Sadržaj

Sledeće poglavlje

Svetlost istine

Molitva kao rad


 

”Molite se dakle gospodaru od žetve da izvede radnike na svoju žetvu.” (Matej 9,38)

Kad se Isus na dan svog uzdignuća na nebo opraštao od jedanaestorice, poverio im je nadčovečansku dužnost. Zapovedio im je da ”idu i da od svih naroda učine učenike”, počevši od Jerusalima, obližnjeg grada na podnožju Maslinske gore. S onog mesta gde su se u tom času nalazili, učenici su gledali grad u kome je njihov Gospod bio razapet. Ruke onih koji su Ga predali u smrt bile su još crvene od nevine krvi: oni pokvarenjaci bili su spremni da unište sve one koji bi se usudili javno izgovoriti ime Nazarećanina. Kad bi apostoli imali sreću da im izbegnu, kakvu bi zapravo vest imali da jave ljudima? Jednog raspoetg Mesiju, Jevrejima dakle sablazan, Grcima ludost.

Izgledi nisu bili ni malo ohrabrujući, ni onda, kad su preko Sredozemnog mora uputili svoj pogled na Rim, centar tadašnjeg sveta. na kakv bi prijem naišli u tom stecištu tolikih civilizacija i naroda, u toj metropoli, ponosnoj na svoju umnu nadmoć i veliku kulturu?

Gotovo da je bila ironija poslati na osvajanje ovog moćnog carstva šačicu galilejskih radnika, njih jedanaest svega; istina, njihov se broj povećao još jednim saradnikom snabdevenim akademskim obrazovanjem i izvanrednim darovima. Ali i Pavle, bez obzira na to da li su oni kojima je govorio bili obrazovani ili neobrazovani, nije imao šta drugo da propoveda osim Isusa Hrista i to razapetog.

Međutim, onaj koji ih je slao znao je šta radi. On ih je naoružao na dva način: objektivno, On im je dao dar Svetog Duha, Spasiteljev savršeni dar na osnovu koga je ova mala grupa misionara mogla raspolagati svom nadzemaljskom moći (na ovo ćemo pitanje još doći). *

Subjektivno, On ime je dao molitvu, sredstvo koje mogu koristiti za proširenje ovih nadnaravnih snaga na vernike pojedinačno i grupno.

Važnost koju Gospod pridaje ovakvoj pripremi i spremi, može se prosuditi iz sledećih izjava:

”Zaista vam kažem: ako se dva od vas slože na zemlji u čemu mu drago, za šta se uzmole, daće im Otac koji je na nebesima.” (Matej 18,19)

”Zaista vam kažem, ako imate vere koliko je zrno gorušičino, reći ćete gori ovoj pređi odavde onamo i preći će i ništa vam neće biti nemoguće.” (Matej 17,20).

Apostol Pavle koji je tokom svog dugog života, rada i žrtvovanja, više puta imao priliku da okuša čvrstoću i pouzdanost ovog oružja, rekao je ”Ne brinite se ni za šta: nego u svemu molitvom, usrdnim moljenjem i zahvaljivanjem upoznajte Boga s vašim potrebama.” (Filipljanima 4,6). Gospod je dobro znao da će s ovakvom opremom njegovi poslanici postati nenadmašivi vojnici: ”Ništa vam neće biti nemoguće”, kazao je On.

Kad se Isus na dan uzdignuća na nebo, telesno odvojio od svojih, On je svoju svemoćnu ruku dovoljno nisko spustio prema zemlji, tako da je mi jadni i neverni grešnici možemo dohvatiti svaki put kad u molitvi sagibamo svoja kolena. Tada nešto od te snage preplavljuje celo naše biće, a kroz nas ta snaga prelazi i na druge.

Ova je čudesna snaga dakle prenosiva. Želimo li da naši bližnji i prijatelji budu takođe ispunjeni tom silom, molimo se Bogu za to i On će je odmah usmeriti tamo gde smo želeli. Sasvim nezavisno od vremena i prostora, ova sila će preći na braću i sestre u Angoli, Madagaskaru, Kini, Indiji, Sudanu itd. i to tačno onog časa kada to molimo. Eto to je baš izvanredan primer bežične telegrafije, koja nadmašuje i najsmelije snove naših izumitelja.

Neprijateljima Gospoda nije moguće da se posluže ovim oružjem, pa je ono Njegovim prijateljima tim dragocenije. A kad bi neprijatelji ovo pokušali i u tome uspeli, istog bi časa od tih neprijatelja postali prijatelji. *

Ovde smo se nanovo suočili s naročitom manifestacijom božanske milosti i moći.

Kako bi ovo isto oružje postalo strašno kad bi ga neko mogao upotrebiti u cilju osvete i uništenja. Gospod je u svojoj mudrosti odredio da samo Njegovi prijatelji mogu uspostaviti vezu sa ovim neiscrpnim rezervoarima snage. Ali ako bi se jedan od njegovih prijatelja usudio da koristi ovu snagu za ciljeve koji su protivni volji i želji Učitelja, veza bi se sama od sebe prekinula. Obećanje uslišenja dato je samo onima koji se Njemu podvrgavaju.

