< Sadržaj 1. Poglavlje >

UVOD

 

Jevanđelje po Mateju

 

Jedan od načina proučavanja jedne biblijske knjige je njeno čitanje od početka do kraja, s puno razmišljanja i molitve, u što je moguće kraćem vremenu. Sledeće sugestije će ti pomoći da dobiješ najviše od ozbiljnog čitanja Mateja.

 

Čitajući Matejevo Jevanđelje, upisuj na jednom listu beležnice za Mateja šta je, po tvom mišljenju, onovna misao ili ideja u svakoj glavi. Kako ta misao ili ideja doprinosi temi koja se u knjizi sve više razvija?

 

1.      Za svaku glavu nabroj ili podvuci najmanje jednu ideju ili tekst sa posebnim značajem, važnošću za tvoje duhovno putovanje. Zašto ti je ta misao tako izuzetna ili dragocena?

 

Većina hrišćana ima svoje omiljeno Jevanđelje. Neki se opredeljuju za Jovana zbog njegovog jednostavnog jezika i dubokog duhovnog uvida u Isusov život i službu. Drugima najbolje odgovara velika lakoća brzopoteznog Markovog pisanja, dok drugi daju prednost Luki, zato što stavlja u središte interesovanja ono što je značajno za — čoveka.

 

Ipak, mnoge čitaoce privlači Matej zbog izuzetnog izlaganja Hristove nauke. Takvi hrišćani bi čak mogli da se slože s [teologom] Majklom Grinom, koji smatra da “je Jevanđelje po Mateju možda i najznačajniji pojedinačni dokument u Novom zavetu, pošto u njemu imamo najpotpuniji i najsistematičniji izveštaj o rođenju, životu, nauci, smrti i vaskrsenju Mesije Isusa, osnivača hrišćanstva” (M. Green, 1).

 

Jedna od prvih stvari koje će čitalac zapaziti u vezi sa četiri Jevanđelja je činjenica da su ona istovremeno i slična i različita. Sličnost je najočiglednija u Jevanđeljima po Mateju, Marku i Luki. Ta tri Jevanđelja, govoreći u širem smislu, izveštavaju o istovetnim događajima u Isusovom životu. Osim toga, ona mahom koriste isti jezik i velikim delom poštuju isti redosled događaja.

 

Matej, Marko i Luka su široko poznati kao sinoptička Jevanđelja. Reč sinoptički  dolazi od dve grčke reči koja znače “videti zajedno”. Tako je nastao izraz sinoptička Jevanđelja — Jevanđelja koja izlažu Isusov život i nauku iz zajedničke perspektive.

 

S druge strane, Jovanovo Jevanđelje, predstavlja Hristov život s vidljivo drugačijeg ugla posmatranja. Ono dodaje mnogo materijala koga nema u sinoptičkim Jevanđeljima. Osim toga, Jovanovo Jevanđelje teži da zakopa dublje od drugih u istraživanju duhovnog značenja Isusovih dela i reči.

 

Međutim, sinoptička Jevanđelja nisu verne kopije jedni drugih. Svaki pisac ima sebi svojstvenu nameru i cilj. Zahvaljujući tome, četiri Jevanđelja se međusobno dopunjuju u stvaranju celovitosti i zaokruženosti Isusove slike. Svako Jevanđelje predstavlja po jednu sliku, portret za sebe, dok udružena, ta Jevanđelja daju najpotpuniju i najcelovitiju predstavu o Isusu.

 

Autor Frenk Kolkuhon nam pomaže da uočimo unikatnost Matejevog doprinosa ovom jedinstvenom kolažu Jevanđelja o Isusu:

 

“U Mateju ga mi vidimo u njegovoj mesijanskoj ulozi kao obećanog Cara, koji je ispunjenje onoga što je prorečeno u jevrejskim spisima.

 

“U Marku ga vidimo u Njegovoj neumornoj službi kao Gospodnjeg Sluge, koji poslušno gazi Njemu određenom stazom stradanja i žrtve.

 

“U Luki ga vidimo u savršenstvu Njegove muževne zrelosti kao Spasitelja sveta i prijatelja grešnika.

