Autor Tema: zasto ne konjsko meso?  (Pročitano 10970 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže manngo

• Newbie
  • *
zasto ne konjsko meso?
« poslato: Mart 10, 2008, 06:37:36 »
Mene zanima zasto adventisti ne jedu konjsko meso kada medicina kaze da je ono jako zdravo za anemicne ljude, posebno kada znamo i da je konj za razliku od svinje cista zivotinja. Hvala na odgovoru.

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
Odg: zasto ne konjsko meso?
« Odgovor #1 poslato: Mart 10, 2008, 07:13:40 »
Kada Adventisti govore o cistim i necistim zivotinjama, onda je ta definicija zasnovana na onome sto je definirano u Svetom Pismu. Pa tako, ciste zivotinje su one koje imaju razdvojene papke i prezivaju. Konj nema razdvojene papke pa se prema Ucenju Svetoga Pisma ne smatra cista zivotinja.

Biblijski tekst o tome je u 3. Mojsijeva 11:3 "Sto god ima papke i papci su mu razdvojeni i preziva izmedju zivotinja, to jedite."

Svakako da kada su u pitanju bolesti kao i anemija covek mora poduzeti odredjene mere da poboljs krvnu sliku, ali postoje mnogi drugi zdraviji nacini kada je u pitanju anemija.

Pozdrav
Bog je ljubav

Van mreže Srna

• Jr. Member
« Odgovor #2 poslato: Mart 11, 2008, 02:45:39 »
Moram da priznam da sam se i sama mnogo puta susretala sa ovim pitanjem. Nekako, cini mi se, da nisam znala da dam bas ubedljiv odgovor osim  `zato sto tako  pise`.
Ljudi  vole da dobiju jasan i logican odgovor.
Odgovor `zato  sto tako pise u Knjizi`, me podseca na ono:

`Mama, da li mogu da idem napolje da se igram?`
` NE MOZE!
`Pa, zaaaaaaaaaaaaaaaastoooooooooo???`
`Zato sto  sam JA tako rekla!`

Da, mama je tako rekla, ali ZASTO?  :uvredjen:

Zasto,  ako znamo da je konj cista, pedantna ;) zivotinja i ne voli prljavstinu? Narocito, sto nauka  potvrdjuje `lekovitost` konjskog mesa, za one koji se strogo drze nje i   najnovijih  naucnih otkrica.  Savremeni covek ce radije prihvatati naucna dostignuca nego tamo neku Bibliju i zabrane u njoj koje je nauka `dokazala` kao netacne.
Eto, Knjiga kaze da nikako konjsko meso, medicina kaze da, da, samo napred....

Da ne verujem u biblijskog Boga, ja bih isto verovala naukama.
Samo mislim da   u slucaju  nedostatka logicnih i jakih argumenata koristim odgovor `tako  pise`, iako bih i sama volela da  znam malo poblize zasto  ne konj...  :whistle: :old:

:comp:

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #3 poslato: Mart 11, 2008, 03:23:57 »
Hm..  :hm:

A ja bas mislim da "zato sto pise" je najbolji argument. Jer to nije napisao Toša ili Pera, nego je napisano pod Bozjim nadahnucem. A ako Bog nesto kaze mislim da je dovoljno i "zato sto On tako kaze".

E sada, ja ne kazem da covek ne moze da postavi "ali zasto" pitanje. A isto tako ne znacic da svako "ali zasto" ima i neki bolji odgovor od "zato sto je tako Bog rekao". Mozda ce neka takva pitanja i imati dobar odgovor. Na primer, sto se tice svinjskog mesa, jako je lako dati dobar odgovor i izbeci "zato sto pise". Ali za neka pitanja stvarno nemam drugog odgovora.

Koliko vidim, pitanje je bilo zasto Adventisti ne jedu konjsko meso iako doktori kazu da je jako zdravo i konj nam izgleda kao cista zivotinj. Ako neko ima bolji odgovor od onoga sto sam ja dao, neka izvoli. :welcome:

Ovo pak podize jedno drugo pitanje. Sta covek da izabere, ono sto covek kaze da je dobro ili ono sto Bog kaze da je dobro. Ja ne kazem da se ovo pitanje ne treba postaviti. Zasto da ne? Ja imam neku svoju filozofiju zasto vise volim da verujem Bibliji nego nauci kada dodje do razmimoilazenja. Prvo, kao onaj koji nas je stvorio, Bog sigurno ima mnogo bolje znanje sta je dobro za coveka, nego sto ima bilo koji naucnik u proslosti ili bilo koji naucnik u buducnosti. Drugo, svet nauke je mnogo puta pokazao da ljudi stvarno imaju ogranicena shvatanja. Ovde u USA gde zivim, u nedavnoj proslosti, mnogi lekovi su bili povuceni iz prodaje jer su nakon par godina koriscenja shvatili da imaju vrlo stetan uticaj na coveka. Recimo, hormonska terapija za menopozu kod zene je bila reklamirana kao veliko odkrice, dok su sada jasno uspostavili da je ona direktan cinioc raka grudi kod zene. Naucni zakljucci se menjaju zbog ljudskog ogranicenog shvatanja, ali Bog je stvorio coveka, On zna sta je dobro i On se nikada ne menja a niti gresi u onome sto je reako.

