< 12 Poglavlje Sadržaj

 

TRINAESTO POGLAVLJE

 

CARSTVO JE OSIGURANO:

CAREVA SMRT I VASKRSENJE

 

Matej 27,45 — 28,20

 

Sa ovim poglavljem smo došli na kraj našeg putovanja kroz Matejevo Jevanđelje. Autor nas je, polako ali sigurno, vodio do tri završna čina u svojoj drami: Isusova smrt (27,45-56), Njegov pogreb i vaskrsenje (27,57 — 28,15) i Njegov misionarski nalog učenicima (28,16-20). Prva dva čina pokazuju da je carstvo osigurano, dok treći postavlja pravac za rad Crkve koja će izrasti iz otkupiteljskog dela vaskrslog Isusa.

 

l Ulaženje u Reč

 

Dva puta pročitaj tekst u Mateju od 27,45 do 28,20, a onda obradi sledeća pitanja i vežbe. Neka ti pri ruci bude beležnica za Mateja.

 

1.                   Uporedi četiri Jevanđelja u onome što govore o Isusovoj smrti. Na čistom listu hartije u beležnici za Mateja načini četiri stupca. Navedi svaki element kojim Matej doprinosi našim saznanjima o tom događaju. Potom u druga tri stupca unesi informacije od drugih jevanđelista koje su dodatak Matejevom izveštaju.

2.                   Navedi mere predostrožnosti koje su bile preduzete u vezi sa obezbeđenjem Isusovog groba u 27,62-66. Potom navedi događaje koji su se zbili u jutro vaskrsenja u 28,1-15. U svetlu praznog groba objasni šta bi, po tvom mišljenju, mogao biti stvaran učinak mera predostrožnosti na mišljenje različitih kategorija ljudi koji su nešto znali o tim merama.

3.                   Nabroj elemente u 28,16-20 koji upućuju na Isusovu božansku prirodu. Takođe navedi i različite elemente u Isusovom slavnom nalogu. Kakve su dublja značenja svakog od elemenata? U jednom ili dva pasusa ukaži na odnos između događaja vaskrsenja i velikog evanđeoskog naloga.

 

 

 

 

 

l Istraživanje Reči

 

Careva smrt

 

Matej piše da je u vremenu između šestog i devetog sata na dan raspeća (od oko 12 u podne do 15 sati) Zemlja bila pokrivena tamom (27,45). Ta tama se ne može podvesti pod pomračenje Meseca, pošto je bio praznik Pashe i time, te večeri, vreme za pun Mesec. Tama je očigledno bila natprirodna. Tama se, u Starom zavetu, u više navrata dovodila u vezu sa sudom (vidi, na primer, Joilo 3,14.15; Isaija 5,30; 13,10.11). Imajući to na umu, verovatno najbolji način da shvatimo tamu iz 27,45, jeste da je posmatramo kao indikaciju Božjeg suda protiv greha koje je Isus poneo na krst.

 

Ta interpretacija se uklapa s onom koju je Isus, po svoj prilici podrazumevao kratko pred svoju smrt, kad je zavapio: “Bože moj! Bože moj! zašto si me ostavio?” Približavajući se času smrti, kao “otkup za mnoge” (20,28) i kao Onaj koji nosi grehe sveta (2. Korinćanima 5,21), On je obuzet osećanjem da ga se čak i Bog odrekao. Ali to osećanje odbačenosti nije i totalna beznadežnost. Konačno, On svog Oca i dalje oslovljava sa “Bože moj”. Pa ipak, ne treba da minimiziramo Isusovo očajanje. Konačno, On se nalazi u središtu pijenja “čaše” Božjeg gneva, koje se tako bojao u Getsimaniji (26,39-44).