“U Jovanu ga vidimo u Njegovom samoponiženju kao večnog Sina nebeskog Oca, koji je za nas postao telo” (Kolkuhon, 82, 83).

 

Matejev cilj

 

Za razliku od drugih Jevanđelja, kako je gore već rečeno, Matej je namenski pisan za jevrejsku zajednicu. Glavni Matejev cilj je bio da predstavi Isusa iz Nazareta kao obećanog Mesiju Staroga zaveta. To je jedan od razloga zašto prvo Jevanđelje opširno koristi starozavetne citate — ukupno više od šezdeset. Izvan ovih citata, Matej sadrži bezbroj pojedinačnih reči i aluzija koje su odjek Starog zaveta. Ovaj “jevrejizam” se vidi i u Matejevom interesovanju za Hristov rodoslov: zakon, tradicije judaizma i ispunjenje proročanstava.

 

Drugi Matejev cilj je bio prikazivanje značajnih događaja u Isusovom životu od rođenja do smrti i vaskrsenja. Iako se ne može predstaviti kao biografija u savremenom smislu, prvo Jevanđelje izlaže najvažniji pregled Hristovog života u kontekstu sve snažnijeg antagonizma od jevrejskih vođa i izgrađivanja vere u srcima učenika. Isusova nauka je ugrađena u biografskoj narativi Njegovog života.

 

Treći cilj prvog Jevanđelja je bio priprema udžbenika i priručnika za hrišćansku zajednicu. U toj ulozi je Matej bio prvi koji je sistematizovao Isusovu nauku. To se pokazalo u njegovom izlaganju Hristovog učenja o različitim temama u pet velikih blokova, prikazanih u okviru odseka “Struktura” koji sledi.

 

Funkcija poučavanja u prvom Jevanđelju istaknuta je i naglaskom na učenju u okviru velikog Gospodnjeg naloga, u kojem je deo Isusove poslednje naredbe učenicima bio “idite i naučite sve narode, … učeći  ih da sve drže” što im je On zapovedio (28,19.20).

 

Želeći da pospeši realizaciju svog cilja poučavanja, Matej je svoje materijale sredio na način da olakšaju učenje napamet. Tako, ne samo što je Isusovu nauku izložio u blokovima predmeta poučavanja, nego ju je i složio u grupama od po troje i sedmoro. Rodoslov koja čini početak Jevanđelja, sa svoje tri grupe od po četrnaest imena dobar je primer Matejeve tehnike pisanja. Četrnaest je, slučajno, numerčko značenje Davidovog imena u jevrejskom jeziku. Prvo Jevanđelje pada u oči istovremeno po svojoj sistematizaciji i po primeni tehnika koje čine da su učenje napamet i poučavanje postali lakši. To je bilo posebno važan doprinos u jednoj kulturi koja je nauku prenosila uglavnom usmenim putem.

 

Iako je — kao i druga tri — prvo Jevanđelje bez potpisa autora, anonimno, postoje interne aluzije, nagoveštaji koji kažu da je Matej, uterivač poreza, koji je postao jedan od dvanaestorice, bio njegov autor. Taj stav je zastupala rana crkva.

 

Postoje i indikacije po kojima je Matejevo Jevanđelje dobilo svoj pisani oblik pre pada Jerusalima, 70. godine n.e. Jedna od najsnažnijih od tih indikacija je to što, prema tekstu Jevanđelja, izgleda potpuno očigledno da u vreme pisanja hram još nije bio razoren.

 

Struktura Jevanđelja

 

Mnogi stručnjaci za Bibliju su se divili književnoj veštini prikazanoj u Matejevoj knjizi. Komponente koje upućuju na Matejevu književnu veštinu su dramatično i kompleksno razvijanje priče o Isusu u kontekstu Njegovog odnosa prema svojim učenicima i svojim neprijateljima među Jevrejima; jasno označeni odseci Jevanđelja, korišćenje ponovljenih izraza [formula] i grupisanje materijala na način u kojem jedna epizoda baca svetlo na drugu.

 

Matejevo Jevanđelje, kao progresivna priča o Isusu, deli se u tri odseka dva puta ponovljenom frazom “Od tada poče Isus …” (4,17; 16,21). Sve do teksta u 4,16 Matejev fokus je ličnost Mesije Isusa.

