< Predgovor Sadržaj 2. Poglavlje >

 

1. NAŠ SVIJET DANAS

 

Brzina! Napredak! Rekordi!

            Te tri riječi upućuju na samu bit našeg doba. Tisućama godina ljudska su bića živjela u uvjetima koji su, u glavnim crtama, ostajali nepromijenjeni. Tjelesna snaga čovjeka, kotač, kola i tegleća životinja određivali su ritam života. Ali je već stotinu i pedeset godina čovječanstvo prisiljeno da se stalno sučeljava s neviđenim preobražajima. Vijek tehnike iz trena u tren mijenja lice naše Zemlje. Prevelik napredak ubrzava tijek povijesti, ruši stare ideale mnogobrojnih stoljeća i navodi naše suvremenike da u znanosti vide jamca mira i blaženstva.

            Na pragu trećeg tisućljeća ljudsko se znanje udvostručuje svakih pet godina. Dok je 1300. godine čuvena pariška knjižnica na Sorboni brojila jedva 1338 djela, danas je ljudima žednim znanja koji posjećuju impresivnu "Kongresnu biblioteku" u Washingtonu D.C., u SAD na raspolaganju 98 milijuna knjiga i časopisa. Sad je moguće pohraniti šesnaest milijuna informacija u memorijski čip ne veći od nokta! U takvim uvjetima nema mjesta iznenađenju što prvi put u svojoj povijesti čovjek ne trpi od nedostatka znanja, već od njegove prekomjernosti.

 

Polet znanosti, ponos naše epohe

            U znanosti je doista ostvaren vrtoglavi napredak. Jedva da je prošlo nešto više od jednog stoljeća otkako je Theodor Billroth izvršio svoj prvi kirurški zahvat na želucu. Međutim, već danas se medicinska znanost krupnim koracima približuje granici koju je ljudskom biću moguće i dopušteno dosegnuti. Ubrzan razvoj metode transplantacije organa pretvara tijelo pokojnika u pravo skladište bioloških rezervnih dijelova! Presađuju se bubrezi, jetra, srce, i veliki broj tih operacija na putu je da postane rutinskim. Najvatreniji pobornici napretka razmišljaju čak i o transplantaciji mozga.

            Prošlo je stoljeće i pol kako je engleski fizičar Dalton s mukom nastojao srediti svoja prva teorijska znanja o atomu. U naše doba, znanstvenici bez ikakve muke vrše fisiju i fuziju atomskih jezgri; oni rastaču tvar i oslobađaju energiju koja će, po mišljenju jednih, pretvoriti našu Zemlju u raj, a prema drugima, načiniti od nje nesagledivo groblje.

            Godine 1781. William Herschel otkrio je planet Uran uz pomoć teleskopa vlastite izrade. Kad se steknu atmosferski uvjeti, taj planet, udaljen od Sunca 2 870 milijuna kilometara, može se sa Zemlje razaznati golim okom. Herschel ga je smatrao kometom. Danas, pak, astronomi su u stanju istraživati dubine kozmosa. Teleskop "Hubble Space" koji, montiran na satelitu, plovi svemirom na 590 km iznad Zemlje, do te je mjere usavršen da je njime moguće snimiti miša na udaljenosti od 700 km. Jedan od najvećih teleskopa na svijetu, iz Mount Palomara u Kaliforniji, s objektivom čiji promjer iznosi više od pet metara, može uhvatiti svjetlosti koliko milijun ljudskih očiju, odnosno šesnaest tisuća puta više od prvog Galilejevog teleskopa s promjerom od svega 40 milimetara.

            Osmatranja sa supersatelita KH-12 tako su precizna da omogućuju čitanje naslova novinskog članka na Zemlji. Napokon, sa satelita "Elint", koji kruži oko Zemlje na visini od 36 000 km, mogu se slušati poruke sa džepnih aparata za vezu!

            Godine 1812., najveća američka pobjeda u ratu protiv Engleza izvojevana je petnaest dana nakon potpisivanja mira između tih dviju zemalja. Do toga je došlo zato što su vojni šefovi neprijateljskih strana nastavili boriti se, neobaviješteni o onome što se dogodilo. Danas se na čitavom planetu veza između kontinenata održava telefonom, telefaksom, radiom i televizijom. Prva televizijska emisija na svjetskoj razini, emitirana 25. lipnja 1967. godine, uvela je globalni televizijski sustav koji svatko od nas, pri kraju dvadesetog stoljeća, smatra sasvim uobičajenim.

