Autor Tema: Zamena za kafu  (Pročitano 6093 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
Zamena za kafu
« poslato: Oktobar 29, 2007, 00:19:39 »
Vec smo na nekim drugim temama govorili o ovome, a sad otvaram posebnu temu jer sam procitala zanimljiv clanak o cikoriji u oktobarskoj Vivi na http://www.vivamagazin.info/ i tu pise da je cikorija poznati afrodizijak.  ;D Eto, nisam to znala. I sta sad, vi onako posveceno krenete da pijete zdrav napitak i sta onda?  ::) Shvatite da vam se svidja prvi komsija ili prodavac novina na koje do tada niste obracali paznju? Mislim, stvarno...  ::)

Do sad smo o cikoriji pricali uglavnom u ovom fazonu:
http://www.tegobe.com/samolijecenje/jadran_pharma/detaljnije/cikorija.htm
(izabrala sam prvi tekst na koji sam naletela)

Inace, meni se najvise svidja INKA jer me najvise podseca na BJANKU (mesavina za belu kafu) koja se u bivsoj YU prodavala pre rata, a koja je bila od jecma. Bio-kafa od cikorije koja se kod nas prodaje bas mi se ne svidja. Ja glasam za nesto od jecma. Secam se da se pre rata uvozila neka mesavina za zdravu belu "kafu" gde je osim jecma bilo i hrastovih zirova - samo to sam zapamtila.

Jel imate neki recept za pravljenje tako neceg u domacoj radinosti?
What a day that will be!

Van mreže misionar

• Moderator
  • Hero Member
Odg: Zamena za kafu
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 31, 2007, 03:08:02 »

DIVKA forever!

Mada i ona njemačka .... hm, kako se zove već, nije loša.

Sjetih se ... Caro.
------------------------------------------------
Čitajte dobre knjige, a ne svakakve knjige.

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 31, 2007, 03:15:53 »
Super za predloge, nego, ni Divke ni Caro nema u Srbiji. Bez obzira, nastavite da navodite sve takve dobre zdrave mesavine.  /0\
What a day that will be!

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 31, 2007, 17:53:36 »
Pa eto ovde u Americi ima dobra stvar a zove se "Pero". Za one koji znaju sta je "Caro" znace sta je i "Pero"  :aa: Ista stvar, drugo pakovanje.

Pozdrav
Bog je ljubav

Van mreže misionar

• Moderator
  • Hero Member
« Odgovor #4 poslato: Novembar 02, 2007, 05:38:37 »

Nekoć sam pojedincima donosio Divku u BG, pa mi pade na um da bih mogao da budem izvoznik za Srbiju. Tako da se potencijalni uzivaoci ovog pića jave ...  :jump: :jump: :jump:

Van mreže mikic

• Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #5 poslato: Novembar 02, 2007, 07:06:59 »
da li će to biti preko carine, ili čisti šverc?
"I vidjeh da je bolja mudrost od ludosti,  kao što je bolja svjetlost od mraka."  Propovednik 2,13.

Van mreže misionar

• Moderator
  • Hero Member
« Odgovor #6 poslato: Novembar 08, 2007, 09:34:48 »

Hm ... kad bolje razmislim, ovo drugo. :scared:

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #7 poslato: Novembar 09, 2007, 06:07:38 »
Mislim da to mozemo nazvati prijateljskom uslugom.  :aa:

Nego, Misionaru, jel Divka mozda ima jecma?  /0\
What a day that will be!

Van mreže Jerusalem

• Remember the Sabbath Day to Keep It Holy! Remember SOLA SCRIPTURA!
  • Jr. Member
  • Adventista Hristov
« Odgovor #8 poslato: Novembar 10, 2007, 01:11:20 »
Ma dajte ljudi zasto izmisljati toplu H2O?