 

Međutim, glavna promena u izlaganju najavljena je stihom 4,17 — “Od tada poče Isus učiti i govoriti: pokajte se, jer se približi carstvo nebesko.” Tako imamo da je žižna tačka drugog dela Jevanđelja (4,17-16,20) objavljivanje Mesije Isusa.

 

Sledeća krupna promena u narativi je 16,21, kada Matej piše: “Od tada poče Isus kazivati učenicima svojim da Njemu valja ići u Jerusalim, i mnogo postradati … i da će ga ubiti, i treći dan da će ustati.” Tako imamo da je naglasak u trećem delu Matejevog Jevanđelja (16,21-28,20) stradanje, smrt i vaskrsenje Mesije Isusa. Kulminacija svakog od tri glavna dela Jevanđelja je izjava da je Isus “Sin Božji” (3,17; 16,16; 27,54).

 

Druga upadljiva organizaciona stavka u Mateju je ponavljanje izraza “I kad svrši Isus reči ove” (7,28; 11,1; 13,53; 19,1; 26,1). Taj izraz se, uz neznatne modifikacije, ponavlja na kraju svake od Isusovih velikih propovedi. Svaka propoved je usredsređena na nebesko carstvo. Propovedi se mogu nabrojati na sledeći način:

 

1.                Propoved na gori, načela carstva (5-7).

Dužnosti vodećih ličnosti carstva (10).

2.                Parabole, priče o carstvu (13).

3.                Veličina i praštanje u carstvu (18).

4.                Dolazak carstva (24, 25).

 

Svaka od ovih pet propovedi je postavljena između pripovedačkih odseka koji opisuju Isusa “učeći … propovedajući  jevanđelje o carstvu, i isceljujući svaku bolest i svaku nemoć po ljudima” (4,23; vidi takođe 9,35; 11,1). Time su pet glavnih odseka u srcu Matejevog Jevanđelja jednaki u strukturi, pri čemu svaki pripovedački odsek obrađuje Isusovu službu, da bi zatim sledio poučni odsek kojim je izložena Njegova nauka.

 

Iako nijedna obrada strukture Matejevog Jevanđelja ne može adekvatno da odgovori na sva pitanja koja s njome u vezi mogu nastati, zapravo je već dovoljno rečeno da bismo razumeli da je prvo Jevanđelje zapravo pažljivo načinjeno i sastavljeno književno delo. Prelazimo na Matejeve glavne teme.

 

Glavne tačke Matejeve nauke

 

1. Jedna od najočiglednijih tema u Mateju je tvrdnja da su Isus i Njegova služba ispunjenje starozavetnih proročanstava.  Iako svi pisci Jevanđelja toj temi posvećuju određenu pažnju, Matej se izdvaja i predstavlja značajne događaje Isusovog života kao ispunjenja proročanstva.

 

U tu kategoriju spadaju Njegovo rođenje (1,23), mesto Njegovog rođenja (2,6), povratak s putovanja u Egipat (2,15), ubijanje male dece u Vitlejemu (2,17.18), Njegov boravak u Nazaretu (2,23), delo preteče (3,3), mesto obavljanja Njegovih najvažnijih aktivnosti (4,15.16), Njegova služba lečenja (8,17), Njegovo držanje u ulozi Božjeg sluge (12,17-21), neprihvatanje od Jevreja (13,14.15), Njegovo korišćenje priča u propovedanju svoje nauke (13,35), način kako je ušao u Jerusalim (21,4.5), Njegovo hvatanje (26,56) i cena Njegovog izdajstva (27,9).

 

Gornji tekstovi naglašavaju ispunjenje proroštva, a deset od njih su upotrebili glagol ispuniti.  Za Mateja je Isus — kao ispunjenje starozavetnog proroštva — bio obećani Mesija.

2.      Druga tema u Mateju je sâm Hristos. Kako je gore napomenuto, celo Jevanđelje usredsređuje pažnju čitaoca na Hrista:  najpre na Njegovu ličnost (1,1-4,16), zatim na Njegovu javnu službu (4,17-16,20) i na kraju na Njegovu smrt i vaskrsenje (16,21-28,20).