 

Matej nam prenosi još samo jedan iskaz Isusa koji visi na krstu, ali nam čak ne kaže ni šta je to Isus rekao — samo da, pre nego što je umro, “opet povika iza glasa” (50. stih). Druga dva sinoptička Jevanđelja nam pružaju istu informaciju (Marko 15,37; Luka 23,46). Te reči nam daje jedino Jovan. Po Jovanovom pisanju, neposredno pre nego što je umro, Isus je uzviknuo: “Svrši se!” (Jovan 19,30).

 

Ovo je nesumnjivo najveća pojedinačna reč (jedna, kako je u grčkom) koja je ikada izgovorena. “To je uzvik”, napominje Vilijam Barkli, “čoveka koji je završio svoj zadatak; to je uzvik čoveka koji se borio i pobedio u borbi; to je uzvik čoveka koji je iz mraka prešao u slavu svetlosti i koji je uzeo krunu. … Isus je umro kao pobednik i osvajač, s uzvikom trijumfa na usnama” (Barclay, 2:408).

 

Isus je završio delo spasenja radi kojeg je i došao. Živeo je savršenim životom i sada svoj život predaje kao “otkup za mnoge” (20,28). Odmah zatim, Matej nam kaže da Isus “ispusti dušu” ili da je umro (277,50). Ovo je trenutak u kojem je zauvek zapečaćen, overen sotonin poraz. Bitka je dobijena.

 

Jedan od velikih vidljivih simbola te pobede i novog poretka stvari je što “zaves crkveni razdre se nadvoje od gornjega kraja do donjega” (51. stih). To cepanje zavese koja je odvajala svetinju od svetinje nad svetinjama u zemaljskom hramu označava dve stvari. Prvo, stari sistem ceremonija i žrtava koji je ukazivao (Kološanima 2,17) na Isusovu žrtvu na krstu, sada pripada prošlosti. Sada, pošto je stvarna žrtva prineta, ceremonijalni sistem je  odslužio svoju svrhu. Cepanje zavese od vrha do dna (pokazujući božansku intervenciju, pošto bi cepanje od  čoveka bilo učinjeno od dna prema vrhu), označava da čak ni Svetinja nad svetinjama u zemaljskom hramu više nije sveta. Ovaj događaj je potom prenesen na Nebo, gde će Isus služiti kao Poglavar sveštenički za one koji veruju u Njega (Jevrejima 8,1.2). Tako imamo drugo značenje cepanja zavese — da će verni odsada imati direktan pristup Ocu preko Isusove žrtve i Njegove službe na Nebu u vremenu posle vaskrsenja (Rimljanima 8,34; Jevrejima 4,15; 7,25; 10,19-22).

 

Cepanje zavese u zemaljskom hramu takođe se može gledati i kao predslika znatno ozbiljnijih događaja koji će nastupiti 70. godine n.e., kad će sâm hram biti razoren, u sklopu razorenja Jerusalima (24,2). Božansko cepanje zavese je početak ispunjenja Isusovih reči da se Jevrejima kuća zaista ostavlja pusta (23,38).

 

Drugi vidljiv simbol koji pokazuje da je sotonin poraz zapečaćen Isusovom smrću je veliki zemljotres, koji otvara mnoge grobove starozavetnih vernika. Matej piše da su, posle Isusovog vaskrsenja, i oni ustali u život i pokazali se mnogima u Jerusalimu (27,53).

 

Neki od posmatrača su snažno impresionirani načinom Isusove smrti i događajima oko nje. U jednoj takvoj grupi bio je rimski kapetan i nekoliko njegovih vojnika, koji ne samo što su se smrtno uplašili, nego su i uzviknuli: “Zaista ovaj bejaše Sin Božji?” (54. stih). Tako imamo da je svedočanstvo neznabožaca, tako snažno u 2. glavi Mateja i na više drugih mesta u prvom Jevanđelju, vidljivo i pred sâm njegov kraj. Za knjigu koja je pisana Jevrejima i za Jevreje, Matejevo Jevanđelje nesumnjivo može da kaže mnogo dobroga o veri neznabožaca. Taj akcenat će se ponovo oglasiti i u završnim stihovima ove knjige.

