Autor Tema: BLAGOSLOV I KLETVA  (Pročitano 259 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Aciko

• Newbie
  • *
BLAGOSLOV I KLETVA
« poslato: Novembar 04, 2016, 06:20:55 »
Zanima me tumačenje i šire objašnjenje pojmova "blagoslov" i "kletva" u Biblijskom kontekstu i kako to

pravilno razumeti danas? Pomenuti pojmovi se često koriste u Biblijkom tekstu a nisam naišao baš na

neka zanimljiva i prihvatljiva objašnjenja istih. Stičem utisak da ovi pojmovi imaju mnogo veći značaj

nego što im se uobičajeno pripisuje i da imaju proročki karakter. :aa:

Van mreže Aciko

• Newbie
  • *
Odg: BLAGOSLOV I KLETVA
« Odgovor #1 poslato: Novembar 08, 2016, 08:12:44 »
Sama reč "BLAGOSLOV" tačan je prevod grčke reči "ευλογία" i bukvalno
bi značio "dobra, blaga reč", dok u glagolskom obliku "blagosloviti" znači "dobro govoriti". U suštini pak svojoj, i po svome unutrašnjem, dubinskom značenju, blagoslov je dobra molitva, ili molitvena želja da blagodat Božija dođe na onoga ili na ono što se blagosilja.

Blagoslov je radnja kojom se Gospod priziva da izlije svoju milost na nekoga. U prvom redu izricao ga je otac. On je bio ujedno i sveštenik kuće i njegov blagoslov utvrđuje kuću. Već na prvim stranicama Biblije imamo blagoslove koje naš Otac upućuje.

Blagosilja uvek stariji, a blagoslov prima mlađi. Roditelji blagosiljaju decu svoju, pa se stoga i kaže u Premudrostima Solomonovim da "blagoslov roditelja utvrđuje domove dece svoje". Naročito je delotvoran blagoslov roditelja.

Važno je zapaziti da i mi danas, na primer, živimo pod okriljem Nojevog blagoslova, upućenog svojim sinovima, koji se ostvario i kojem smo i sami svedoci:

„Neka je proklet Hanan. Neka bude najniži sluga svojoj braći.” I još je rekao: „Neka je blagoslovljen Gospod, Bog Simov, a Hanan neka bude sluga Simov. Neka Bog da Jafetu da se rasprostrani i da živi u šatorima Simovim. Neka Hanan i njemu bude sluga.” (1. Mojs. 9, 25-27).

Blagoslov, određuje sudbinu čovekovu, jer jednom izrečen blagoslov ne može se opozvati. Možda baš ovde leži proročka snaga blagoslova. To se vidi iz Jakovljevog blagosiljanja Isaka i Isava. Blagoslov je spojen s prenošenjem stvarne sile. On je u stanju da moćno utiče na život onih koji su primili blagoslov.

Van mreže HristosDolazi

• Moderator
  • Sr. Member
  • Adventista
« Odgovor #2 poslato: Novembar 12, 2016, 17:11:50 »
Da li postoji neka uslovnost u vezi blagoslva Na primer, citamo mnoge tekstove gde Bog kaze nesto u ovom stilu: "ako drzite moje zapovesti, blagoslovicu vas"

Pozdrav
Bog je ljubav

Van mreže Aciko

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: Novembar 14, 2016, 06:50:42 »
Smatram da suštinski svi tekstovi predstavljaju direktnu uslovljenost u stilu:"ako drzite moje zapovesti,

blagoslovicu vas".

Dokaz su svi opisani istorijski događaji koji nam nedvosmisleno govore da, dok su se držali zapovesti-

bilo im je dobro i napredovali su, i kad god su zastranili - žestoko su kažnjeni.

Van mreže laki

• Sr. Member
« Odgovor #4 poslato: Novembar 14, 2016, 11:39:56 »
 Citam da baratate s pojmom BLAGOSLOVEN .Bil bi netko bio ljubazan :) da napise konekretno , sto znaci biti BLAGOSLOVEN ?

Većinom se ljudi zabrinjavaju oko tekstova u Svetom Pismu koje nikako ne razumeju, ali tekstovi koji mene najviše zabrinjavaju su oni koje VRLO DOBRO razumem

Van mreže Aciko

• Newbie
  • *
« Odgovor #5 poslato: Novembar 14, 2016, 21:38:50 »
Biti blagosloven bi moglo značiti - biti na strani Boga, u smislu kao Adam, Noje, Avram,...

"Blagoslov je radnja kojom se Gospod priziva da izlije svoju milost na nekoga."

"Blagosilja uvek stariji, a blagoslov prima mlađi."

"Konstatujemo da je Bog izvor svakog blagoslova" :old:

Van mreže robivek

• Sr. Member
« Odgovor #6 poslato: Novembar 15, 2016, 08:15:17 »
Biti blagosloven bi moglo značiti - biti na strani Boga, u smislu kao Adam, Noje, Avram,...

"Blagoslov je radnja kojom se Gospod priziva da izlije svoju milost na nekoga."

"Blagosilja uvek stariji, a blagoslov prima mlađi."

"Konstatujemo da je Bog izvor svakog blagoslova"
...

Super,ovo su zaista dobra razmisljanja a i videli smo "sta bi moglo "znaciti BITI BLAGOSLOVEN...
A jel mozemo sada konacno odgovoriti postavljeno pitanje STA TO ZNACI BITI BLAGOSLOVEN !??
Naravno,uz konkretnih Bibliskih tekstova u prilog...