Svi oni koji su kroz molitvu okusili silu, trebalo bi da je dalje predaju celom svetu. Taj svet treba da ima ovakvu snagu. Po Božjoj zamisli, naš život bi trebalo da liči na reku mirnog i neisprekidanog toka, svugde kuda prolazi širi blagoslov. A zbog ovog blagoslova bi oni, koji su u našoj neposrednoj blizini, blagosiljali Boga, jer kao i prvi učenici, tako i mi moramo započeti najpre u ”Jerusalimu” a onda tek proširiti svoje delovanje ”sve do kraja sveta”. Zapamtimo ovo dobro.

”Kod sebe”, dakle, treba najpre da započnemo posao. Boraveći u krugu svoje porodice tražimo, bežičnom vezom molitve, da onima koje volimo bude dodeljeno nešto od ove božanske sile. Onda će ih ona osposobiti za to da žive život pobede, ona će im srce ispuniti radošću a usta pesmom slave. Ona će ih sačuvati i od niza poraza, koji budi malodušnost i od obeshrabrenja koja se završavaju porazom. Govoreći o našim bližnjima, kažimo svome Bogu: ”Gospode, daj im Tvoj blagoslov. Ti vidiš da im je on potreban, kad moraju da žive sa mnom koji sam sebičan i koji se tako malo žrtvujem za one koje ipak volim.” Nebo će se spustiti sve do nas, naš dom će biti mali raj uprkos grešaka i nesavršenosti njegovih ukućana. Na žalost ima hrišćana koji nisu uspeli da sačuvaju svoj dom od nevolje. Njihova deca na drugom mestu traže veselje, zabavu i razonodu. Dom nije mesto gde bi oni mogli slobodno da se razvijaju i gde vole da borave. Kad bi Gospod mogao da se obrati takvim roditeljima, On bi im u prvom redu rekao ono: ”Nemate jer ne tražite”. *

A naši susedi? Gospod bi voleo kad bi i za njih bilo mesta u našim molitvama.

Kad ih susrećemo ujutru, kažimo Bogu: ”Podeli im svoj blagoslov i sve ono što im je potrebno za taj dan.” Često puta je teško biti u dobrim odnosima sa svojim susedima. Nespretne sitnice dovode do razmimoilaženja. Kokoška koja pravi kvar, neposlušni pas, prevrnuta ograda, sprečeni prolaz itd. nerazumevanje postaje ubrzo uvreda, hladnoća, neprijateljstvo, te, na žalost, završava svađom. Kad bismo znali da se poslužimo čarobnom snagom molitve, naši odnosi s nedobroćudnim susedima postajali bi malo po malo sve ugodniji.

U nekim zemljama vlada običaj da se ljude, koji izjutra idu na posao, pozdravlja rečima: ”Neka Bog blagoslovi vaš posao.” Moguće je da se to dugogodišnjim upotrebljavanjem već istrcalo, kao uostalom toliko dobrih pozdrava, koje čovek izriče i ne misleći na smisao. Ali ovaj pozdrav o kome govorimo sigurno je nastao iz iskrene želje da Bog blagoslovi rad dotičnog. Zašto da to ne želimo? Raditi nije uvek lako. Ima teških dužnosti, morali bismo dakle za svakog prolaznika koji ide na svoju dužnost moliti nešto od one nadprirodne snage koja toliko olakšava i čini napor plodnim.

Bilo kuda da idemo, svugde ćemo naći ljude kojima nešto nedostaje. Kad bi nam Gospod dao pronicljivi pogled ljubavi, vrlo brzo bismo uočili najskrivenije i najvidljivije potrebe i tako bismo neprestano bili u molitvi za ove ili one. Izlažući Mu tako potrebe naše braće, pokoravali bismo se želji Gospoda koji nam kaže: ”Molite se bez prestanka.” (1. Solunjanima 5,17)

Gustav Jensen ispričao je ovu zgodu: pre nekoliko godina gradila se crkva u jednoj četvrti grada oslo. Jedan hrišćanin koji je stanovao u okolini grada, imao je svoju kancelariju u centru. Svakog jutra izlazio je iz svoje kuće nekoliko minuta ranije nego što je bilo potrebno i odlazio je na gradilište. Tamo se videlo kako tiho moli za radnike za gradnju, za one koji će u toj zajednici služiti i za one koji će tu slušati Božju Reč. Tako je taj čovek posredstvom molitve sarađivao s Bogom.

Moja tetka volela je da priča o poseti jednog kapetana. Ugodno su razgovarali, iznoseći uzajamno iskustva do kojih su došli tokom svog hrišćanskog života. Odjednom taj čovek ustade, pođe prema mojoj tetki, blago položi ruke na njenu glavu i usrdno se stade moliti za nju. Dok se molio, činilo joj se kao da je preobražen. Taj čovek je bio jedan od onih koji je naučio moliti. Neću da kažem time da bi i mi trebalo da oponašamo tog kapetana i da polažemo ruke na bilo koga, ali želim da imamo nešto od ovog usrdnog žara i da, slično njemu, dobro * upotrebimo molitvu.

Ne mislite li da bi i Gospod želeo da često koristimo naše pravo da se molimo za one koje srećemo čak ako ih vidimo prvi put? On želi da u svakoj prilici posredstvom molitve predamo ljudima, koje možda nikada više nećemo videti, one milosti koje izmiču vidljivom svetu.

