Autor Tema: VO JE NAJMOĆNIJA MOLITVA KOJA POSTOJI: Ona je srž i zenica pravoslavlja!  (Pročitano 88 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže laki

• Sr. Member
Isusova molitva je ubedljivo najbitnija molitva u pravoslavnoj tradiciji, ona koju mora da zna svaki čovek koji sebe smatra pravoslavnim hrišćaninom.

Nažalost, većina ljudi misli da je dovoljno to što vodi računa da li je crveno slovo ili je "samo podebljano", i danas će je čuti prvi put u životu.

Isusova molitva je kratka umna molitva, u vidu formule, koja se posebno ceni u Pravoslavnoj crkvi, u toj meri da se tretira kao "srž i zenica pravoslavlja".

Nema važnije molitve od nje. Ona glasi: "Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj mene grešnog".

Njom su se učili brojni naraštaji, o njoj se diskutovalo tokom cele istorije Crkve.

Tajna njene moći leži u ponavljanju i na taj se način koristi u ličnoj asketskoj praksi monaha i isposnika širom pravoslavnog sveta.

"Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj mene grešnog."

Ona je, tvrdi se, osnovni metod kojim oni koji se mole otvaraju svoje srce Bogu zbog čega se naziva i Molitvom srca; veruje se da je upravo to ta molitva koju apostol Pavle zagovara u Novom zavetu kao "neprestanu molitvu", premda nauka smatra da je nastala u egipatskim pustinjama u 5. veku i da je tek postepeno na Istoku stekla ovu važnost koju ima danas.

Njeno korišćenje je posebno često u isihazmu, pravoslavnoj monaškoj tradiciji koja je kao način života posebno zastupljena na Svetoj gori, a koja ukratko rečeno predstavlja potpuno okretanje čovekovoj unutrašnjosti koja se sjedinjuje sa Bogom putem vođenja punog crkvenog života i uzimanjem Svetih tajni.

"Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj mene grešnog."

Pri višečasovnom i neprestanom ponavljanju ove kratke molitve koristi se brojanica, koja se smatra oruđem molitve, ali koja nije obavezna i više služi kao ispomoć onima koji su tek počeli da ulaze u taj mistični svet ili onima koji su slabi i lako gube koncentraciju.

Pored toga, prilikom ponavljanja Isusove molitve vernici se mogu i klanjati Bogu i krstiti.

Međutim, ovako duboko zalaženje u Isusovu molitvu duhovnici obično ne savetuju običnim ljudima, bez pomoći nekoga ko je već u tome vešt i iskusan.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=yIeA195S_8o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=yIeA195S_8o</a>

Većinom se ljudi zabrinjavaju oko tekstova u Svetom Pismu koje nikako ne razumeju, ali tekstovi koji mene najviše zabrinjavaju su oni koje VRLO DOBRO razumem

Van mreže piramida4

• Sr. Member
  • Božji Jahvin Blagoslov
Odg: VO JE NAJMOĆNIJA MOLITVA KOJA POSTOJI: Ona je srž i zenica pravoslavlja!
« Odgovor #1 poslato: April 24, 2017, 01:41:04 »

OČE NAŠ
================
SIN G Yehošua daje UPUTSTVA –
KOME se moliti,
KAKO se TOME moliti
a i sam se je molio svome i našem Bogu i Ocu JHVH
-------------------------------------------------------------------------------------------
MATEJ 6:7-15 Prava molitva. Oče naš
-------------------------------------------------------
(7) "Kad molite, ne blebećite kao pogani. Misle da će s mnoštva riječi biti uslišani.
(8) Ne nalikujte na njih. Ta zna vaš Otac što vam treba i prije negoli ga zaištete.
(9) Vi, dakle, ovako molite:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SIN ISUS KRIST daje uputstva za molitvu – KOGA i kako moliti
------------------------------------------------------
'Oče naš, koji jesi na nebesima!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Oče, BOŽE, JHVH naš jedini, NE SINE - ISUSE
Sveti se ime tvoje! 
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
sveti se IME OCA BOGA - JHVH
(10) Dođi kraljevstvo tvoje!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
kraljevstvo od OCA BOGA - JHVH
Budi volja tvoja kako na nebu tako i na zemlji!     
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
budi JHVH volja
(11) Kruh naš svagdanji daj nam danas!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BOG OTAC JHVH nam daje hranu
--------------------------------------------------------
(12) I opusti nam duge naše
kako i mi otpustismo dužnicima svojim!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BOG OTAC JHVH oprašta nam duge naše
-----------------------------------------------------------
(13) I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od Zloga!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BOG OTAC JHVH nas može uvesti u napast i izbaviti od zlog
---------------------------------------------------------------
(14) "Doista, ako vi otpustite ljudima njihove prijestupke,
otpustit će i vama Otac vaš nebeski.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BOG OTAC JHVH OTPUŠTA GRIJEHE
--------------------------------------------------------------
(15) Ako li vi ne otpustite ljudima, ni Otac vaš neće otpustiti vaših prijestupaka."
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BOG OTAC JHVH NEĆE OPROSTITI
--------------------------------------------------------------

:B:
Božji Jahvin Blagoslov

Van mreže laki

• Sr. Member
Odg: VO JE NAJMOĆNIJA MOLITVA KOJA POSTOJI: Ona je srž i zenica pravoslavlja!
« Odgovor #2 poslato: April 24, 2017, 08:52:42 »
De mi reci ,koja je SVRHA mantrati ovo SVAKI DAN bezbroj puta ?

TI :) imas dovoljno godina da shvatis da te NECE SPASITI niti JEDNA MOLITVA komu god da se molis

Nece SPASITI ni TEBE :) kao sto nije SPASILA ni bezbroj ljudi prije tebe

Većinom se ljudi zabrinjavaju oko tekstova u Svetom Pismu koje nikako ne razumeju, ali tekstovi koji mene najviše zabrinjavaju su oni koje VRLO DOBRO razumem