 

Matej govori o Isusu kao očekivanom Mesiji (1,16.18). Izraz, doslovno, znači “pomazanik”. Činjenica da će Onaj koji treba da dođe biti Sin Davidov tesno je povezana s idejom o Mesiji (1,1.16.17.20.25). Međutim, taj naziv je Jevrejima značio samo poreklo od Davida, a ne i nebesko biće (Jeremija 30,9; Jezekilj 34,23.24; 37,24; Osija 3,5). U judaizmu prvog veka bilo je prisutno i veliko očekivanje budućeg Mesije kao izbavitelja, i zbunjenost u pogledu precizne prirode Njegove misije.

 

Prema tome, od vrhunskog je značaja to što Matej o Isusu govori kao o “Emanuilu … s nama Bog” (,123). Mesija nije samo sin Avramov ili sin Davidov, nego božanski Sin Božji. Ta definicija će biti dominantna u Matejevom izlaganju Jevanđelja. Sâm Isus je ispunjenje Božjih obećanja. Tako je On pravi temelj svake vere u Boga.

 

Za Mateja je Isus ujedno i božanski Car. Od samog početka svog Jevanđelja Matej govori o Isusu kao osobi carske loze (1,1-17). Čak su i mudraci došli i tražili “cara judejskog” (2,2). Sâm Isus pred Pilatom prihvata titulu Cara (27,11). Jevanđelje se završava situacijom u kojoj Isus raspolaže božanskom carskom vlašću (28,18).

 

3.      Blisko povezana s idejom božanskog Mesije-Cara u Mateju se nalazi treća glavna tema — carstvo nebesko.  Središnji naglasak Jevanđelja nalazi se u “jevanđelju o carstvu” (4,23; 9,35; 24,14).

 

Radosna vest je što je Božja vladavina u istoriji došla u prisutnosti Hrista. Sve što nalazimo u Matejevom Jevanđelju se, na ovaj ili onaj način, odnosi na temu “carstva nebeskog”.

 

Treba napomenuti da nebesko carstvo Matej prikazuje istovremeno i kao sadašnje (12,28) i kao buduće (20,21; 24,1-25,46). Tako Isus ne samo što može da vlada u ljudskim životima u sadašnjem vremenu, nego će vladati na još potpuniji način u vreme svog Drugog dolaska.

 

4.      Tako dobijamo da nam eshatologija,  doktrina o Hristovom ponovnom dolasku na svršetku vremena, u Mateju pruža četvrti teološki akcent. Njegovo posebno interesovanje za eshatologiju može se videti na osnovu proširenja kojim on obrađuje temu u 24. i 25. glavi i u tekstovima u 13,24-30.47-53; 20,1-16 i 22,1-14.

 

Veliki deo Matejevog bavljenja eshatologijom odnosi se na ponašanje hrišćanina u svetlosti budućeg suda. Prema tome, kako to iznosi Matej, eshatologija nije značajna samo za razumevanje nego i za dimenziju sledbeništva.

 

5.      Ovo nas dovodi do petog naglaska u Mateju — etičke implikacije nebeskog carstva.  Matejevo Jevanđelje grčke reči za učeništvo koristi u većoj meri nego druga Jevanđelja. Učeništvo, sledbeništvo znači hodanje Isusovim stopama.

 

Matej jasno izražava da slediti Isusa znači ujedno i odbaciti stari način života i ponašanja i prihvatiti zakon nebeskog carstva. Ljubav i praštanje, koji su nekoga doveli u carstvo, on ili ona treba da prenese dalje svom bližnjem (7,12; 18,21-35).

 

Matej govori da se jevanđelje i etika ne mogu razdvojiti. Etika carstva je jasnim rečima izgovorena u Propovedi na gori (5,1-7,29). Ako je Učitelj uzeo krst i postao Sluga, onda to moraju i Njegovi sledbenici. Razapinjanje sebe i uloga sluge nalaze se u središtu etike carstva (10,38.39; 16,24-26; 20,26.27; 23,11.12). Ljudi donose odluke o tome kako će živeti svoj život (7,13.14.24-27).

