zakonodavac koji je sve to osmislio i održava po svojoj promisli i mudrosti. Naš dragi Tvorac - Bog, ne iživljava se nad nama, svojim stvorenjima, proričući nam strahote i nesreće, a onda ih izaziva da bi nam pokazao ko je glavni. On, jednostavno, od početka zna kraj. On zna kako će završiti svaki pojedinac ili čitav narod, ako izabere ovaj ili onaj put. Iz milosti svoje, jer mu je stalo do nas, On nas upozorava, savjetuje i uči; sve čini da nam pomogne, ali izbor prepušta, isključivo, nama. Mi smo slobodni, ali i odgovorni. Zakon sjetve i žetve, u svemu je prisutan, a Gospodar situacije i svega što je bilo i što će biti, ostaje Bog.

 

< 2. Poglavlje Sadržaj 4. Poglavlje >