Sta ce mi kojekakvi jecmovi - ako mi se pije kafa kupicu kafu i kraj. Stvarno vas ne razumem. Cemu ove "doskocice" sa divkom koja nema ni priblizan ukus normalnoj kafi? Kao ono, "kafa je stetna po zdravlje i tako to :) " Deja vu! Ako vam se pije kafa lepo kupite kafu i popite. Ako vas savest grize zbog kofeina (koji, da ne ulazimo u duge besciljne rasprave, ima mnogo i pozitivnih dejstava, npr. razgradjuje stetne masti u organozmu) a vi lepo uzmte neku polu dekafeiniziranu ili 100% Koffeinfrei verziju, bilo instant bilo mlevenu. Za ove druge preporuvujem sledecu kafu kojoj je kofein izvucen sa VODOM, bez hemije:

http://www.nestle.co.uk/OurBrands/AboutOurBrands/Beverages/Decaffeinated+Coffee.htm (imate i objasnjenja i postupku decafeinisation-a).

Ja  ipak preferiram dobar talijanski espresso ili :

http://www.jacobs.de/jacobs/images/dede1/pictures/18000_left_01.jpg

Ziveli!
Remember the Sabbath day and keep it holy. Six days you shall labor and do all your work but the seventh day is a Sabbath to the Lord your God. You shall not do any work. You, your son or your daughter, your male or female slave, your livestock or the alien resident in your towns...

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #9 poslato: Novembar 10, 2007, 01:44:04 »
U stvari, ja sam mislila na zamenu za BELU kafu (kafa + mleko). Tacno je da nema zamene za UKUS  prave turske kafe. Ima dosta nas koji volimo taj ukus ali nikako propratne efekte - njeno jako diureticko dejstvo, pa samim tim i uocljivije bore  :edge:, zatim naglo podizanje pritiska pa zatim njegovo drasticno spustanje itd. Pazi, i antibiotik ima dobro dejstvo na neke probleme u nasem organizmu ali obavezno i stetno na neke procese... Zato, ako ima nesto sto ne da nema lose efekte vec, naprotiv, cak dobre, sto da ne nadjemo zamenu.   :juice:
What a day that will be!

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #10 poslato: Novembar 10, 2007, 20:51:41 »
Jerusalime,

Da li ti mislis da bi ovu temu trebalo izbrisati zato sto se neko usudio da trazi zamenu za stetnu kafu?

Pokusaj da razumes one koje imaju suprotno misljenje, takve kao sto sam ja, na primer, koji se uopste ne slazem sa tvojim misljenjem, koje mozda nije mlaka voda ali je  svakako "mlaka" kafa  :cuj:

Pozdrav
Bog je ljubav

Van mreže Jerusalem

• Remember the Sabbath Day to Keep It Holy! Remember SOLA SCRIPTURA!
  • Jr. Member
  • Adventista Hristov
« Odgovor #11 poslato: Novembar 11, 2007, 04:47:41 »
Sorry Natasa, nisam shvatio da se radi o beloj kafi, ako je tako onda je divka zakon :)

Sto se tice crne kafe, cistu tursku kafu na balkanski nacin ne pijem vec godinama a kao sto je poznato, filter kafa je i do 19 puta slabija u kofeinskom sadrzaju pa samim tim i u nezeljenim posledicama a la bore. Inace, kad sam trebo da sprzim 5 kila, trener mi je preporucio da ujutru pre treninga ili posla popijem jednu vecu kafu jer kaze da posle toga dobar deo dana ta kafa przi masnocu u organizmu. Da pravi bore, verovatno, ne znam. Ja licno mislim da je problem u kolicini - da ca. 2 kafe dnevno nece ugroziti zdravlje pa ni bore, pogotovo ako se radi o filter kafi. Nesto jace su tzv. nescafe iliti instant varijante. A ukoliko i to nije prihvatljivo, eto, sada postoje i non cofein kafe tako da ce sve bore ostati tamo di su i pored 5 kafi dnevno :)