Možda će mi se prigovoriti da se sve ovo što tražim ne da sprovesti, da preterujem; ne mislim da je tako. Uveren sam da za to malo dobijamo, jer malo tražimo ili zato što u molitvi nismo dosta marljivi.

Ako dozvolimo da nas Duh Božji ispuni svetim žarom, naći ćemo i vremena i prilike da bar jednim vapajem Gospodu uputimo molitvu za bilo kog prolaznika. Misao je brza. Tek što smo prošli pored jednog prolaznika, već smo u sebi izrekli kritiku o njemu. Ovo se automatski dešava jer je naša stara priroda uvek spremna da dođe do izražaja. a zašto da i naša nova priroda pod kontrolom Svetog Duha ne dođe do izražaja na taj način da molitva a ne kritika iziđe iz nas svaki put kad nekog sretnemo?

Jedan moj prijatelj, misionar, vratio se u domovinu. razgovarao sam s njim o raznim predmetima i među ostalim o njegovom zdravstvenom stanju za vreme njegovog misionarskog rada. Zdravlje je veliki problem za svakog misionara. Groznice narušavaju telo čak iako je još mlado. A moj prijatelj je baš radio u kraju, gde su groznice bile naročito jake.

Kad sam započeo razgovor o tome, učinilo mi se kao da nešto prećutkuje, no s obzirom da sam ga dovoljno dobro poznavao da bi mogao da mu postavljam sasvim lična pitanja, zatražio sam da mi sasvim otvoreno govori o svom zdravlju. Evo šta mi je odgovorio: ”Pre mog odlaska na polje rada koje mi je bilo određeno, obišao sam članove moje zajednice da se oprostim od njih. S tom svrhom sam posetio i jednu stariju sestru koja je stanovala u nekoj velikoj kući. Kad sam odlazio od nje, ona je zadržala moju ruku i gledajući me pravo u oči reče blago: ´Moliću se svaki dan Gospoda da vas sačuva od groznice da bi mogli slobodno i sa svim snagama služiti. I kroz sve te godine ni jedan jedini put me nije mučila groznica”, završi on, očiju punih suza radosnica.

Ova je stara hrišćanka naučila da radi za Gospoda služeći se molitvom kao sredstvom za delovanje. Ima mnogo načina rada u misiji, čak i za one koji ostaju u pozadini i ne putuju u daleke zemlje. Neka bi Bog dao da ovo shvatio i da u tome istrajno radimo. Koliko bi to pomoglo i radu i radnicima.

U Božjem carstvu molitva je najvažniji rad. Novoobraćeni treba odmah da započne s tim radom. Nastavićemo tako onaj rad koji su naši duhovni roditelji započeli, kome su se posvetili i zbog koga su trpeli i kao pozvani trudili se oko njega. Jedino molitvom možemo da gradimo na temeljima koje su oni postavili. Dozvolite mi da spomenem nekoliko vrsta hrišćanske delatnosti u kojima molitva igra tako važnu ulogu da zapravo jedino ona može da dovede do rezultata. *

Isusove reči nam tako jasno govore o nužnosti molitve, da i mi smatramo potrebnim da to istaknemo: ”Žetva je velika, ali je malo poslanika. Molite se dakle gospodaru od žetve da pošalje poslanike na svoju žetvu.” (Matej 9, 37-38). Naša prva dužnost je, dakle, da nađemo radnike kojima Bog želi da poveri izvjesne dužnosti svog vinograda. Budimo sasvim uvereni u to da je molitva jedino sredstvo koje u tu svrhu možemo upotrebiti. Mnogo hrišćana nikada nije s ovog stanovišta osmotrilo to pitanje. Oni se mole za one koji se već nalaze u Gospodnjem polju rada ili za one koji se spremaju za to ali im ne pada ni na kraj pameti da se mole za one koji ni ne misle da odu ili da se pripreme za kakav duhovni rad, a kojima ipak Gospod misli da poveri sasvim određenu dužnost. Navedene Isusove reči govore nam jasno da On ni ne zove, ni ne šalje radnike na svoju žetvu bez saradnje naših molitava.

Hrišćanska delatnost izvrgnuta je raznim opasnostima. Jedna od najvećih opasnosti je prisustvo onih ljudi i žena na misijskom polju, koje Bog nije onamo poslao. Njihov rad je ljudski, pa čak ako se izvršuje metodski i s izvesnim sposobnostima. U paganskim zemljama ima takvih ,koji tamo ne bi trebali biti, neki od njih nisu ni obraćeni, a kod kuće su ostali takvi, koji bi trebali otići. A to je sve našom krivicom. Trebalo je da se molimo za ovu važnu stvar: moliti da niko ne ode ko nije pozvan, a da ni jedan koga je Bog pozvao da radi u Njegovom polju, ne ostane u pozadini.

Često se ova ista stvar može primjeniti i na naše propovednike. Ponekad se žalimo da su oni tako malo duhovni. Lako je žaliti se. Ali ono za čim bi u prvom redu trebalo žaliti, to je naš sopstveni nemarni način, kojim izričemo molitvu. Po rečima samog Gospoda, naše molitve bi trebalo da utiču na odluku onih koji se spremaju za javnu službu.

