Autor Tema: cimet, da li?!  (Pročitano 9997 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Srna

• Jr. Member
cimet, da li?!
« poslato: Januar 12, 2007, 14:00:50 »

Da li oni koji su dooobro upuceni u zdravu ishranu i zdravstveni zakon znaju  nesto vise o cimetu???
Cini mi se da sam negde kod EW procitala (u savetima) da ga ne treba konzumirati...
A, opet, znam da ga mnogi hvale, stavljaju u kolace, kazu da je odlican za kojekakve bolesti..
E, pa, sad...
Kako stvari stoje???

:comp:

Van mreže stankili

• Sr. Member
Odg: cimet, da li?!
« Odgovor #1 poslato: Januar 20, 2007, 15:17:11 »
Zaobidji imet,i svrati negde na coca colu,jer kao sto rekoh....:nista zdravije od coca cole nema.... :dancing:

Van mreže Rale

• Newbie
  • *
« Odgovor #2 poslato: Januar 26, 2007, 09:23:48 »
Pozdrav svima na forumu od mene isa zeljom da vam cimet ne bude mnogo u upotrebi a za decu skoro NIKAKO u upotrebi!

Nije dobar za svakodnevnu upotrebu vec redje i u manjoj kolicini onako tek za miris ...

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #3 poslato: Januar 26, 2007, 09:30:26 »
Dobrodosao, Rale!  :happy:

Jel moze malo detaljnije zasto cimet nije dobar? Ja ga ne koristim osim kad pravim pitu sa jabukama. Tu je prosto nezaobilazan.
What a day that will be!

Van mreže Rale

• Newbie
  • *
« Odgovor #4 poslato: Januar 26, 2007, 10:26:04 »
E, neznam sad vise sta je bilo,da ne kazem nesto netacno.
Inace bila je jedna emisija o zdravlju, i tu se govorilo o cimtu ,ukljucio sam se pred kraj ,ali toliko da cujem kao neki zakljucak :da se ne koristi mnogo, pogotovu za decu je dosta los.
Kad budem opet naleteo na slicno zabelezicu ciaoo.

Van mreže Shinhan

• Member
  • Full Member
  • *
  • Adventista
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2007, 05:38:22 »
Uzeo sam ja da pročitam na Wikipediji malo o ovome.

Naime, postoje 3 biljke koje se obično zovu "cimet". To su Cinnamomum verum (pravi cimet ili cejlonski cimet), Cinnamomum aromaticum (Cassia, indonežanski cimet, lažni cimet) i Cinnamomum burmannii. Kod cejlonskog cimeta se koristi samo tanka unutrašnja kora stabla biljke. Kasija ima mnogo tvrđu i deblju koricu i sadrži MNOGO više "Coumarin"-a nego cejlonski cimet. Većina prodavnica u americi prodaje kasiju.
Kasija se u kini smatra i jednim od 50 esencijalnih lekovitih biljaka i ima mnoga lekovita svojstva (uključujući i smanjivanje visokog pritiska). Evropske zdravstvene organizacije su rekle da se mora paziti na količinu unosa kasije jer je toksičan u velikim količinama zbog kumarina.

E sad, o kumarinu:
Kumarin se obično nalazi u duvanu i veštačkim zamenama za vanilin, ali je njegovo korišćenje kao dodatka hrani zabranjeno u mnogim državama još od sredine dvadesetog veka jer je osrednje toksičan jetri i bubrezima sa LD50 od 275 mg/kg (što je dosta malo u poređenju sa drugim stvarima). Iako je samo osrednje štetan ljudima, kumarin je jak protiv pacova i miševa.

Uglavnom, pravi cimet ima mnogo tanju koru, lako se melje (jer je krt) i mnogo je manje štetan po zdravlje. Kasija je mnogo češća, ima debelu koru, ne može se lako samleti i ima veće količine kumarina. Naravno, u samlevenom obliku se nemogu lako razlikovati.

U Bibliji spominju je oba začina. Recimo, u 2. Mojsijeva 30:23 Mojsiju je naređeno da koristi i slatki cimet (kinnemon besem) i kasiju (qesia, kiddah) zajedno sa mirtom, slatkim kalamusom (keneh bosem, sweet cane, Acorus calamus) i maslinovo ulje da napravi sveto ulje kojim će posvetiti kovčeg od zaveta. U prevodu Daničića spominju se smirna (mirta), cimet mirisavi, iđirot, kasija i ulje maslinovo.
Znači, u prošlosti su razlikovali kasiju i cimet, a sada ih mešaju (jer je kasija jeftinija nego pravi cimet).