 

6.      Misao o donošenju odluka dovodi nas do šeste teme u Mateju — realnost sukoba između nebeskog carstva i carstva zloga (13,31-43). Sukob počinje pokušajem beskrupuloznog Iroda da ubije Isusa, prelazi u kušanje u pustinji i kulminira u Getsimaniji i na Golgoti.

 

Matej iscrtava sukob duž tri glavne linije: (1) sukob sa jevrejskim vođama koji su Isusa na kraju ubili; (2) sukob s učenicima koji se bore s idejom da Isusa kao Gospoda mogu prihvatiti jedino verom i (3) sukob samog Isusa, koji se borio da prihvati smrt na krstu. Sva tri sukoba ulaze u razrešenje u Matejevim završnim poglavljima.

 

Svi Hristovi učenici moraju da se suoče s tim borbama i sukobima u svakom periodu istorije. Svi učenici se suočavaju s moralnim odlukama izloženim u Matejevom Jevanđelju. U sukobu između dobra i zla, pred svakog čoveka se postavlja mogućnost biranja između građenja na steni ili na pesku (7,24-27), između uskih i širokih vrata (7,13.14), između nebeskog carstva i carstva zloga.

 

7.      Sedma tema u Matejevom Jevanđelju je zauzimanje za spasenje neznabožaca.  Iako je prvo Jevanđelje pisano uglavnom za Jevreje, ono od svoje prve do poslednje glave izlaže osnov nade za sve ljude.

 

Mi tako u Isusovom rodoslovu u 1. glavi nalazimo nekoliko neznabošaca ženskog roda, mudrace s Istoka kao “vernike” u 2. glavi i Hristov veliki nalog o objavljivanju vesti jevanđelja celome svetu u završnim stihovima knjige. Osim toga, protkani kroz celo Matejevo Jevanđelje nalaze se stihovi koji pokazuju veru neznabožaca  i neznabošce koji su pozvani u carstvo (npr. 8,5-13; 15,21-28; 21,33-43; 22,1-10; 24,14).

 

8.      Osma stavka koju pominjemo u vezi s Matejevim Jevanđeljem je da je ono jedino u kojem se pojavljuje grčka reč za crkvu  (16,18; 18,17). Izvan toga, celokupno Jevanđelje je organizovano kao sredstvo podučavanja radi izgrađivanja hrišćanske zajednice.

 

9.  I poslednje, kao i u tri ostala Jevanđelja, vrhunac Matejevog Jevanđelja je Isusova smrt i vaskrsenje.  Prvi nagoveštaj te teme dat je u 12,40, ali Isusova smrt i vaskrsenje dominiraju narativom posle Petrovog priznanja u 16,16, da je Isus “Hristos, Sin Boga živoga”.

 

Pregled Matejevog Jevanđelja

 

I.                             Ličnost Cara (1,1 — 4,16)

A.                             Careve ljudske i božanske preporuke (1,1-25)

B.                             Carevo detinjstvo (2,1-23)

C.                             Carev preteča i pomazanje (3,1-17)

D.                             Carev ispit (4,1-16)

II.                            Proglašavanje Cara (4,17 — 16,20)

A.                             Carev rani period službe (4,17-25)

B.                             Načela carstva (5,1 — 7,29)

C.                             Demonstracija Carevog autoriteta (8,1 — 9,38)

D.                             Prenos Carevog autoriteta 10,1-42)

E.                              Različiti odgovori Caru (11,1 — 12,50)

F.                              Priče o carstvu (13,1-53)

G.                             Različite reakcije na Carevu nauku i čuda i Carevo povlačenje (13,54 — 16,20)

III.                           Carevo stradanje, smrt i vaskrsenje (16,21 — 28,20)

A.                             Prizori krsta i carstva (16,21 — 17,27)

B.                             Kvalifikacije za pravo građanstva u carstvu (18,1 — 20,34)

C.                             Carev povratak u Jerusalim (21,1-22)

D.                             Rasprave između Cara i jevrejskih vođa (21,23 — 23,39)

E.                              Razorenje Jerusalima, povratak Cara i dolazak carstva (24,1 — 25,46)

F.                              Zarobljavanje Cara, suđenje, smrt i vaskrsenje (26,1 — 28,15)

G.                             Careva poslednja zapovest (28,16-20)

 

< Sadržaj 1. Poglavlje >