 

Prazan grob ili dan kada je umrla smrt

 

Autor R.T. Frans (Matthew, 402) ističe da je tekst od 27,57 do 28,20 baziran na kijastičkoj strukturi, u kojoj izveštaj o vaskrsenju ima ulogu dramatičnog epicentra:

 

27,57-61            Isus mrtav i sahranjen

27,62-66            postavljanje straže

28,1-10                 prazan grob i vaskrsli Gospod Isus

28,11-15            izveštaj stražara

28,16-20            Isus živ i neprikosnoven u vlasti

 

U kijastičkom književnom obliku (veoma uobičajenom u Bibliji), međusobno se uklapaju prva i poslednja tačka, druga i pretposlednja i tako dalje, tako da centralna tačka postaje središte. Tako i u našem tekstu, Isusovo vaskrsenje ima najviši mogući značaj. Isto se odnosi i na ostatak Novog zaveta. Bez vaskrsenja nema ni jevanđelja, ili radosne vesti. Vera Novoga zaveta se gradi na realnosti Isusovog vaskrsenja iz mrtvih. Prema Pavlovim rečima, vest jevanđelja je da “Hristos umre za grehe naše …, i da bi ukopan, i da usta treći dan” (1. Korinćanima 15,3.4). Malo kasnije Pavle ističe da “ako Hristos ne usta, uzalud dakle propovedanje naše, a uzalud i vera vaša. … A ako Hristos ne usta, uzalud vera vaša: još ste u gresima svojim” (1. Korinćanima 15,14.17). Kako je u Matejevoj kijazmi, tako je i u ostatku Novoga zaveta: vaskrsenje je centralna, središnja realnost, realnost na kojoj počiva sve ostalo.

 

Ipak, te realnosti nema u razmišljanju učenika sve dok se ne dogodi, iako ju je Isus predskazao pred njima u brojnim povodima tokom svoje službe (16,21; 17,23; 20,19; 12,40). Njihove misli su do te mere bile blokirane idejom Mesije koji dolazi kao Car-osvajač, da su u potpunosti zatajili kada je trebalo shvatiti Isusovu ulogu kao Sluge koji pati (vidi Psalam 22; Isaija 53). Stoga ih i Isusova smrt nalazi totalno nepripremljene i baca u jamu očajanja. Sati koje je Isus proveo u grobu Josifa iz Arimateje najmračniji su sati u životima učenika (stihovi od 57-61). Oni su izgubili svaku nadu, jer su zatajili kada je trebalo čuti i uhvatiti Isusovo obećanje da će vaskrsnuti trećeg dana.

 

Ali, zanimljivo je što nije svako zaboravio na predskazivanje vaskrsenja. Jevrejske vođe pamte, iako ne veruju da će se stvarno i dogoditi. Naprotiv, boje se da će učenici ukrasti telo i proglasiti vaskrsenje (stihovi od 62-64). U tom slučaju bi laž učenika o Isusovom vaskrsenju bila gora od Njegove laži, kojom je tvrdio da je Mesija (64. stih). Jevrejske vođe su do te mere uznemirene zbog mogućnosti obnavljanja kriznih okolnosti da preduzimaju korak bez presedana i krše sopstvene krute propise o suboti i odlaze u pohode Pilatu (nečistom neznabošcu) na svoj sveti dan, da traže postavljanje straže na Isusov grob (62. stih). Taj veliki prekršaj njihovog ustaljenog običaja upućuje na dubinu njihovog straha od prevare koju bi mogli da učine učenici.

 

Pilat, verovatno već premoren od svih događanja oko Isusa, odmah pristaje na saradnju s problematičnim vođama jer, kada ne bi sarađivao i telo  nestane trećeg dana, problem nikada ne bi bio rešen. Zato on jevrejskim vođama odobrava stražu da zapečati grob i da ga čuva (stihovi 65, 66).