HD, zasto brisati? Di sam ja to naznacio da nekog treba brisati jer ima drugacije misljenje? Mislim, bez veze... Ja smatram da svako ima pravo na svoje misljenje a "gumica" ne resava nista - samo argumentovani odgovori. Sorry ako sam tako zvucao, ja ne vidim da jesam a svakako mi to nije bila namera. Reagovao sam tako  kako sam reagovao jer smatram da je lepse, lakse, normalnije da neko popije kafu nego da se drnda sa jecmom i tripuje kako pije kafu. Ako ne zeli kofein u istoj - dao sam link gde je objasnjeno kako se na prirodan nacin, pomocu H2O iz kafe izvuce stetni nam nevaljalko zvani "cofeine" :) i - voila! Imate kafu bez bora :) Ali, ja sam samo izneo svoje misljenje u zelji da nekom pomognem a ne da nekog brisem... Moja baka je imala problema sa srcem i ja sam joj iz Germnije donosio instant Jacobs kafu bez kofeina (ima nacrtano neko srce na njoj ako se dobro secam) i secam se da mi  je rekla da bacim one "mesavine" kafe koje je do tada koristila jer ne lice ninasta (mesavina oko 30% kafe i resto jecma i sve tako nesto, made in Hungaria, secam se ko da je juce bilo :) ).   

Pozdrav!
Remember the Sabbath day and keep it holy. Six days you shall labor and do all your work but the seventh day is a Sabbath to the Lord your God. You shall not do any work. You, your son or your daughter, your male or female slave, your livestock or the alien resident in your towns...

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #12 poslato: Novembar 11, 2007, 05:50:22 »
Ma dajte ljudi zasto izmisljati toplu H2O?

Pa mozda sam te pogresno razumeo, ali "izmisljanje tople vode" mi jako zvuci kao "mlatite praznu slamu".  :'(

Usput receno, ja imam drugacije misljenje od tvog pa ne volim kada neko smatra da je to "izmisljanje tople vode" iako svako ima pravo da to smatra tako, pa i da ovde to kaze. Ali u tom slucaju ne moze da se iznenadi kada neko sa suprotnim misljenjem reaguje na to istim nacinom kao sto sam i ja uradio.

Ja sam po ovom pitanju tradicionalni adventista, koji vise verujem ono sto je EGW napisala po pitanju zdravlja nego sto je hiljade njih svojim "bistrim" rzumom imalo da kaze po ovom pitanju. Usput receno, masa neadventistickih doktora se slaze da je kafa stimulant i da se netreba uzimati. Naravno, ima i onih podrzavaju upotrebu kafe kao sto je tvoj trener, ali meni logicno zvuci da ako nam je vec Bog dao prekrasno znanje o zdravlju, onda i iskoristimo to znanje bolje nego da slusamo one koji podrzavaju zadovoljavanje nasih, ponekada i gresnih, nagona.

Jedan nas brat australijski doktor, nedavno je napisao knjigu na cijoj prezantaciji sam bio, gde je dokazao da ono sto je EGW napisala o zdravlju, vise od 95% se slaze sa onime sto podrzava "World Health Organization", dok na primer, neki najpoznatiji doktori iz vreme EGW, ukljucujuci i Keloga, su bili negde oko 45% tacni, sto od prilke je postotak sto bi i svako od nas mogao da postigne ako nasumice pogadja nesto pa si od prilike 50/50 tacan ili pogresan.

E sada, prijatelju moj, za mene Bozje objave i njegova otkrivenja nisu ni malo "topla voda", vec nesto sa cime covek mora svesno da napravi izbor, hoce li prihvatiti ono sto Bog kaze ili ono sto moje telo zeli.

Cini mi se da je Pavle to lepo kazao u Rimljanima 8:13 "Jer ako zivite po telu, pomrecete, ako li duhom poslove telesne morite, zivljecete" ili mozda ono iz Rimljanima 13:14 "Nego se obucite u Gospoda nasega Isusa Hrista; i telu ne ugadjajte po zeljama."

