< Sadržaj 1. Poglavlje >

 

UVOD

U posljednjih nekoliko godina osobita se pozornost po­svećuje braku, bračnim odnosima, obitelji te odgoju djece i mladeži.

Sve je više specijalista u tom području: psihoterapeuta, liječnika, sociologa, teologa, političara. Svi se oni bave pitanji­ma i problemima braka i bračnih odnosa.

Teolozi preporučuju povratak starim moralnim vrijedno­stima, političari nude potporu ili odbijaju iznositi svoje stavo­ve. Sociolozi predlažu modele i stilove nekog novog, suvreme­nog života koji dosad nije nigdje objavljen, a psihoterapeuti pak predlažu da se problemi u braku i bračnim odnosima rješavaju liječenjem emotivnih bolesti koje su, po njima, uzrok problema.

Međutim, sve je više rastava, a sukobi i krize u braku sve su oštriji. Naširoko se vode rasprave o lakomislenim postupci­ma mladeži, smislu braka, planiranju obitelji, nasilnom preki­du trudnoće, problemima preranih spolnih veza i njihovim posljedicama.

Kako možemo znati prave odgovore na razna pitanja s ovog područja i koji je put najbolji u rješavanju problema u braku i obitelji? Što odgovoriti mladima na njihova sve otvore­nija pitanja?

“Živimo u vrijeme razuzdanosti, kada se i staro i mlado ponosi grijehom. Ako naša mladež ne bude pod svetom za-štitom, ako nije utemeljena na dobrim načelima, ako ne po­svećuje veću pozornost izboru svojih drugova i literature ko­jom hrani svoje srce, ona će podleći utjecaju društva koje je isto tako pokvareno kao stanovnici Sodome...” (PMK, str. 53)

Mladi se stoga moraju pripremati da utemelje dom i obi­telj u kojoj Bog može boraviti, a oni u braku trebaju steći pouke koje će im pomoći u dosezanju božanskog ideala. Stara je i velika istina da opći napredak zajednice uvelike ovisi o napretku doma i stanju unutar obitelji.

“Ako postoji neki predmet koji treba mirno i nepristrano razmotriti, onda je to predmet braka...” (TSD, 59)

Napomena: Biblijski su tekstovi uglavnom citirani iz Bib­lije u izdanju “Kršćanske sadašnjosti” iz Zagreba.

 

< Sadržaj 1. Poglavlje >