Eto zasto ja mislim, kada covek nema nijednog drugog izlaza, "tako pise" je mnogo bolji odgovor nego "ali naucnici kazu".

Pozdrav
Bog je ljubav

Van mreže David

• Sr. Member
« Odgovor #4 poslato: Mart 14, 2008, 12:12:05 »
Nema razloga ne vjerovati znanstvenicima, ali samo kad im znanstvena otkrica potvrduju ono sto Bog kaze kroz svoju rjec. Slazem se sa HD da ipak biblija ima prednost. Evo jos jednog primjera. Nedavno sam razgovarao s jednim profesorom veterine, o kravljem ludilu. Pitao sam ga dali se prioni mogu prenijeti mlijekom i time se zaraziti s tom opakom bolescu.Profesor je odgovorio da u mlijeku znanstvenici nisu pronasli prione, te zbog toga smatraju da ih i nema. S druge strane da su ih cak i pronasli, ocito nebi dali na javnost, jer bi to unistilo kompletnu mljecnu industriju zajedno sa svim njenim proizvodacima. Stoga, to najbolje pokazuje koliko se moze vjerovati znanstvenicima.

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #5 poslato: Mart 15, 2008, 00:52:05 »
Eh, pa i naucnici imaju svoju cenu.  :expert:
What a day that will be!

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #6 poslato: Mart 15, 2008, 03:15:07 »
Koliko je meni poznato, konji koji završavaju u klanicama su iskluženi konji, stare rage i bolesne životinje. Nisam još čula da kod nas postoje farme konja koje se gaje za ljudsku ishranu.
Mi svakako ne možemo upotpunosti da shvatimo podelu na čiste i nečiste životinje, ali jednog dana ćemo shvatiti. Konj je tako plemenita i korisna životinja, da bi bilo zaista šteta da je neko pojede  :o.
"I vidjeh da je bolja mudrost od ludosti,  kao što je bolja svjetlost od mraka."  Propovednik 2,13.

Van mreže David

• Sr. Member
« Odgovor #7 poslato: Mart 15, 2008, 07:48:20 »
Mikic! dati cu ti jednu ilustraciju:

Benzin (posebno eurosuper) je tako dobro gorivo, i auti koji s njim voze, voze jako brzo, cak sto vise pokazalo se da manje zagaduju okolis. Medutim kada bi u svoj auto nasipao benzina, nebih se daleko vozio, jer moj auto trosi Dizel. Mozes u njega metnuti i prljavi dizel, on ce voziti. moze taj dizel imati i veliku kolicinu sumpra, ali ce ici. Istina zbog loseg goriva vjerojatno ce neke djelove prije upropastiti, ali ce ici. Medutim metni mu najcisci dizel, on ce vrlo brzo stati. Jednostavno on nije konstruiran za to gorivo.

Kada Bog kaze sto je dobro, a sto nije, onda je po meni bezpredmetno govoriti da je nesto bolje, cisce, ili neznam sto. Nas "Konstruktor" dao nam je upute za uporabu, i rezultat krsenja toga bit ce gubitak ovozemaljskog tjelesnog zdravlja. Stoga mogu se konji proizvoditi po najekoloskijim uvjetima, ali po savjetu mog "konstruktora" to nije hrana za moje tjelo.

Nadam se da si razimio poantu. Lijep pozdrav

Van mreže Srna

• Jr. Member
« Odgovor #8 poslato: Mart 15, 2008, 11:43:40 »
Konj je tako plemenita i korisna životinja, da bi bilo zaista šteta da je neko pojede  :o.