 

Preduzimajući onakve mere predostrožnosti, ističe Leon Moris, jevrejske vođe su “učinile više nego što su bile svesne. Osigurali su situaciju u kojoj neće biti besmislenih priča kako su učenici ukrali telo, ako Isus u najavljeno vreme stvarno ustane iz mrtvih. Predostrožnost Njegovih neprijatelja samo će naglasiti istinu o Njegovom vaskrsenju” (Morris, Matthew, 732).

 

       Tekst u Mateju 28,1-10 dovodi nas u sâm događaj vaskrsenja. Niko od novozavetnih pisaca na opisuje stvarno događanje vaskrsenja. Naprotiv, iznose izveštaj o njegovom učinku duž tri pravca: prazan grob, uplašena straža i Isusovo susretanje s nekim od svojih sledbenika.

 

Posebno je značajno što u Matejevom pripovedanju događaja vidimo kako se prvo anđeo (5. stih), a kasnije i Isus, sreću najpre s dve žene. U prvom Jevanđelju su ove žene prvi među ljudima koji su bili svedoci vaskrsenja. To je značajna misao, kada razmišljamo o istorijskoj nepobitnosti izveštaja, pošto se u jevrejskom društvu žene ne prihvataju kao svedoci. Da je Matej izmišljao priču (za šta su ga neki optužili), teško da bi neko od njega očekivao da istakne svedočenje žena, ako je želeo da uveri svoju publiku iz prvog veka.

 

Isticanje žena takođe je zanimljivo jer time Matej ostaje veran prvoj glavi svog Jevanđelja, u kojoj je učinio redak korak uključivanja žena u Isusovu genealogiju. Na taj način žene u izveštaju o vaskrsenju potkrepljuju jednu od Matejevih velikih tema: u narod koji je Isus došao da izbavi ubrajaju se i žene i neznabošci i drugi predstavnici grupa odbačenih u jevrejskom društvu. Pojam “svoj narod” iz 1,21 je znatno širi nego što je tradicionalni judaizam bio voljan da prizna.

 

Žene su igrale određenu ulogu u hrišćanskoj službi već od samih početaka crkve. Mi ih u tekstu u 28,7-10 nalazimo kako dobijaju uputstvo da učenicima odnesu vest o vaskrsenju.

 

Isusovo vaskrsenje u nedelju i pojavljivanje anđela na različite načine deluju na različite ljude. Rimski stražari “od straha Njegova uzdrhtaše se … i postadoše kao mrtvi” (4. stih), dok se za žene stiče utisak da su u prvi mah bile iznenađene. Kasnije ih vidimo “sa … radosti velikom” kako trče da jave učenicima radosnu vest (8. stih).

 

Svaki vernik koji shvata značaj vaskrsenja biće ispunjen radošću, zato što je to Isusova pobeda nad smrću. Konačno, ona je nagoveštaj umiranja same smrti. Vaskrsenje je slavna pobeda Boga Oca i Isusa nad sotonom i silama i moći smrti. Vaskrsenje pokazuje da Bog zaista vlada događajima. Izvan svoje kosmičke dimenzije, Isusovo vaskrsenje deluje kao garancija da će, prilikom Njegovog drugog dolaska, vaskrsnuti svi oni koji su umrli verujući u Njega (vidi 1. Korinćanima 15,20-23.51-55; 1. Solunjanima 4,16).

 

Isusovo vaskrsenje je ključ razumevanja Novog zaveta u delu od Dela apostolskih do Otkrivenja. Njegovu sramnu smrt učenici su shvatali kao sve drugo, samo ne kao pobedu. Naprotiv, u njoj su videli javni poraz i odbacivanje onoga što je tvrdio. Da Isus nije vaskrsao u život, hrišćanstvo bi završilo u onom palestinskom grobu.