Prijatelju, hrišćanine, hrabro se prihvati ovog posla. Uzmi vremena da razmisliš i shvatićeš od kolike je važnosti za crkvu i narod, ako ima koja stotina ili hiljada vernih radnika, punih žara za druge duše. Niste u to uvjereni, možda uzdišete žalosno ili se pak smejete ironično. Ne bi li bilo dobro da ponovno razmotrite Isusove riječi: ”Molite Gospodara od žetve da izvede poslanike na svoju žetvu.” ”Ništa vam neće biti nemoguće.”

Ovo što sam kazao za propovednike, isto se tako može primeniti na pastore. Ima ih koji su odlični, ima i takvih koji nemarno vrše svoju dužnost. Čini mi se kao da čujem da nam Gospod govori: ”Nemate, jer ne ištete.”

Zašto naše molitve ne bi poslužile tome da se na jedan opšti način pokažu darovi koje bi Bog hteo da udeli svojoj deci?

Ako duhovni pastir neke zajednice ne izvršava svoju dužnost na zadovoljstvo svih, odmah sa svih strana izbijaju tužbe i kritike. Ne bismo li bolje uradili, kad bismo za njega izmolili one sposobnosti koje bi ga učinile boljim vodičem? - U nekoj drugoj zajednici pak, oni čine greške, koji su pozvani da tumače Reč Božju. Ponovno se zamislimo nad onom istom reči: ”Molite Gospodara od žetve da izvede poslanike na svoju žetvu.” *

Konačno, isto tako bi trebalo da savijemo kolena, kada se radi o putujućim propovednicima. Često zaboravljamo da molimo za ovaj važan rad, i mi smo odgovorni ako se tim radom bave oni, koje su ljudi poslali, a ne Bog. S druge strane pak ima zemljoradnika, ribara, trgovaca i ljudi ostalih zanimanja od kojih bi Bog hteo da učini propovednike, ali ih ne može poslati na svoju žetvu, jer ne molimo da se pokažu darovi za taj poziv.

Ne napuštajući ovaj redosled misli, dozvolite mi da vam ispričam šta je jednostavna devojka sa sela učinila za jednog velikog propovednika. Jednom je u viziji videla zatočenika u ćeliji. Crte lica su joj se vrlo izrazito prikazale, a jedan glas joj reče: ”Ovaj će čovek dijeliti sudbinu svih kriminalaca ako se niko ne bude zalagao za njega u molitvi. Moli se ti za njega i ja ću ga poslati među neznabošce da objavljuje spasenje.” Devojka se odmah odazvala nebeskoj viziji. Molila se, borila i trpila za nepoznatog zatočenika. Nadala se da će jednog dana čuti da se jedan kažnjenik obratio i da ga je Bog kao misionara poslao u daleke krajeve. Dugo je čekala. Konačno, posetivši grad Stavagner u Norveškoj, čula je da će te iste večeri držati propoved neki obraćeni kažnjenik. A kad se on popeo na podij, odmah je prepoznala da je to onaj čovek koga je videla u viziji.

Ova djevojka shvatila je smisao Isusovih riječi, kad je On svojima preporučio da se mole za to da ništa ne omete slobodno očitovanje darova Njegove milosti. Koliko razumem Reč Božju i pouke iz istorije Crkve, čini mi se da je ovo najvažnija dužnost od svih ostalih dužnosti koje pripadaju molitvi. Jer što znači rad, koji može da izvrši Božji sluga ako je zaista vernik na svom mestu. Setite se Martina Lutera, Hans Nilsena, Hadson Tejlora.

Biblija nam prikazuje Jovana Krstitelja kao ”čoveka od Boga poslanog.” (Jevanđelje po Jovanu 1,6). Kad je to slučaj, onda se uvek i nešto desi, bez obzira na to da li je sam čovek savršeno ili manje savršeno obdaren.

Možda ćemo se pitati zašto Bog ne deli svoje darove i ne šalje svoje radnike bez učešća naših molitava? Iako se smatram malo sposobnim da odgovorim na ovo pitanje, ipak ostavljam da ga razmotrim u drugom poglavlju, u kome ćemo proučiti neka posebna pitanja obzirom na molitvu.

Dužnost nam je da u našim molitvama ostavimo široki prostor za naše duhovne vodiče. Oni nose teške odgovornosti. Vođa mora biti ne samo mudar i iskusan, nego mora biti i dovoljno hrabar da se usudi da radi prema sopstvenom uverenju a ne prema stavu većine. Potrebna je velika snaga karaktera i mnogo istrajnosti da se učini, uprkos jake opozicije i izvesne mlitavosti sa strane svojih prijatelja, ono što se veruje da je Božja volja. Kritika je uvek bila laka, kad je nešto učinjeno, svako onda kaže da je trebalo drugačije učiniti, ali niko nije jasno video unapred, onda kad je to bilo potrebno. Baš u takvom času duhovni pastir treba da oproba svoju odluku. A mi podvostručimo naše molitve a ne kritikujmo toliko! *

Time ne mislim da ne treba da izrazimo svoje mišljenje i zbe daljnjeg da prihvatimo sve odluke starešina. Ako mislite da nisu u pravu, recite im u ljubavi i poniznosti. A naročito molite se za njih. Molite dok se ne uvere u svoju zabludu. Radeći tako, postići ćete ne samo to da oni prihvate vaše mišljenje, nego ćete dati prilike da bratska ljubav pobedi.