Ali, ZASTO je konj `plemenitiji` u odnosu na jedno umiljato jagnje,  slatko jare, malo slatko telence, koje ipak sme da se jede... 
Ispada da je steta samo pojesti plemenitog konja, ali ne i plemenito jagnje, itd...  :?:

Van mreže dragan

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventisti Beli Manastir
« Odgovor #9 poslato: Mart 15, 2008, 13:24:09 »
mikic je plemenitost konja navela onako usput. Sigurno nije time mislila reći kako je konjska plemenitost osnovni razlog zašto ne jedemo konjetinu. Konjetinu ne jedemo zato što je tako pisano, pa makar nam i ne bilo poznato zašto je Bog to naredio. Znanstvenici ukazuju na štetnost svinjetine tek posljednjih 100 godina, a prije toga vjerni Božji ljudi su vjerom odbijali jesti svinjetinu, ne imajući ni jedan bolji razlog od onoga "pisano je".
Ako te je neko opekao u zivotu, seti se da Bog ima iskustva sa uzarenim pecima.

Van mreže misionar

• Moderator
  • Hero Member
« Odgovor #10 poslato: Mart 16, 2008, 12:06:29 »

Čitajući od početka htio sam odmah da napišem ono što je HD napisao: najbolji argument je zato što je Bog to rekao. Priče koje koristimo a rekli su ih naučnici su jako lijepe i možda ponekad i korisne, ali zašto bi argument čovjeka bio jači od Božjeg (izvinjavam se ako se ponavljam, nisam pročitao sve što je HD napisao). I često tragamo za ovim i ovakvim razlozima jer ljduima nije dovoljna riječ Božja i onda oni prihvate ono što naučnik kaže, koji sutradan promijeni mišljenje ... da ne otvaram drugu temu. Meni je Biblija dovoljna, naravno da imaju mjesto i nauka i sve ostalo; ali Biblija na prvom mjestu.
 Srnin komentar "jasno i logično" mi je malo čudan, zašto ne bi bilo isto tako jasno i logično sve ono što je Bog rekao bez obzira da li znao razloge ili ne, poznajem Boga, to mi je dovoljno.
------------------------------------------------
Čitajte dobre knjige, a ne svakakve knjige.

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #11 poslato: Mart 16, 2008, 13:22:30 »
"Uzdaj se u Gospoda svim srcem svojim, a na svoj razum ne oslanjaj se." Priče Solomunove 3,5  :old:
What a day that will be!

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #12 poslato: Mart 17, 2008, 00:05:12 »
Naime, i ja smatram da podelu na čiste i nečiste životnje trebamo prihvatiti zato što Bog to kaže. Ne vidimo uvek neku logiku zašto je neku životinju Bog proglasio čistom,a neku nečistom. ALI BOG TAKO KAŽE i ja to prihvatam. Da li ćemo mi smatrati da je konj npr čistija životinja od neke druge koju je Bog proglasio čistom, ne znači da je ona samim tim i "čista" za jelo. Ja naprimer zaista volim konje, ali mi ne pada na pamet da ih jedem. Oni jesu lepe životinje i Bog im je sigurno namenio neku svrhu u našem životu.
"I vidjeh da je bolja mudrost od ludosti,  kao što je bolja svjetlost od mraka."  Propovednik 2,13.

Van mreže Srna

• Jr. Member
« Odgovor #13 poslato: Mart 17, 2008, 08:32:54 »

Srnin komentar "jasno i logično" mi je malo čudan, zašto ne bi bilo isto tako jasno i logično sve ono što je Bog rekao bez obzira da li znao razloge ili ne, poznajem Boga, to mi je dovoljno.

Misionar, nema tu nista cudno. Lako je nama da se drzimo onoga sto pise jer `tako pise` i to nam je dovoljno. Mnogo puta sam se osecala skroz bzvz kada nisam mogla da dam nekakav logican odgovor osim `zato sto Bog tako kaze`.
Taj odgovor  bi trebalo svimaa da  bude dovoljan, ali znas i ti da nije. Nemaju svi istog Boga. Neko se drzi savremenih  otkrica  i drzi se toga kao pijan plota. Narocito, sto medicinska nauka  DANAS velica konjsko meso.
Na ovoj diskusiji pokusavamo da  nadjemo jos neki razlog   /!\ /!\ /!\ zasto ne jesti  konjsko meso osim vec pomenutog `zato sto je Bog tako rekao`.

Van mreže dragan

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventisti Beli Manastir
« Odgovor #14 poslato: Mart 17, 2008, 09:03:59 »
Pa mislim da je bezveze što se adventisti osjećaju bezveze kada na neko pitanje nemogu dati drugi odgovor nego "pisano je". Mislim da ljudima treba prikazat vjeru u Božju pisanu riječ kao logičnu. Istina, neće to svakom sjest, al šta da se radi, možda će nekad u životu promjenit pogled na Bibliju. Ako ne, njihov problem.
Ako te je neko opekao u zivotu, seti se da Bog ima iskustva sa uzarenim pecima.