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2007, 06:01:09 »
Znači što skuplje to bolje!

Ja sam juče pravila burek od jabuka, ali naravno upotrebila sam cimet, jer kako kaže Nataša, kakav je kolač od jabuka bez cimeta? :?:
"I vidjeh da je bolja mudrost od ludosti,  kao što je bolja svjetlost od mraka."  Propovednik 2,13.

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #7 poslato: Januar 27, 2007, 06:09:33 »
imet

Drugi nazivi: kaulin, cimit
Latinski naziv: Cinnamomum Zeylanicum
Engl. cinnamon

Opis biljke: uspeva u tropskoj Aziji (Cejlon, Šri Lanka) te u Indiji i Indoneziji.Kod nas se nalazi samo kora ili u obliku praška.Spominje se 2800 godina p.n.e. U prošlosti je cimet bio skup kao zlato.Postoje stotine vrsta i podvrsta cimetove biljke.Kao začinske, koriste se dve vrste: cejlonski i cimet kasija, poznat kao kina-cimet, koji potiče iz Burme.U Evropi se upotrebljavaju obe. Cejlonski cimet stiže u prodavnice u štapicima i ima nežniju i prijatniju aromu, a ukus mu je ljuto oštar, slatko-peckav, ni opor ni sluzav.Sadrži 1,5 do 4 procenta eteričnih ulja.Najbolje vrste kina-cimeta mirišu oštrije, a ukus im je peckavo ljut i sladak dok je hemijski sastav kao kod cejlonskog cimeta.Cimet se dva do tri puta godišnje seče sa svakog stabla, zatim se preko noći umotava u kokosove asure i pušta da fermentira, nakon toga se guli spoljna kora, odstrani i srednja, a upotrebljava se samo nežna, unutrašnja. Deset takvih tankih kora uvijaju se jedna u drugu pa se suše prvo u senci a zatim na suncu. Pri tome on dobija svoju žuckasto-smeđu boju.Cejlonski cimet je znatno deblje kore i samo se jedan put uvija u štapić. U prodavnice stiže uglavnom u komadićima od 3-10 cm.
Za lek se upotrebljava samo kora, a ostali delovi kao začini. Plodovi se ne jedu, iz njih se istiskuje vosak za mirišljave svetiljke.Iz listova koji se stavljaju u jela kao začin (slično lovoru), istiskuje se ulje od kojega se pravi cimetova voda i tinktura.To ulje jako žari, pa i samo jedna kap izaziva upalu ako padne na kožu.Ako se kapi ulja prevuku šećerom dobiva se tzv. "cimetov konfekt" ili "sanalet", koji se koristi za jačanje želuca.Vanjska kora drveta nema lekovitih svojstava.Koristan je samo njen unutrašnji, svetloružicasto-smeđi deo.Ako je kora na jeziku gorka, onda to nije cimet, nego neka druga kora.Zbog tanina se primenjuje i kao lek protiv proliva.

Cimet je aromatik, hemostatik, stomahik, nervinum, adstrigens i dezinficijens probavnih organa.Punokrvni i lako uzbudljivi ljudi ga ne podnose. Cimet jača srce i želudac, oporavlja živce i osvežava krv, pomaže kod slabe probave, stvaranja previše kiseline i sluzi u želucu, kod grčevitog povraćanja, krvavih proliva, krvarenja iz materice, te kod prejake i preduge menstruacije ili posle porođaja, stimuliše mokrenje i deluje protiv gihta.
"I vidjeh da je bolja mudrost od ludosti,  kao što je bolja svjetlost od mraka."  Propovednik 2,13.

Van mreže Srna

• Jr. Member
« Odgovor #8 poslato: Januar 27, 2007, 10:17:52 »

Pronađeno je da mješavina meda i cimeta liječi mnoge bolesti.