            U 16. stoljeću, Magelanu i njegovoj posadi trebalo je tri godine da na jedrenjacima oplove svijet. U viktorijansko doba isti pokušaj izveden je za 78 dana. U dvadesetom stoljeću zrakoplov na mlazni pogon "zatvori krug" za nešto više od dva dana, dok je astronautu za to potrebno samo sat i pol.

            Prvi prijelaz preko Atlantika parobrodom "Savannah" trajao je 29 dana. Sila pare korištena je samo kad nije bilo vjetra, jer se u brodska skladišta nije moglo smjestiti dovoljno ugljena za cijelo putovanje. Suvremeni "Savannah", prvi trgovački brod na atomski pogon, može prijeći 480 000 km s 59 kilograma goriva U-235. U stanju je ploviti morima tri godine bez dodavanja pogonskog goriva.

            Sedamnaestog prosinca 1903. godine, suvremeni čovjek ostvario je svoj dugogodišnji san: da se vine u zrak! Podsjetimo se da se toga dana, na svome letećem stroju, Orville Wright uspio, pri brzini od pedeset kilometara na sat, zadržat u zraku dvanaest sekundi. Čovjek je mogao letjeti! Danas nam taj početak djeluje jako skromno...

            Dvadesetog srpnja 1969. godine došao je na red još jedan "ludi san" čovječanstva, ostvarila se stoljetna čežnja: čovjek je stupio na Mjesec! Milijuni gledatelja na svojim malim ekranima promatrali su kako Neil Armstrong gazi po tlu Zemljinog satelita, i čuli kako izgovara povijesne riječi: "Ovo je samo mali korak za čovjeka, ali veliki za čovječanstvo!"

 

Širenje ratova – prokletstvo našeg planeta

            Poslije tog uzbudljivog nabrajanja izuzetnih događaja, nameće se pitanje: je li sve to doista pridonijelo ljudskoj sreći? Evo, tim povodom, komentara Sylvije Fanti, doktorice medicinskih znanosti: "Po mom uvidu, nikada čovječanstvo nije doživjelo takvu epidemiju pokušaja samoubojstava među visokim političkim i religioznim ličnostima. Ranije se rijetko zamjećivala, a danas je veoma izražena i vidljiva patnja ljudskih bića, koja, ako nemaju cilja pred sobom, postaju dezorijentirana, izgubljena i beznadna. Nikada, na primjer, alkoholizam nije bio toliko rasprostranjen, niti su seksualni delikti bili tako brojni kao u naše vrijeme." Tehnika nije ojačala moralne snage pojedinca; naprotiv, lišila ga je duše, tako da je on na dobrom putu da postane robotom među robotima. Dosad se većina znanstvenih otkrića stavljala u službu rata, tog velikog neprijatelja ljudskog roda. Oružani sukobi, na nesreću, oduvijek su važili za "uobičajene događaje" povijesti. Ipak, od prvog svjetskog rata oni su sasvim izmijenili svoj lik. Plaćenik vojske Karla Petog, ukoliko bi ponovno došao na svijet dvije ili tri stotine godina kasnije, ne bi se osjetio posvema otuđenim među vojnicima Friedricha Velikog ili Napoleona. U to doba ratnici su još uvijek dolazili na bojno polje pješice ili na konju, kao što su to, uostalom, činili i vojnici Aleksandra Velikog. Više stoljeća, usprkos zastrašujućoj pojavi pušaka i topova, poprišta vojnih operacija ostajala su relativno sužena.

            Ali jao, ti podaci će se naglo i iz korijena mijenjati. Ratovi i pripreme za rat nisu više ono što su nekada bili. Tehnika je poremetila prirodu i način sukobljavanja. Čak je i zrak postao mjestom nemilosrdnih borbi. Na kopnu su se bojišnice protezale tisućama kilometara; ratni požar zapalio je čitave kontinente; bačeni jedni protiv drugih, milijuni vojnika su ginuli. Flote, opremljene radarima, uzajamno su se uništavale a da nisu vidjele neprijatelja ni dalekozorom a kamoli golim okom. Rakete iz stratosfere izazivale su užas širom svjetskih metropola, a tisuće bombi sustavno su rušile brojne gradove i uništavale njihove stanovnike.