Molite se i za one koji tumače Reč. Ponekad je vrlo teško propovedati. Velika odgovornost leži na onome koji objavljuje Jevanđelje, kao na onome, koji ”deli reč istine”. Izložen je naročitim iskušenjima, koja se odnose baš na ovaj poziv. Ako ima uspeha, izložen je opasnosti da se uzoholi, ili ako pretrpi neuspehe, da postane obeshrabren. Ako vam se neki propovednik učini suviše zadovoljnim samim sobom, molite za poniznost duha, da bi opet bio sposoban hraniti stado koje mu je povjereno. Ali ako sretnete jednog, koga muči malodušnost, molite Boga da mu da novu smelost i novi polet.

Na naročiti način sećajte se onih propovednika, koji bi se, znajući da su manje nadareni nego ostali, mogli smatrati nepotrebnim. Tražite za njih da se ponovno obuku u snagu. Uskoro ćete utvrditi da u njihovim rečima ima nove svežine spuštene s neba, čak ako i ne poseduju neki naročiti dar, kao što je npr. onaj da osvaja sve slušaoce.

Ni konferencije koje predlažemo ne bi trebalo da se održavaju i ne mogu da se sprovedu bez saradnje molitve. I u ovom slučaju krivi smo zbog velikog greha propuštanja. Važnost pripreme koja se dešava na koljenima, u većini slučajeva nam izbegne. Na koji ćemo način organizirati buduće sastanke? Obično odredimo mesto sastanka. Zatim utvrdimo datum, odaberemo propovednika i na kraju bavimo se time da obavestimo javnost. Pošto smo tako učinili sve, što smatramo da je bilo moguće da se učini, mirno čekamo početak. Tačno pred sam početak, ako nam je još jedan čas ostao slobodan, molimo se za sastanak, koji će se neposredno održati. Međutim, sotona uvek tako udesi stvar da ne nađemo ni toliko vremena. Onda se još i zakasni, kao što je to svugde običaj. A oni koji su tačni, kako oni koriste tih nekoliko minuta čekanja? Da li se mole za stvar? Ne, dok propovednik ne ustane, oni obično tiho razgovaraju sa drugima o stvarima koje nemaju veze sa tim što će uslediti.

A onda se čudimo što nam rad donosi slab rezultat. Pakao se smeje a nebo plače. I ponovo se sećamo tužnih Isusovih reči: ”Nemate, jer ne ištete.” O, kad bi Božji narod hteo da razume da se na kolenima dolazi do pobede, još pre nego je rad započeo. Onda bi takvi vernici najpre za sebe stekli veliki blagoslov, a sastanci bi se pretvorili u središta iz kojih bi izlazila božanska moć. Čudesno bi se stvari dešavale pred našim očima.

Ovo, međutim, ne garantuje da bi sama propoved dobila na rečitosti, ali Reč Božja bi bila iznesena s novim autoritetom. Tako bi ona pokucala tamo gde treba i delovala bi na savest obraćenih i neobraćenih. Znajmo tako delovati kad su u pitanju javne propovedi, ali znajmo, ne umorivši se, moliti za pojedine neobraćene duše. Mislim da je ovo posao kojeg još najbolje razumjemo i izvršujemo. *

Ima mnogo Božje dece koja čeznu za duhovnom obnovom, a naročito to žele oni kojima je rad na spasavanju duša glavna briga. Govori se o probuđenju, radi se na tome da dođe do njega, moli se ustrajno za to. I katkada Bog odgovori.

U vezi s tim pitanjem dozvolite da svratim vašu pozornost na neka gledišta. U prvom redu primećujem da su probuđenja retka. Često puta prođu decenije a da snažni dah Duha ne prođe našim selima i gradovima.

U drugom redu napominjem da su probuđenja, o kojima se obično govori, ograničena samo na jedan predeo i ne privlače pažnju nekim naročitim izlivom snage. Time neću da kažem da ne deluje nikakva snaga. naprotiv, pokrenute su takoreći grube snage, ali se ubrzo primeti da je u svemu onome, što se za vreme probuđenja i posle njega ispoljilo, bilo mnogo ljudskog a malo božanskog.

Razlog je uvek jedan te isti. ne znamo raditi moleći se. Gorljivo želimo probuđenje, radimo, molimo da se desi, ali u svemu tome nedostaje ono bitno. U molitvi se naime ne zalažemo do kraja.