To stvarno mi ne lici na toplu vodu, nego na radikalan poziv!

Pozdrav
Bog je ljubav

Van mreže Natasa

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
    • Adventistički linkovi
« Odgovor #13 poslato: Novembar 11, 2007, 12:49:06 »
Sta ce mi kojekakvi jecmovi - ako mi se pije kafa kupicu kafu i kraj.

U sustini, mi ovde govorimo o zameni on daily basis. OK, ako ti se bas tek ponekad pije kafa pa je popijes, ali ako sto rece HD tu je jos i to stvaranje zavisnosti. Recimo, mene je uvek nerviralo sto mi je jednostavno da pijem kafu ali kad moj razum kaze da je to jedan stetan napitak, treba mi uvek par dana krize (jake glavobolje) da se oslobodim zavisnosti. E, takva situacija me cak i ponizava.  :uvredjen: Da ja zavisim od tako necega?  :no:

Uzgred, da li ovo tvoje pravilo mozemo da primenimo i na situaciju iz druge teme - preljubu? "More, ako hocu da imam drugu zenu, imacu je!" Mislim da je EGW pisala o tome kad popustamo nasem apetitu da nam slabi i moralna snaga. Ne znam gde se tacno nalazi taj citat ali ako treba naci cu ga. Mislim da je takva konstatacija potpuno istinita. Naravno, taman posla da sad ovo shvatis kao neki napad. Samo samo skrecem paznju kuda takvo popustanje vodi. Mislim, da vidim bar malo neku borbu kod tebe (drama, unutrasnja frka,  :yel: i sl.) pre nego sto popustis pa ok, ali ovako...  ?-?

Ja  ipak preferiram dobar talijanski espresso ili :

http://www.jacobs.de/jacobs/images/dede1/pictures/18000_left_01.jpg

ok, dao si samo slicicu za jacobs bez nekih objasnjenja (a za nestle bi bas mogao da das resume zasto je ona zdrava). Znaci, ti onako opusteno... kahfica... :aa:

A sto se tice filter kafe, mozda sam je pila jednom ili dva x pa nisam mogla da zakljucim kako ona utice na mene. Dakle, da ja to sad ne bih testirala, kad vec pijes kafu, molim te da se zagledas u ogledalu sutradan, recimo, pogledaj predeo oko ociju, pa uporedi isto kad dan dva ne pijes kahfu (mozes li to da podneses?  :aa: ako ne mozes, ti si ovisnik!  :ahoj:)
What a day that will be!

Van mreže misionar

• Moderator
  • Hero Member
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2007, 15:14:59 »
Citat
Nego, Misionaru, jel Divka mozda ima jecma?  Bravoooo!!!

Da, ima ječma.

Citat
Sta ce mi kojekakvi jecmovi - ako mi se pije kafa kupicu kafu i kraj.....

Uvijek sam poštovao ljude koji priznaju da su stvari koje koriste loše, ali da ih koriste jer 1) ne mogu da pobijede ovisnost, 2) ne smatraju da je to toliko važno da se ne radi, ali priznaju (kao što gore rekoh) da ta navika nije pozitivna nego naprotiv.
 Ovdje imamo jako čudan stav, ne samo u odnosu na Bibliju i njeno učenje o izbjegavanju štetnog i umjerenom konzumiranju pozitivnog, nego i na nauku koja je odavno dokazala negativnost kofeina, a pozitivnost uglavnom dolazi od statistike koje naručuju proizvođači i prodavci. Dakle druže, budi iskren prema sebi, manje-više za ostale, pa malo bolje razmisli o svemu; naročito o korisnosti te pozitivnom/negativnom kada je u pitanju navika ispijanja kave. Ali nemoj lagati druge, a ni sebe, da je to nešto pozitivno. Ja nemam frke sa tim, ako neko želi da pije, ali da je načisto sa tim šta unosi u svoj organizam.