 

Bez vaskrsenja hrišćanstvo ne bi imalo šta da ponudi svetu, osim nekoliko lepih ideja. Ali s činjenicom vaskrsenja, učenici su postali preobraženi ljudi, koji se više nisu bojali jevrejskih i rimskih vlasti. Naprotiv, postali su neustrašivi “krstaši” koji će na sve strane nositi vest jevanđelja. Srž njihovog propovedanja u knjizi Dela apostolska bila je: Vi ga … “prikovaste i ubiste. Kojega Bog podiže, razdrešivši sveze smrtne” (Dela 2,23.24; vidi takođe 3,15; 4,10 itd.).

 

Upravo tu slavnu istinu je, po onome kako su bile upućene, (iz teksta u 28,7-10) trebalo da žene prenesu učenicima. Isus dodaje da žene učenicima takođe treba da prenesu uputstvo da se nađu s Njime u Galileji (10. stih), kako je On prorekao u 26,32. S tim susretom Matej će završiti svoje Jevanđelje. Ali pre toga mora da se pozabavi izveštajem stražara o poseti anđela i praznom grobu.

 

Prazan grob se pokazao kao problem kako za rimske stražare tako i za jevrejske vođe. Prvi potez vojnika je slanje poslanika u Jerusalim da odnesu jevrejskim vođama izveštaj o onome što se dogodilo. Paradoksalnost izveštaja je u tome, što upravo oni ljudi koji su predviđali prevaru od  Isusovih sledbenika (27,63.64), ovom prilikom sami čine prevaru, ne bi li nekako prikrili činjenicu o vaskrsenju. Još više zapanjuje podatak da oni stražarima nalažu da ispričaju baš tu priču o krađi tela, o onome što su imali zadatak da spreče (28,13). Jevrejske vođe su u očajanju bile spremne na svaki potez, da idu bilo dokle, ne bi li prikrili neumitne činjenice.

 

Vojnici su takođe u velikoj neprilici. Njihov osnovni problem je što nemaju leš koji su, po naređenju, morali da sačuvaju. Reći da su zaspali, ne bi mnogo poboljšalo njihovu situaciju. Spavanje na straži se najoštrije kažnjavalo, možda čak i smrću. Ali alternativa davanju izveštaja svojim pretpostavljenima o telu koje je nestalo, ionako bi im donela teško kažnjavanje, pošto bi to značilo priznanje s njihove strane da nisu uspeli da izvrše svoju dužnost. Svakako, mogli su i da kažu istinu. Ipak, koji bi rimski oficir verovao u neprihvatljivu priču o anđelima, zaslepljujućoj svetlosti i vaskrsenju?

 

Sve u svemu, vojnicima je izgleda bilo najbolje rešenje da prihvate ono što su im rekle jevrejske vođe i da na taj način izbegnu, ili bar odlože, kaznu. Potez u tom pravcu oslađen im je mitom od “dovoljno novaca” [velike sume novca] (12. stih) i obećanjem jevrejskih vođa da će “umiriti” Pilata (koji će ubrzo napustiti grad i uputiti se u svoju rezidenciju u Ćesariji i time verovatno neće ni čuti za problem) ako izveštaj dođe do njegovih ušiju (14. stih).

 

Matej piše da su se vojnici složili s ovom prevarom. I tako, beleži Matej, “razglasi se ova reč po Jevrejima i do danas” (15. stih). Stvarna je činjenica da je priča nastavila da kruži još dugo nakon smrti ovog apostola. Justin Martir (oko 100-165 n.e.) priča da su sredinom drugog veka Jevreji još tvrdili da su učenici ukrali telo (Dialogue With Trypho, 108).

 

Razume se, jevrejske vođe i nisu stvarno imale mnogo opcija na raspolaganju. Konačno, ili će se držati laži, pokazati telo kao dokaz, ili verovati u Isusovo vaskrsenje. Poslednja alternativa je bila neprihvatljiva. I tako, pošto nisu mogli da pokažu telo, morali su da se posluže lažju.