Poznati magazin po imenu Weekly World News koji je objavljen u Kanadi 17. Januara 1995. godine dao je listu bolesti koje se mogu liječiti medom i cimetom u skladu sa istraživanjima zapadnih naučnika
Artritis (upala zglobova)
Uzeti jedan dio meda na dva dijela mlake vode te dodati malu čajnu kašiku cimetovog praha, napraviti masu i polako masirati na bolne dijelove tijela
Primijećeno je da se bol smanjuje u roku od jedne do dvije minute
Ili, osobe koje boluju od artiritisa mogu ujutro i naveče uzeti jednu šolju vruće vode sa dvije kašike meda i jednom malom čajnom kašikom cimetovog praha
Ako se pije redovno, čak i hronični artritis može biti izliječen
U nedavnom istraživanju urađenom na Univerzitetu u Kopenhagenu, pronađeno je da su doktori tretirali svoje pacijente sa mješavinom jedne supene kašike meda i pola čajne kašike cimetovog praha prije doručka. Rezultat je bio da je u roku od jedne sedmice od 200 ljudi koji su tretirani njih 73 bilo totalno oslobođeno bola a u roku od jednog mjeseca skoro svi pacijenti koji nisu mogli da hodaju ili se kreću zbog artritisa su počeli da hodaju bez bola
Gubitak kose
Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti mogu primijeniti masu od vrućeg maslinovog ulja, jedne supene kašike meda i jedne čajne kašike cimetovog praha prije kupanja i držati otprilike 15 minuta a nakon toga oprati kosu
Vrlo je efektivno ako se drži čak i 5 minuta
Infekcije mokraćnog mjehura
Popiti dvije supene kašike cimetovog praha i jednu čajnu kašiku meda u čaši mlake vode
To uništava klice u mokraćnom mjehuru
Zubobolja
Napraviti masu od jedne čajne kašike cimetovog praha i pet čajnih kašika meda te staviti na bolni zub
Ovo može biti učinjeno 3 puta dnevno onoliko dugo dok zub ne prestane da boli
Holesterol
Ako se pacijentu koji ima povišen holesterol daju dvije supene kašine meda i tri čajne kašike cimetovog praha pomiješane sa 4,5 dec čaja, to će smanjiti nivo holesterola u krvi za 10% u roku 2 sata
Kao što je navedeno za pacijente koji boluju od artritisa, ako se uzima 3 puta dnevno, liječi se bilo koje hronično povišenje holesterola
Što se tiče informacije iz pomenutog magazina, uzimanje čistog meda dnevno uz hranu smanjuje žalbe u vezi holesterola
Prehlade
Oni koji pate od uobičajenih ili ozbiljnih prehlada trebaju uzeti 3 dana po jednu supenu kašiku mlakog meda sa Ľ čajne kašike cimetovog praha dnevno
Ovaj proces će izliječiti većinu hroničnih kašljeva, prehlada te isčistiti sinuse
Nervoza i bolovi u stomaku
Med uzet sa cimetovim prahom liječi bolove u stomaku te također otklanja stomačne čireve u korijenu
Gasovi: u skladu sa studijama provedenim u Indiji i Japanu, otkriveno je da se, ukoliko se uzme med sa cimetovim prahom, stomak oslobađa gasova
Bolesti srca
Napraviti masu od meda i cimetovog praha i mazati na hljeb umjesto želea ili džema i jesti redovno za doručak
To smanjuje holesterol u arterijama i spašava pacijenta od srčanog udara
Također, oni koji su već preživjeli srčani udar miljama su daleko od slijedećeg udara, ako primijene ovaj proces dnevno
Redovna upotreba navedenog smanjuje gubitak daha i jača otkucaje srca
U Americi i Kanadi različiti domovi za brigu tretirali su svoje pacijente uspješno i našli da su arterije i vene koje gube svoju elastičnost i postanu začepljene stranjem bile revitalizirane
Imunološki sistem
Dnevna upotreba meda i cimetovog praha jača imunološki sistem i štiti tijelo od bakterija i napada virusa
Naučnici su pronašli da med sadrži različite vitamine i željezo u velikim količinama
Konstantna upotreba meda jača bijela krvna zrnca u borbi sa bakterijama i virusnim bolestima
Probava
Kada se cimetov prah posut u dvije supene kašike meda uzme prije jela, to smanjuje kiselinu i vari čak i “najteža” jela
Gripa
Naučnik iz Španije je dokazao da med sadrži prirodni sastojak koji ubija klice početka gripe i sprječava da pacijent dobije gripu
Dugovječnost
Kada se redovno uzima čaj napravljen sa medom i cimetovim prahom to produžava dugovječnost
Uzeti 4 kašike meda, 1 kašiku cimetovog praha i 3 šolje vode te prokuhati i napraviti u obliku čaja
Popiti  šolje, 3 do 4 puta dnevno. To održava kožu svježom i nježnom te sprječava starenje
Životni vijek se također povećava tako da čak i osoba stara 100 godinu počne obavljati rutinske poslove nekoga mlađeg 20 godina
Bubuljice
Od tri supene kašike meda i jedne čajne kašike cimetovog praha napravi se masa
Primijeniti ovu masu na bubuljice prije spavanja i oprati ujutro toplom vodom
Ako se to radi svaki dan, u roku dvije sedmice bubuljice će nestati iz korijena
Infekcije kože
Ekcemi, lišajevi te sve vrste kožnih infekcija se liječe primjenom meda i cimetovog praha u jednakim dijelovima na oboljela mjesta
Mršavljenje
Svako jutro, pola sata prije doručka, na gladan stomak i naveče prije spavanja popiti med i cimetov prah prokuhan u jednoj šolji vode
Ako se uzima redovno, smanjuje težinu čak i najdeblje osobe
Također, uzimanje ove mješavine redovno ne dozvoljava masnoćama da se akumuliraju u tijelu čak i ako je osoba na visokokaloričnoj dijeti
Rak
Nedavno istraživanje u Japanu i Australiji otkrilo je da se uspješno liječi uznapredovani rak stomaka i kostiju
Pacijenti koji boluju od ovih oblika raka trebaju dnevno uzimati jednu supenu kašiku meda sa jednom čajnom kašikom cimetovog praha 3 puta dnevno u toku jednog mjeseca
Umor
Nedavne studije su pokazale da je šećer sadržan u medu više koristan nego štetan za snagu tijela
Ljudi srednje dobi koji uzimaju med i cimetov prah u jednakim dijelovima su pokretljviji i fleksibilniji
Dr. Milton koji je radio istraživanje kaže da uzimanje pola supene kašike meda u jednog čaši vode sa posutim cimetovim prahom, nakon jutarnje toalete te nakon tri sata popodne kada vitalnost tijela počinje da opada, povećava vitalnost tijela u roku jedne sedmice
Loš zadah
Ljudi u Južnoj Americi, ujutro prije svega grgljaju (ispiraju grlo) jednu čajnu kašiku meda i cimetovog praha pomiješane u toploj vodi
Tako njihov dah ostaje svjež tokom cijelog dana
Gubitak sluha
Svakog jutra i večeri uzimanje jednakih dijelova meda i cimeta vraća sluh