Mnogi hrišćani imaju pogrešnu predstavu o načinu kojim Sveti Duh deluje u srcu neobraćenog. Skloni smo tome da mislimo da se delovanje Svetog Duha oseća samo u vreme probuđenja, a da u ostale dane duše nisu podvrgnute Njegovom uticaju. On radi pre i posle probuđenja, jedino su metode i rezultati različiti. Pripremni rad Svetog Duha može se uporediti sa čovekom koji postavlja mine. Dupsti hridinu, to je težak posao na kome Sveti Duh radi naročito za vreme mirnih perioda koja dolaze iza onih nemirnijih tj. iza probuđenja. On minira tvrdoću srca neobraćenog čoveka i oslabljuje otpor grešnika prema Bogu. Zatim dolazi čas da se stavi upaljač. Posao je lak, zanimljiv i čuje se dotonacija, komadići hridine lete na sve strane, rezultat je nposredan i time se postiže zanimanje drugih. Fitilj može da zapali bilo ko ali za buđenje su potrebni iskusni radnici. Lako se nađu hrišćani koji su spremni da učine onaj drugi deo posla. Neki od njih pokazuju dar za evangeliziranje, drugi nose toliko žara da zapaljuju prašak pre nego je pukotina izbušena i pre nego je stavljen eksploziv. Ne treba reći da iz takvog rada proizlazi samo kratkotrajni plamen.

Dok traje probuđenje, aktivnost vernika je vrlo velika. Međutim njihovo učestvovanje je znatno manje na sastancima iza toga, kad probuđenje prođe, često iza toga sledi duhovna suša i povratak u stari utabani način života, kod većine vernika splasne i žar a aktivnost spadne na nulu.

Baš u ovom času poziva nas Sveti Duh da bušimo, zove nas na taj teški posao ”miniranja” duša jer je usrdna, istrajna molitva najbolja priprema za probuđenje. Činjenica da Sveti Duh ne nalazi baš uvek radnika spremnih da rade na ovom zamornom poslu, razjašnjava nam bar delimično one duge razmake koji protiču pre nego se opet u ovom ili onom obliku pokaže božanska milost.

Svi želimo probuđenja, ali prepuštamo da drugi miniraju stenu. Bogu hvala, u svakoj zajednici ipak ima ljudi i žena koji ne odbacuju ovaj mučni posao. Neka tebi, brate, ili tebi, sestro, sam Gospod bude naknada za takav trud, neka vam pored svega daje i milost da istrajete u toj svetoj dužnosti koju činite Njemu u slavu. *

Još nekoliko reči o tome kako treba moliti za probuđenje. Ako u sebi nosimo teret izgubljenih duša, onda ćemo biti srećni da sjedinimo naše molitve s molitvama za probuđenje i to u najširem smislu reči: probuđenje u čitavom svetu. Znamo da je to svetu najpotrebnije, jer se mnogi od nas s teskobom u duši pitaju kako će to sve svršiti? Mržnja između društvenih klasa, sukobi između poslodavaca i radnika, pohlepa za novcem i moći, tajno izrađivanje novog ratnog oružja, ravnodušnost širokih masa prema Božjem zakonu i Jevanđelju Božje milosti, kud će nas sve to dovesti ako probuđenje svetskih razmera ne zaustavi ovu plimu greha i u jezgru svega nereda i meteža ne izazove krizu savesti?

Moliti se za probuđenje u ovo doba, znači moliti se još i za probuđenje sopstvenog naroda. Narod, to je živ organizam, koji se kao takav prostire od jednog kraja granice do drugog. Žeđ za bogatstvom, ljubav prema uživanju, ludovanje za plesom, nemoral, raskalašnost, napuštanje Boga i Njegove Reči, to su gresi pomahnitalog čovečanstva u selu i gradu, od početka društvene lestvice pa do kraja.

Mirno probuđenje, zdravo, duboko duhovno koje prodire u dušu cele nacije, to je jedino sredstvo da se narod spasi od bezverja i svih zlih sila koje kovitlaju svetom.

Ipak bi trebalo ostaviti mesta u molitvi za opšte probuđenje. Ne zaboravimo onu preporuku da ”treba početi najpre u Jerusalimu”. Odgovorni smo pre svega za našu neposrednu okolinu; u kojoj ćemo meri tu pokazati vernost u toj meri će Gospod pred nas staviti udaljenije ciljeve. Onda će naše molitve za opštim probuđenjem postati uspešne. Većina nas duguje svoje spasenje istrajnoj molitvi nekog iz svoje porodice ili iz svoje blizine. Je li ikoje stvorenje na svetu osamljenije od onoga za koga se neko ne moli? Učestvujemo svi u tome da redovno molimo za takve usamljene duše iznoseći njihova imena pred Bogom. Sveti Duh će sam pokazati za koje se treba moliti. Kad bi On našao spremen vernike da se opterete ovom dužnosti onda bi On ove neobraćene duše raspodelio među članove zajednice. Tako bi sve neobraćene duše postale onaj dobitak koji proizlazi iz verne i ustrajne molitve posvećenog hrišćanina. Verujte da tim neobraćenima ne bi više bilo lako živeti u grehu. Duhovni dinamit bi nadvladao njihov otpor i jednog lepog dana bi došlo do eksplozije.

Probuđenje zahvata one gradove i one crkve u kojima ima ljudi molitve. Verska obnova ne proizlazi ni iz sile ni iz čarolije. Gospod će je poslati čim duhovna temperatura sredine to dozvoli ali često puta je borba za ovakvo probuđenje duga i teška a suprotstavljanje se može savladati samo ”molitvom i postom” (Marko 9,29).