 

Careva poslednja zapovest i obećanje

 

Matejev završni pasus (stihovi od 16-20) prikazuje vaskrslog Isusa koji se sreće sa svojim učenicima u Galileji. Taj susret je bio jedan od po značaju najdalekosežnijih događaja u istoriji hrišćanstva. O tome kaže Šerman Džonson: “Rezultati ove kratke scene bili su neprocenjivi za život hrišćanske crkve. Nijedan drugi deo Biblije, uz mogući izuzetak Poslanice Rimljanima, nije više doprineo da hrišćani dobiju viziju crkve celoga sveta. Taj tekst ih je poslao svim narodima, da nose vest spasenja u Hristu, koja za sebe vezuje odgovornost i prednost poslušnosti Njegovim rečima” (Johnson, 7:620).

 

Zapazićemo nekoliko stvari u Matejevom poslednjem pasusu. Prvo, jedanaest učenika se klanjaju Isusu (17. stih), kao što su učinile žene u 9. stihu. Klanjanje je razumljiva reakcija onih koji sada uviđaju da je Isus, s kojim su se družili tri i po godine, pobedio samu smrt i sada ponovo živi. Oni sada potpunije shvataju šta Njemu znači što je Božji Sin.

 

Drugo, Isusu je data “svaka vlast na nebu i na Zemlji” (18. stih). Vlast, autoritet, ili ovlašćenje bila je jedan od značajnih predmeta u celom Matejevom Jevanđelju (7,29; 9,6.8; 21,23), dok je vladavina svetom bila tema trećeg iskušenja, kad je sotona Isusu ponudio “sva carstva ovoga sveta i slavu njihovu”, ako samo padne i pokloni mu se (4,9.10). Međutim, Isus je izabrao put krsta, jedini pravi put ka sveopštoj vladavini. Zahvaljujući svom pobedonosnom životu, smrti i vaskrsenju On je dobio “svaku vlast na nebu i na Zemlji” (18. stih), za vlast nad “svim narodima” (19. stih) za sva vremena (“u sve dane”, 20. stih). Isus je i zaista Gospod.

 

Treće, Isus svoju vlast, svoje ovlašćenje, delegira svojim sledbenicima s izričitim ciljem da ih osposobi da pođu po celome svetu, da učine učenicima sve narode i da ih krštavaju. U prvom Jevanđelju učenik je istovremeno i učenik i sledbenik. Time Isus ne samo što daje nalog svojim učenicima da poučavaju druge teoretskoj istini o carstvu, nego i poslušnosti svemu što je On zapovedao (stihovi 19, 20). Biti učenik u Mateju nikada nije značilo samo veru ili znanje. Ne, prvo Jevanđelje je uvek iznova naglašavalo poslušnost Božjoj volji u stvarima praktičnog života (vidi, na primer, 7,21; 25,31-46). Isus ne samo što upućuje svoje učenike da poučavaju druge, nego od njih očekuje i da krštavaju u “ime” (singular, što upućuje na osnovno jedinstvo Božanstva) Svetog Trojstva (19. stih). Zapovest o krštavanju nalazimo aktiviranu, pretvorenu u praksu u najranijim zapisima crkve posle Isusovog vaznesenja. Tako imamo Petra koji na dan Pedesetnice usrdno poziva svoje slušaoce da se “pokaju” i da se “krste” (Dela 2,37.38).

 

Četvrto, Isus će svojom prisutnošću biti sa svojim sledbenicima uvek, “u sve dane do svršetka veka” (20. stih). I tako se Matejevo Jevanđelje završava jednom od slavnih tema iz prvog poglavlja — Isus je i dalje “s nama Bog” (1,23).

 

Peto, i druga tema iz Matejevog prvog poglavlja je internacionalni obim, domet jevanđelja. Ograničenje postavljeno učenicima u 10,5.6, da propovedaju samo Izrailju, sada je uklonjeno. Poruka vaskrslog Hrista treba da se propoveda “svim narodima” (19. stih). Taj internacionalni element prvi put nalazimo u rodoslovu prvog poglavlja i u izveštaju o obožavanju od  mudraca u drugom poglavlju.