Temu sam postavila upravo zbog ovih recepata. Znam osobe koje koriste cimet u velikim kolicinama primenjujuci neke od ovih recepata. Licno nisam sigurna koliko je cimet iz radnje bas taj ZDRAV cimet o kome je ovde pisano.   :o

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #9 poslato: Januar 27, 2007, 11:00:06 »
Trenutno se davim od kašlja, i ovaj tvoj recept bi mi baš odgovarao, ali juče sam potrošila zadnju kesicu cimeta za kolače. Ali moram to pokušati i zbog bolova u zglobovima (šta da se radi kada starost polako kuca na vrata  :old:)

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #10 poslato: Januar 27, 2007, 11:07:47 »
Mikic,

Fajt rece da jedna kasika samlevenog lanenog semena dnevno pomaze cak i preventivno za bolove u zglobovima i kod okostavanja, pogotovo kod zena. Probaj malo i to pa javi.  |w|
What a day that will be!

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #11 poslato: Januar 27, 2007, 11:18:24 »
Hvala Nataša za savet, mleveno laneno seme redovno stavljam u hleb, ali ga nisam jela zbog zglobova. Imam problema sa desnim ramenom već 4-5 meseci, jedva dižem ruku i teško je savijam prema nazad, tako da su mi izuzetno smanjeni pokreti sa tom rukom. Ipak sam cimet pronašla i pojela ga sa medom, a susama trenutno nemam, čim ga kupim počinjem sa terapijom. HVALA

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #12 poslato: Januar 27, 2007, 11:38:40 »
Ali, mera je 1 supena kasika mlevenog lanenog semena dnevno. A ne tako rasuto u hlebu. To je onda malo. Dakle, pojacaj dozu pa javi da li ima efekta.  :ahoj:
What a day that will be!

Van mreže Srna

• Jr. Member
« Odgovor #13 poslato: Januar 29, 2007, 09:57:34 »
Natasa, da li se razmuti lan u necemu? Tako na suvo?  :o

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #14 poslato: Januar 29, 2007, 12:01:34 »
Sto se mene tice, ja razmutim kasiku dve sa jos nekim drugim "djakonijama" u solji vode ili jos bolje u solji sojinog mleka sa malo meda. Uh, prava poslastica!  :jump:

Pozdrav
Bog je ljubav