U nekim predelima uslišenje dolazi kao žestoki vetar, drugde pak se pojavljuje kao lagani povetarac koji blago duva na duše. U takvom slučaju broj probuđenih nije nikada veliki: dve, tri duše. Ali mirna probuđenja su trajna. Blagoslov traje duže, ćesto puta i godinama. Čuo sam o mestima gde probuđenje, tako reći, uopšte ne prestaje. Svakog dana Gospod uvećava broj spašenih prema lepoj reči iz Dela apostola 2,47.

Svako probuđenje zapravo znači potvrdu, priznanje odozgo, bez obzira na to kakav je spoljašnji oblik; sklon sam da verujem da je ono probuđenje naročito plodno ako se javlja kao rezultat mirnog očitovanja Svetog Duha.

Pre nego završim ovo poglavlje o molitvi kao radu, naglašavam činjenicu da ništa ne može tek tako zauzeti mesto u Božjem carstvu. Nije besmisleno ovo naglasiti jer po prirodi naginjemo da mislimo suprotno. Mislimo da radom možemo zameniti molitvu. Ovaj način gledanja tako je prirodan da je tako reći usađen u čoveka. Sotona to dobro zna, pa zbog toga i nagomilava prepreke na put molitve i to u onom času kada je molitva najpotrebnija. *

Ova istina treba da bude utisnuta u naša srca vatrenim slovima. Rad koji izvršavamo na kolenima, sami sa svojim Bogom, daleko od buke sveta i pljeskanja mase, taj rad treba da bude na prvom mestu. On je najvažniji od mnogih ostalih, preduslov je za svaku delatnost, bilo da se radi o propovedanju, pastirskoj službi, administrativnim pitanjima, organizaciji ili nečemu drugom. Ako molitva ne prethodi onome što radimo za Gospoda i ne prati to, onda će ovo naše delovanje biti samo ljudsko, više ili manje uspešno, izvršeno s teškim naporima što je nad i druge stajalo umora i muke.

Udruživanje molitve je neizbežni preduslov za svaki rad duhovne vrste i to jednostavno zbog toga jer je molitva ”poziv za vezu” između ljudske nemoži i nebeske sile. Sila, sposobna da promeni vodu u vino, da premešta gore, da probudi one koji su zaspali, da osvoji i najneosvojivije tvrđave a nemoguće učini mogućim.

Većina vernih ne uočava molitvu kao oruđe za duhovni rad. Oni smatraju molitvu najboljim sredstvom da u sebi održe duhovni život koji je međutim kojiput tako slab da atmosfera koja ga okružava preti da ga svakog časa uguši. Suženi krug u kome se odvija naše duhovno kretanje obuhvata obično nas same i naše bližnje. Proširuje se malo tek u dodiru s ostalim hrišćanima preko kojih dobijamo uvid u neizmernost nesavladive dužnosti Božjih slugu na celoj zemlji. Ali vrativši se kućama ponovo upadamo u uobičajenu svakidašnjicu i krug naših molitava opet se sužava.

Jedino nas duh molitve može naučiti da upotrebljavamo molitvu onako kao što se inače u radu upotrebljava neko oruđe. Svaki put kad smo zanemarili molitvu, bilo zbog lenjosti ili sebičnosti trebalo bi da vičemo Bogu koji daje bez prigovora i izvlači sve iz ništavila.

Treba znati naći vremena za molitvu. Svaki rad zahteva vremena. Kad jednom budemo shvatili da molitva treba da sačinjava deo našeg svakidašnjeg programa i to isto onako kao i ostale, za život neizbježne stvari, kao npr. hraniti se, oblačiti se, onda ćemo među našim dužnostima i molitvi, shvaćenoj kao rad, naći dovoljno prostora.

Molitva zastupanja tj. posrednička molitva, ovako shvaćena, zahteva mnogo vremena. Oni koji će znati žrtvovati svoje vreme, postaće pravi ljudi molitve. Svi ostali će najčešće navoditi za opravdanje kao izgovor, samo da se ne opterete ovom dužnosti, baš nedostatak vremena. Da bi molitveni rad bio plodan, treba da činiti metodički. Mnogi hrišćani ni ne znaju organizovati svoj život molitve. Baš zbog te činjenice, taj život ostaje neplodan. Oni ne ostavljaju za molitvu onaj deo dana koji je najprikladniji za to da se tada učini taj napor koji molitva iziskuje. Oni se mole kad im se pruži prilika, kad ih njihovo trenutno raspoloženje na to goni. Sve je prepušteno slučajnosti spoljašnjih prilika. Sadržaj molitve takvih hrišćana neodređeno je izražen. Dešava se čak da se tih sadržaja ne mogu ni setiti u času kada idu na molitvu. Isprekidanost, neredovnost našeg molitvenog života daju maha neprijatelju. On će učiniti sve što može samo da i u buduće imamo što manje raspoloživog vremena, tako da našu delatnost na tom polju svede na najnižu tačku. Potrudiće se takođe i za to da poremeti svest o onome za šta se treba moliti. *

Postupajući ovako, nećemo ni do čega doći. Moliti se, bez nekog cilja pred sobom, moliti se bez metode, ne vodi ničemu.

Pre nego što prodrem u središte svog bića, treba da budem svestan lica i onih grana hrišćanske delatnosti koje hoću da iznesem pred Boga. Što će se više moje zanimanje za Božje delo povećati tim pre će se i širiti krug moje molitve. S obzirom da ne smem dozvoliti da me slučajni zaborav odvrati od ovog posla, jer mi je teško da se setim svake osobe i svakog slučaja pojedinačno, zabeležiću ono što treba da iznesem u crkvi.