 

Tako vidimo da je Matejevo Jevanđelje jedinstvena knjiga, u kojoj se više tema provlače kroz njegovih dvadeset i osam poglavlja. Došli smo na kraj, ali, jesmo li? Ne baš. Isus čini da to zvuči ko početak. Iako je tačno da je Njegova lična služba završena, tačno je i to da sveopšta služba Njegove crkve u poučavanju ljudi ima svoj početak u tekstu u 28,16-20. Njegovi sledbenici imaju zadatak da idu po celom svetu, da propovedaju vaskrslog Spasitelja, koji je došao da “izbavi svoj narod od greha njihovih” (1,21). U Matejevom Jevanđelju kraj je u stvari — početak.

 

l Primena Reči

 

1.                   Jesam li u potpunosti iskoristio otvoreni put u Božju prestonu dvoranu, omogućen Isusovom smrću i Njegovom službom kao mog ličnog Poglavara svešteničkog? Na koji način sam maksimalno iskoristio tu svoju prednost? Na koji način bih mogao da obogatim svoje iskustvo?

2.                   Šta meni znači Isusovo vaskrsenje? Na koji način ono informiše, snaži i usmerava moj svakodnevni hrišćanski život i moju nadu u večnost?

3.                   Isusove poslednje reči u prvom Jevanđelju meni kao hrišćaninu-pojedincu nalaze se u velikom evanđeoskom nalogu. Na koji način mogu različite zapovesti i obećanja tog naloga da potpunije primenim u svom svakodnevnom iskustvu? Koje posebne aktivnosti bi Bog želeo da pokrenem ili da u njima učestvujem, kao svoj odgovor na Isusovu veliku žrtvu za mene?

 

l Istraživanje Reči

 

1.                     Uz pomoć konkordancije istraži kako su učenici protumačili Hristovo vaskrsenje. Potraži sve tekstove na tu temu u Novom zavetu. Napiši jedan pasus o tome šta je ono značilo kako za njihovu teologiju, tako i za njihove lične živote. Tvoje proučavanje će se obogatiti ako razmišljaš o kontrastu života učenika pre i posle vaskrsenja, kako je izloženo u Jevanđeljima i u knjizi Dela apostolska. Napiši jedan pasus o tom kontrastu. Svoje tvrdnje potkrepi konkretnim biblijskim tekstovima.

2.                     U Mateju 28,1-10 čitamo da je Isus ustao prvog dana sedmice (naša nedelja). Neki tvrde da je Njegovo vaskrsenje razlog za svetkovanje nedelje umesto biblijskog dana odmora (naše subote). Uz pomoć konkordancije potraži svaki citat koji govori o prvom danu sedmice u Novom zavetu. Upiši ih sve u svoju beležnicu za Mateja. Uz svaki citat upiši po nekoliko rečenica o onome šta se na osnovu teksta može saznati o prvom danu sedmice. Koliko od njih preporučuje svetkovanje nedelje kao znak sećanja na vaskrsenje? Možeš li da se setiš novozavetnog simbola koji je Bog dao kao znak sećanja na Isusovo vaskrsenje? U kontekstu ovog poslednjeg pitanja možda bi bilo korisno da pročitaš tekst u Rimljanima 6,1-11. Kakvu svetlost taj tekst baca na taj problem?

 

l Za dalje proučavanje Reči

 

1.                   Radi opšteg uvida, vidi EGV, DA, 741-835.

2.                   Radi korisnog proučavanja teme Hristovog vaskrsenja, vidi M.C. Tenney, The Reality of the Resurrection.

3.                   Radi značajnog uvida u dublji smisao velikog evanđeoskog naloga, vidi M. Warren, I Believe in the Great Commission.

 

< 12 Poglavlje Sadržaj