            Samo u jednoj bici vođenoj tijekom Prvog svjetskog rata nastradalo je više vojnika nego tijekom čitavog Napoleonovog pohoda na Rusiju, dok se ukupan broj ubijenih popeo na deset milijuna. Međutim, to je tek polovica od izginulih ratnika tijekom Drugog svjetskog rata, kada su gubici (riječ je o vojnicima, građanima i zarobljenicima) iznosili pedeset sedam i pol milijuna žrtava. Usporedbe radi, navedimo da je u oružanim sukobima 19. stoljeća bilo ukupno oko tri i pol milijuna mrtvih.

            Otada je napredak postignut u ratnoj tehnici bez presedana u ljudskoj povijesti. U slučaju nuklearnog sukoba bio bi doveden u pitanje čak i opstanak naše civilizacije. Bomba bačena na Hiroshimu, koja je izazvala smrt 80 000 osoba, odavno je postala muzejskim predmetom: supersile bi mogle, u slučaju općeg sukoba, nanijeti početni udar čiji bi učinak bio ravan učinku 800 000 takvih bombi! Samo jedna atomska podmornica mogla bi uz pomoć svojih raketa s višestrukim eksplozivnim glavama sravniti sa zemljom dvije stotine neprijateljskih gradova. Ukratko, eksplozivna snaga, ekstremna toplina i radioaktivno zračenje izazvani svjetskim atomskim ratom, vjerojatno bi značili kraj čovječanstva. Srećom, i sami političari svjesni su te realnosti. "Ljudski rod", izjavio je Michail Gorbatschow još prije više godina, "samo što nije prešao granicu poslije koje povratak više nije moguć. On odsad oscilira između biti ili ne biti."

 

Nove i užasne opasnosti

            Međutim, dok "ravnoteža straha i interesa" trenutačno onemogućuje atomsko uništenje, nove užasne opasnosti koje su do prije jedva nekoliko desetljeća spadale u oblast znanstvene fantastike već prijete čovječanstvu. Galopirajući demografski rast očitno nam pokazuje da više života znači i više smrti i da napredak istodobno sadrži blagoslov i prokletstvo, moć i nemoć, nadu i strah.

            Pristaše napretka zapravo još uvijek vjeruju da će, zahvaljujući računalima, robotici, genetskoj tehnologiji, osvajanju kozmosa i mirnodopskom korištenju atomske energije, na kraju krajeva ipak biti moguće stvoriti "lijepi i nov svijet" o kome sanjaju. S druge strane, brojni znanstvenici nas opominju da se svjetska katastrofa u vidu atomskog rata, od koga čovječanstvo strepi desetljećima, može ipak sručiti na nas, ali u drukčijem vidu. Oni podsjećaju na ozbiljne štete nanijete ekološkoj ravnoteži, na klimatske promjene do kojih je došlo na Zemlji, na ubrzan porast broja novorođenčadi i na glad. Neki od tih znanstvenika misle da su trenutačno uvjeti na zemlji posljedica nezaobilaznih prirodnih zakona; drugi pak ističu činjenicu da suvremena ekološka kriza predstavlja "moralni problem" jer "čovjek je, odsad pa nadalje, u stanju uništiti samoga sebe".

            U vrijeme kad su se još mnogi među nama podrugljivo smješkali pri spomenu mogućnosti kriza izazvanih demografskim rastom, prve raščlambe članova Rimskog kluba zaključju se moralno osjenčenim apelima, jer – tvrdili su njihovi autori – "veliki problem ovog svijeta jest nedostatak ljubavi, razumijevanja i solidarnosti".

            To uvjerenje uvelike je prisutno i danas. Čovjek shvaća da nagomilavanje znanja ne služi ničemu ako nema mudrosti da se ono na odgovoran način primijeni u praksi, ili da se pak odustane od njegove porabe ako se pokaže opasnom. No mudrost se nalazi jedino u Onome koji je njezin izvor; u Stvoritelju i Davatelju svakoga života. Pisac Alexsander Solschenizyn s pravom je rekao: "Svi pokušaji da se nađu rješenja za probleme našeg vremena ostajat će uzaludni ako se ljudsko biće ne vrati Onome koji je sve stvorio."

            Neposredno pred svoju smrt Hoimar von Ditfurth, poznati njemački znanstvenik, popratio je mračne prognoze o sudbini naše Zemlje ovom porukom nade: "Jedino oživotvorenje pouka iz Besjede na Gori može zalutalo čovječanstvo vratiti na pravi put; ali ne preostaje nam još mnogo vremena za to."

 

< Predgovor Sadržaj 2. Poglavlje >