Veliki norveški misionar Johanse Džonson, pričao je kako je jedna misionarka po malo naučila ovo molitveno umeće. Imala je toliko predmeta za molitvu da ih se uopšte nije mogla setiti. Potrudila se i zapisala ih u svesku koju je pre molitve prelistala. molila se za svaki predmet i za svki slučaj pojedinačno. Čim je čula o nekoj novoj potrebi ili nevolji, odmah je to unosila u svoju svesku. Ukoliko joj je molitva bila uslišena, brisala je taj predmet iz sveske i na stranu napisala: hvala. Molitvenici s određenim molitvama - jutarnjiim, večernjim, molitvama za naročite životne događaje - nikada mi nisu ulivali poverenje. Moguće da je i od toga bilo koristi ali ja preporučujem već spomenute male beležnice. Međutim i u ovom slučaju moram da se čuvam da molitva ne postane stvar rutine. Neka ona bude što više lična. Nemojmo uopštavati nego imenujmo osobe, njihove okolnosti, njihove porodice, a ako se radi o nekom božjem delu imenujmo sve radnike, navedimo pojedinačno njihove poteškoće i dužnosti koje ih čekaju. Molitva shvaćena na ovakav način, traži toliko vremena da nam je nemoguće da se odjednom bavimo svim predmetima koji su nam na srcu. Razdelićemo ih, dakle, na šest dana u sedmici ali u našim nedeljnim molitvama spomenućemo ih sve. Jasno je, a da to i ne kažem, da ako imamo važnih molbi, onda ćemo ih iznositi svakog dana.

Hrišćani našeg veka su vrlo zauzeti ljudi. Nismo bez razloga deca veka kojeg naročito karakteriše rad. U istoriji Crkve nikada se nije videlo toliko rada, radnika, organizacija. Svaka grana duhovnog rada ima svoju naročitu vrstu delatnosti pa se time sav duhovni rad specijalizirao. Idući tak ou tom smeru, taj rad zahteva od onih koji su ga započeli naročite napore, veliku žrtvu vremena, energije i novca.

Činjenica da većina tih hrišćanskih aktivnosti podržavaju skoro uvek iste osobe, predstavlja ozbiljnju poteškoću jer, konačno, broj davaoca nije veliki. Kad dođu teška vremena, mogu nedostajati sredstva onima koji su imali mogućnost da podržavaju više delatnosti. Iz toga proizlazi u samom radu neka vrsta rivalstva koja šteti dobrim odnosima i koje s vremenom uzrokuje umor pa čak i gorčinu.

Ustrojstvo različitih hrišćanskih radova postaje sve komplikovanije. Već se sa mnogo buke traži smanjenje troškova. Protivi se osnivanju novih aktivnosti, zagovara se čak da se dosadašnji rad smanji. Neki pak nisu za tako odlučne mere. Oni naprotiv žele još umnožiti grupe koje će biti aktivne, misleći da će na taj način savladati poteškoće nedostatka vremena. A oni koji nemaju šta da savetuju, zadovoljavaju se time da uzdišu i da se pitanu koliko će vremena trajati ovakvo stanje. Meni se ne čini da je položaj tako beznadežan. Svi ćemo se u tome složiti da postoji velika nesrazmera između zamršene mašinerije našeg rada i pokretne sile kojom ona raspolaže. ne čini mi se međutim umesnim smanjiti prvo, tako dugo dok postoji mogućnost da se poveća ovo drugo.

Ovo me podseća na vreme kad se u kraju gde sam živeo, za vršenje žita upotrebljavala ručna sprava. ovaj je posao bio vrlo zamoran i više smena se smenjivalo da bi se ova sprava, koja se morala brzo okretati, dovela u pogon.

Danas se međutim sasvim drugačije radi. zahvaljujući motorima, posao se odvija sto puta brže, a čovek je znatno rasterećen. Motor zapravo sve čini: vrši, rešeta i čisti zrno, sve u jednom mahu, na taj način osetno skraćuje rad.

Svega se ovog sećam kad posmatram stanje duhovnog rada u svetu. Mašinerija je postala suviše teška. da bi se pokrenula, pribegava se više ljudksim sredstvima, nego snazi odozgo. Vrlo dobro znam da se svugde pojedinačno i zajednički moli, ali imam utisak da još uvek ne znamo od molitve učiniti pravo oruđe rada. Ne stavljamo sve naše pouzdanje u božansku snagu zato da bi se naš rad pokrenuo i napredovao. Naše se rezerve tako brzo iscrpe, a nebeska snaga ostaje neupotrebljena. Da li je uspostavljena veza između te snage i nas? Tražimo sve upornije da nam se da Duh molitve. On će nas uvesti u radionicu nad čijim vratima stoji natpis: ”Ništa vam nije nemoguće.”

Budućnost hrišćanskog rada ne zavisi toliko od eventualnih ograničenja ili reorganizacije, koliko od naše poslušnosti Svetom Duhu, koji bi nas hteo uveriti da moliti znači raditi. *

 

Sadržaj

Sledeće poglavlje

Svetlost istine